IV. évfolyam, 07. szám (2007. február 22.)
Kleinhappel Miklós 2007.02.22. 10:20
BDF HÍRLEVÉL
IV. évf. 7. szám 2007. 02. 22.
Rátz László tanár úr életműve Rátz László tanár úr című kötetét mutatja be Némethné Pap Kornélia március 1-jén 15 órakor a Regionális Felsőoktatási Forrásközpont második emeleti multimédiás termében. A Fizika Tanszék Studia Physica Savariensia című sorozatának 13. darabjaként megjelenő könyvről prof. dr. Kovács Lászlóval és a szerzővel dr. Fűzfa Balázs irodalomtörténész beszélget. Némethné Pap Kornélia 1995-ben szerzett matematika–kémia szakos tanári diplomát a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán, majd 2004-ben a fizika szakot is elvégezte. Szakdolgozatát a fasori gimnázium híres tanáráról, Rátz Lászlóról írta. Tanulmányai befejezése után Kovács László nemzetközi fizikatörténeti kutatócsoportjának tagjaként tovább folytatta a budapesti tanár életművének feldolgozását. Munkájának eredményeit előadásokon, tanulmányokban és a fenti kötetben tárta a nagyközönség elé.
(Kleinhappel Miklós)
Új könyvek a Savaria University Presstől Könyvbemutatóval egybekötött baráti beszélgetést rendez az elmúlt hónapokban megjelent új köteteiről a Savaria University Press Kiadó. A Regionális Felsőoktatási Forrásközpont Konferenciatermében február 26-án, hétfőn 16 órakor a szerzők közül jelen lesz Csapó Tamás, Czirók Zoltán, Csuk Ferenc, Győrffy Ágnes, Molnár Katalin, Barták Balázs, Pusztay János, Antonio Sciacovelli, Sirató Ildikó, Tóth Gábor, Trömböczky Péter és Fűzfa Balázs.
(Kleinhappel Miklós)
Újra idegen nyelvű könyvek vására Harmadik alkalommal rendez vásárt könyveiből a Bookstation idegen nyelvű könyvesbolt és antikvárium március 1–2. között a D–épületi aulában. A társadalomtudományi köteteket, a kötelező olvasmányokat és a szótárakat most angol, német, francia és spanyol nyelven vásárolhatják meg.
(Kleinhappel Miklós)
Ahol a Lenin-szobor Magyarország felé mutat A 19. pártkongresszus- és a Kommunizmus-csúcsot is lencsevégre kapta Boros Gergely, az ELTE PhD-hallgatója azon az utazáson, ahová társával, Kiss Áronnal indult el 2005 nyarán. Eljutottak az Isszik-kul-ig, Közép-Ázsia egyik legnagyobb hegyi taváig. Kalandjaikról Boros Gergely tegnap a Magyar Földrajzi Társaság Nyugat-magyarországi Osztályának rendezvényén tartott vidám hangulatú, fotókkal illusztrált előadást, ahol elmesélte, hogy az utazás és a hegymászás szerelmeseiként, rendszerint a munkát és a szórakozást összekötve indulnak útnak. Kirgíziát két évvel ezelőtt azért választották úti célul, mert számukra kihívást jelentenek az 5-7 ezer méteres csúcsok. A 200 ezer négyzetkilométer területű, a tengerszint felett 2750 méter magasságban fekvő szovjet utódállam egyik városában azt tapasztalták, hogy központjának nagy részét egy ősöreg repülőgép foglalja el, a házakat a magyar ízléssel összeegyeztetni lehetetlen színes díszekkel próbálták hangulatosabbá varázsolni, egy szökőkútból pedig magától értetődő természetességgel rendszeresen kiömlött a víz és elárasztotta a környéket. A kirgiz emberek az előadó megfogalmazása szerint tudnak élni: nem sietnek, számukra minden mindegy, és jellemző rájuk az „Ejh’, ráérünk arra még” szemléletmód is. Gergely és Áron számára rejtély maradt, hogy az általuk alaposabban megismert városlakók miből tartották fenn magukat, ugyanis egyikük sem dolgozott. Az infrastrukturális fejlettségre jellemző volt az a „benzinkút”, ahol egy fémhordóból házi szivattyú segítségével juttattak üzemanyagot a gépkocsijuk tankjába. A Szovjetunióhoz hasonlóan Kirgiziában is divatos „ékszer” az aranyfog, de a fényképezőgép előtt való mosolygásra nem tudtak rábírni senkit. Az ételek jelentős részét birkából készítik – egyik alkalommal faggyúleves birkaszemmel volt a menü. Az idegenben eltöltött hetek alatt magyarokkal is találkoztak: kiderült, rajtuk kívül még heten szeretnének feljutni a Lenin-csúcsra. Az út során a legnagyobb próbatételt az ismétlődő havazás jelentette, ráadásul Áron fagyási sérülései miatt módosítaniuk kellett az eredeti terveiket, mégis rengeteg élménnyel gazdagodtak. Fából készült ortodox templomot és balti hangulatú városkát is megcsodáltak, felkerestek egy emeletes jurtában berendezett múzeumot, a bazári forgatagban hét-nyolc kilogrammos adagokban, vödrökben árult málnát vásároltak, és azon a településen is megfordultak, ahol körülbelül fél évvel korábban leváltották a helyi vezetést, majd bezárták a városházát, a lakói mégis úgy élték a mindennapjaikat, mintha mi sem történt volna. A fővárosban található nemzeti múzeumban is jártak, ami elől a rendszerváltást követően az épület mögé száműzték a Lenin-szobrot, ám ott fordítva állították fel, így az most Magyarország felé mutatva jelöli ki a helyes irányt a nép számára.
(Kleinhappel Miklós)
Filmesek jelentkezését várják Filmesek jelentkezését várják a III. „VAS-FILM” Fesztiválra. Az idei kiírás szerint az amatőr filmesek műfaji megkötöttség nélkül, nem csak Vas megyéből pályázhatnak a hagyományos vasi filmszemlére. A nevezési díj filmenként ezer forint. A jelentkezési lap a Berzsenyi Dániel Főiskolán, a szombathelyi középiskolákban és az MMIK-ben szerezhető be, valamint letölthető a www.vasfilm.hu, illetve a www.taplanszentkereszt.hu oldalakról. A jelentkezési határidő március 23. Bővebb információt Meskó Krisztiántól a 30/659-0275-ös telefonszámon, vagy a Jókai Mór Művelődési Ház, Könyvtár és Teleház munkatársaitól a 94/577-072-es telefonon és a 94/577-048-as faxszámon lehet kérni. A filmfesztivált április 21-én és 22-én rendezik meg Táplánszentkereszten.
(Kleinhappel Miklós)
|