Bűnügy : Végigrabolták a Dunántúl takarékszövetkezeteit |
Végigrabolták a Dunántúl takarékszövetkezeteit
Kleinhappel Miklós 2005.08.31. 16:30
2002 novemberében kezdődött az a rablássorozat, aminek elkövetőit a Zala - és a Komárom-Esztergom megyei rendőrök az elmúlt hetekben helyezték előzetes letartóztatásba. A két férfi számlájára az eltelt csaknem egy évben a nyomozás jelenlegi állása szerint 14 bűncselekmény írható, amelyeket a Dunántúl több megyéjében követtek el.
A részletekről Stankovics István rendőr őrnagyot, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársát kérdeztük.
- Zala -, Veszprém -, Vas -, Győr-Sopron – és Fejér megyében található, főleg falusi takarékszövetkezetek sérelmére elkövetett bűncselekményekről van szó.
- Hogyan követték el őket?
- A kapucnis felsőt, baseball sapkát és napszemüveget viselő férfiak bementek a pénzintézetekbe és egy fegyvernek látszó tárggyal az ott található pénzt követelték. Amikor ezt megkapták, autóba vágták magukat és elhajtottak.
Az alkalmazottak félve a fegyverhasználattól, egyik esetben sem tanúsítottak ellenállást.
- Mennyi pénzt zsákmányoltak az elkövetők egy-egy rablás alkalmával?
- Általában egy és két millió forint közötti összeget. Július 24-én, a Zala megyei Óhid községben vitték el a legkevesebb pénzt, mindössze 43 619 forintot. Ennek az volt az oka, hogy a páncélszekrény nyitása csak 8 perc eltelte után lehetséges, amit az elkövető nem várt meg. A többi esetben a rablások időpontjaiban épp nyitva volt a páncélszekrény.
Összesen 15 esetben történt rablás addig, amíg az előzetes letartóztatások el nem kezdődtek.
- Azért kell így fogalmaznom, mert jelenleg a Zala Megyei Rendőr-főkapitányságon előzetes letartóztatásban lévő személy a nyomozás pillanatnyi állása szerint hat bűncselekménnyel megalapozottan gyanúsítható. Egy másik férfi ellen a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság folytat eljárást. Ő szintén előzetes letartóztatásban várja sorsának további alakulását. Alaposan gyanúsítható nyolc rablás elkövetésével. Egy bűncselekményt pillanatnyilag egyikőjük számlájára sem lehet írni.
Úgy tűnik, mindkét elkövető önállóan dolgozott.
- Mit kell tudnunk ezekről az emberekről?
- A Zala megyei illetőségű gyanúsított korábban autólopások miatt már összeütközésbe került a törvénnyel. Szüleivel Pakod községben élt, onnan könnyen átjutott a szomszédos megyékbe, illetve a bűncselekmények elkövetése után gyorsan kereket tudott oldani. A rablásokhoz használt gépkocsikat elmondása szerint kölcsönkérte, illetve vásárolt is egy Ford Sierra típusút. Ez utóbbira a rendszámot Budapesten lopta. Ezért fordulhatott elő az, hogy bár a járművet sokan látták, nem tudtuk azonosítani. Emberünket lakossági jelzés alapján Zalaegerszegen állítottuk elő.
A másik elkövető veszprémi lakos. Őt az utolsó rablása alkalmával csaknem tettem értek a Komárom-Esztergom megyei kollégák. Kihallgatása során ismerte el, hogy a többi hét rablást is ő követte el. Kiderült, a bűncselekmények alkalmával zsákmányolt pénzből személygépkocsikat vásárolt.
Az ügyek felgöngyölítésében játszott szerepükért több rendőr jutalomban részesült. Csakhogy időközben Komárom-Esztergom megyében újabb két rablás történt. Ezeket szintén falusi takarékszövetkezetek sérelmére követték el, a korábbiakhoz hasonló forgatókönyv szerint – bár mint ahogy azt Stankovics István elmondta, az ilyen típusú rablásokat más módon nem is lehet megvalósítani.
- Két lehetőség van: valaki(k) a Zala – és a Veszprém megyei gyanúsított nyomdokaiba lépett, vagy ennek a kér rablásnak az elkövetője (elkövetői) eddig nem került rendőrkézre. Bízom benne, hogy mire ez a cikk megjelenik, megszűnnek a környéken az ilyen jellegű rablások és egyik takarékszövetkezet alkalmazottainak sem kell majd rablástól tartaniuk.
|