VII. évfolyam, 12. szám (2010. március 24.)
Kleinhappel Miklós 2010.03.24. 10:45
NYME SEK HÍRLEVÉL
VII. évfolyam 12. szám 2010.03.24.
A blogok világa Az internetes blog-oldalakról szóló kerekasztal-beszélgetést szervez a Berzsenyi Dániel Könyvtár. Március 24-én 15 órakor A blogok világa című rendezvényen dr. Fűzfa Balázs, a Bölcsészettudományi Kar egyetemi docense és az Alpokalja Online című regionális hírportál képviselői beszélnek a blogok jelentőségéről, valamint összehasonlítják azok nyelvezetét az irodalmi naplók sajátosságaival.
(Kleinhappel Miklós)
Javában tartanak az NYME-szépségverseny elődöntői Már csak a szombathelyi forduló van hátra a Nyugat-magyarországi Egyetem Szépe verseny elődöntőinek sorában. Eddig az egyetem soproni, mosonmagyaróvári, győri és székesfehérvári karain álltak a zsűrik elé azok a vállalkozó kedvű lányok, akik részt kívánnak venni a versenyen. Mindegyik városból két lány juthat a döntőbe. Mint ismeretes, a Savaria Egyetemi Központ Hallgatói Önkormányzata a tavalyi diáknapi rendezvénysorozat megkoronázásaként szervezte meg a SEK Szépe című versenyt. Ennek akkora sikere volt, hogy a kezdeményezés az idei évre összegyetemivé nőtte ki magát. A SEK három karán április 20-án lesz az elődöntő, majd néhány nappal később, április 28-án, az első rostán túljutott jelentkezők mindegyike már a döntőben verseng majd. A tét nem kicsi, hiszen a győztes képviseli az egyetemet Ms. College elnevezésű szépségversenyen, és a sümegi Hotel Kapitány Welnessben kétszemélyes hétvége keretében pihenhet. Addig is a soproni, első elődöntőn készült fotók a http://www.nymepress.hu/index.php/12244/?&no_cache=1&tx_ttnews[pointer]=1&tx_ttnews[tt_news]=2264&tx_ttnews[backPid]=12235 címre kattintva, a következő, mosonmagyaróvári rendezvény képei pedig a http://www.nymepress.hu/index.php/12244/?&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=2293&tx_ttnews[backPid]=12235 címen tekinthetők meg. Sopronban tizenkettő, Mosonmagyaróváron öt hallgató jelentkezett a versenyre.
(Kleinhappel Miklós)
Eredményes volt a karrier tréning Sikerült az, amit a Karrier Iroda munkatársai elterveztek: az általuk szervezett Karrier napokon részt vevő hallgatók igazi tréningen vehettek részt. A hallgatók kezdeti megilletődöttsége hamar elszállt, egy-két játékos feladatot követően feloldódtak és lelkesen fedezték fel az álláskeresés során kamatoztatható erősségeiket, illetve az őket visszahúzó hibáikat. Az iroda (amely a tanárképző intézmények közül Magyarországon elsőként a Savaria Egyetemi Központ elődjében, a Berzsenyi Dániel Főiskolán alakult meg) számos újítással lepte meg a hallgatókat. A minden évben tavasszal megrendezett Karrier nap idén Karrier napokká nőtte ki magát, hiszen a korábbi években megszokottakhoz képest egy helyett két nap állt a leginkább a pályakezdés kapujában álló hallgatók rendelkezésére, hogy javítsák álláskeresési esélyeiket a munkaerőpiacra történő kilépés előtt. Ezúttal elmaradtak a rendezvénynek „hivatalosabb” jelleget adó előadások. Az első napon Thész Gábor koordinátor vezetésével a hallgatók többek között a karrier szó jelentéseit fogalmazták meg, megismerkedtek a munkaerő-piaci helyzettel, az álláskeresés során igénybe vehető formális és informális csatornákkal – mindezt játékosan, szórakozva, s egymást szórakoztatva. Megtanulták, hogyan kell különböző önéletrajzokat, motivációs levelet írni. Az állásinterjúba is belekóstolhattak, amikor az egyes állásinterjú-típusok megismerését követően állásinterjú-szimuláción próbálhatták ki magukat. A második napon a Sándorné Bogáth Margit pszichológus, életpálya-tanácsadó által vezetett foglalkozás kulcsszavai a következők voltak: önismeret, erősségeim, gyengeségeim, kommunikáció, konfliktuskezelés. A kommunikációs feladatok keretében például a hallgatók elmondták a jövővel kapcsolatos elképzeléseiket, félelmeiket. Rajzos feladatok révén kaptak képet főbb jellemvonásaikról. Az irányítás és az alkalmazkodás kérdéskörét szintén játékos feladatok által járták körül, így kiderült például, hogy ki az, aki domináns, illetve ki az, aki alkalmazkodó típus. A nap végén – mintegy levezetésképpen – relaxációs és pihentető gyakorlatokra is sor került.
