Egyéb interjúk : Sportteljesítmény-fokozás a computertechnika segítségével |
Sportteljesítmény-fokozás a computertechnika segítségével
Kleinhappel Miklós 2006.02.23. 09:25
Dr. Polgár Tibor kari főigazgató-helyettes és Szegnerné dr. Dancs Henriette főiskolai adjunktus januárban három napos nemzetközi sporttudományi konferencián vettek részt a walesi Cardiffban, az UWIC egyetemen. Az eseményen a nemzetközi sport szoftvereket gyártó világcégek és az ezeket használó szakemberek találkoztak, hogy kiértékeljék a sportteljesítmény- fokozás legújabb lehetőségeit, amelyeket a computertechnika tesz lehetővé.
- Kilenc ország tizenegy egyeteméből álló nemzetközi sport- és egészségtudományi együttműködése adta a lehetőséget, hogy januárban kétszer is találkozhattunk cardiffi kollégáinkkal –mondja Szegnerné dr. Dancs Henriette.- Előbb az UWIC fallabda csapata edzőtáborozott nálunk, majd mi utaztunk Wales-be.
- Milyen tapasztalatokat szereztek, hogyan fokozható a sportolók teljesítménye a computertechnika segítségével?
- Az élsportban minden lehetőséget megragadnak, hogy a legkedvezőbb feltételek között készítsék fel a játékosokat. Ehhez arra van szükség, hogy az edző a lehető legtöbb információval rendelkezzen a teljesítményükről. A videó- és a computertechnika, valamint a statisztika találkozásából létrejött egy új terület, a teljesítmény-elemzés. Az angolszász országok élvonalbeli játékosait (mind a csapat-, mind az egyéni sportágakban) ma már teljesítmény-elemző is segíti. Miért is van erre szükség? Egy játékosnak, aki felfokozott lelkiállapotban tartózkodik a pályán, nincs hiteles képe a teljesítményéről (az egyéni sportágakban indulóknál ez reálisabb, de például egy labdarúgó esetében gyakran nem azonos a valósággal). Az edző ugyan látja a játékost kívülről, de ha csapatjátékról van szó, több emberre is figyelnie kell. És elkerülhetetlen, hogy benne is szubjektív kép alakuljon ki. Ezért van szükség objektív adatokra is. Mindezek együttesen adják meg azokat a hiteles információkat, amik ismeretében az edző tudja, mik a játékosok erősségei, gyengéi. E kiegészítő eljárás nélkül az élsportban nehéz felvenni a versenyt a riválisokkal. Amikor millimétereken, ezred másodperceken múlik egy-egy aranyérem, akik megtehetik, minden lehetőséggel élnek, hogy ők legyenek a jobbak.
- Nagy befektetést igényel egy ilyen szoftver beszerzése, nem véletlen, hogy csak az élvonalbeli versenyzők, csapatok engedhetik meg maguknak. Magyarországon ismeretlenek ezek a lehetőségek?
- Kelet-közép Európában még nem találtak piacot a gyártók. De ennél is nagyobb probléma, hogy az edzőknek nincs megfelelő szaktudásuk ahhoz, hogy élni tudjanak ezekkel a lehetőségekkel. Sportberkekben is megdöbbentőnek számító eredményeket láttunk a konferencián. Tizenkét kamerával vesznek fel egy labdarúgó-mérkőzést. A játékosok testére helyeznek egy műszert, ez mindent (szívritmus, pulzus, stb.) mér és rögzít, ami a teljesítmény szempontjából lényeges. Amíg lejön a csapat a pályáról, az összes játékos adatait összegyűjtik egy laptopon, mire az öltözőbe érnek, az edző már tudja, ki hogyan teljesített. Célirányosan azokat az információkat juttatják el neki, amire a teljesítménynövelés eléréséhez szüksége van. Pontosan beosztják, mikor mi az elemző feladata: hétfőn például a csapattal foglalkozik, keddtől csütörtökig a játékosokkal külön-külön, mérkőzés előtt egy nappal az ellenfél teljesítményét vizsgálja.
- Gyümölcsöző az együttműködésben résztvevő tizenegy felsőoktatási intézmény kapcsolata. Milyen terveik vannak az év további részére?
- Másik négy partnerünkkel március végén Magdeburgban hálózati konferencia keretein belül az együttműködési lehetőségekről tárgyalunk. Augusztus 23-26. között mi rendezzük meg Szombathelyen a Sporttudományi világkonferenciát. Ilyenre sehol az országban nem találunk példát. Megelőztük a korunkat, hiszen bolognai együttműködési formáról van szó. Működő és jó formáját találtuk ki annak, hogyan lehet az intézmények között kooperálni.
|