(Kleinhappel Miklós)
Eljön-e a napkorszak? Magyarország a jelenlegi napenergia-felhasználásának 2900-szeresét is felhasználhatná az adottságai alapján. Vajon eljön-e valamikor a napkorszak? – tette fel a kérdést dr. Nemes József. A Természettudományi és Műszaki Kar főiskolai docense a Megújuló energiák – környezeti változások című konferencián Fenntartható vagy fenntarthatatlan fejlődés címmel tartott előadást. Intézményünk oktatója prezentációjában a gazdasági, az ipari és a műszaki fejlődést vette górcső alá. Elmondta, hazánkban szén-, lignit-, urán-, kőolaj-, valamint földgázkészletek állnak rendelkezésre, ám korlátozott mennyiségben. Az utóbbi kettő például egy-két évtizeden belül elfogy. Ezért is vannak nagy lehetőségek a napenergiában. Már az 1830-as években felfedezték, hogyan lehet hőenergiából villamos energiát előállítani. Az űrállomásokon például nem is lehet más energiát használni – a technológia tehát rendelkezésre áll. Ám a műszaki alkalmazások elterjedését a törvényi háttér segíti vagy gátolja – mutatott rá Nemes József. Németországban például minden a lakosság által megtermelt kilowattot át kell venni a fogyasztóktól. A németeknél két villanyóra van az otthonokban: egy azt méri, amit fogyaszt, egy pedig azt, amit megtermel a háztartás. Itthon ettől még nagyon messze vagyunk. Az előadó kitért arra is, hogy a tévhittel ellentétben a napkollektorokat a kora tavaszi és a késő őszi hónapokban lehet maximális teljesítménnyel működtetni. Ennek oka a berendezésben lévő szilícium: minél magasabb a hőmérséklet, annál nagyobb a hatásfok-csökkenés. Mibe fektessünk a fenntartható fejlődéshez? – kérdezte végül a TTMK docense. Majd meg is válaszolta a kérdést: ahhoz, hogy élni tudjunk (például az energiafelhasználásban rejlő) lehetőségeinkkel, az emberi tudás fejlesztésére kell erőket összpontosítani.
(Kleinhappel Miklós)
Alapkutatásokat támogatnak Kiemelkedő eredményeket ígérő alapkutatásokat, a tudományos utánpótlás nevelésében kiváló tudósok által vezetett, nemzetközileg is elismert tudományos műhelyeket, illetve fiatal kutatókat támogat az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA). Csak alapkutatási témákkal lehet pályázni. A kutatásvezetőnek PhD fokozattal (oklevéllel) kell rendelkeznie, valamint magyarországi kutatóhelyhez kell kötődnie. Egy pályázó egyidejűleg legfeljebb két OTKA által támogatott kutatásban lehet kutatásvezető. A pályázaton elnyert támogatás fordítható kutatási költségek fedezésére, a kutatásban alkalmazni tervezett kutató(k) munkabérére, műszerek, berendezések, kutatási segédeszközök beszerzésére, nemzetközi tudományos kapcsolatok fenntartására, kutatási eredmények konferencián történő ismertetésére, illetve a tervezett kiadás költségeire. Pályázni április végéig a 2010. évre kialakított elektronikus pályázati felületen lehet, amely a kitöltési útmutatóval együtt az OTKA honlapján (www.otka.hu) elérhető. Részletek a http://www.otka.hu/index.php?akt_menu=4139#top címen.
(Kleinhappel Miklós)
|