V. évfolyam 66. szám 2008.11.24.
NYME-csapat a Budapest–Bamako rallyn
A Nyugat-magyarországi Egyetem (NYME) hallgatói kezdeményezésre csapatot indít a 2009-es Budapest–Bamako rallyn, tájékoztatta a sajtó képviselőit Herczeg László gazdasági főigazgató az elmúlt héten. Az NYME az egyetlen hazai egyetem, amely nevezett a versenyre, illetve a hazai felsőoktatási intézmények közül egyedüliként indul a Verseny kategóriában, hiszen a megmérettetésre ugyancsak vállalkozó Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola hallgatói a Túra kategóriában vesznek részt. Az 1997-es évjáratú Toyota Hilux 2, 4D 4WD típusú terepjáró UNIVERSITeam névre hallgató legénysége: Krámli András, Közgazdaságtudományi Kar, 2.; Lévai Etelka, Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar, 4.; Meszjár András, Erdőmérnöki Kar, 4. és Szücs Tibor, Erdőmérnöki Kar, 1. évfolyamos hallgató. Az egykori legendás Dakar Rally szellemi örökösén a rajt nem Párizs, a cél nem Dakar, ám a futam embertpróbáló extrém tereprally. A 14 ország versenyzőiből álló mezőny Magyarország szívéből európai autópályákon, Marokkó kősivatagos útjain, szaharai dűnéken, homokos pisztéken és vályogkunyhós szavannai falvakon nyolc országon – köztük földünk negyedik és ötödik legszegényebb országán – keresztül 9 ezer kilométert megtéve dönget Mali fővárosába, Bamakoba. Míg a Túra kategória a 2009-es futamon könnyebb lesz és a városnézésre is jut idő, addig a Verseny kategória minden eddiginél nagyobb elszántságot és kitartást igényel – figyelmeztet a Budapest–Bamako rally honlapja (http://www.budapestmako.hu/). A bolygónk sérülékenységére, a környezettudatos gondolkodás fontosságára, s a harmadik világgal szembeni felelősségvállalás szükségességére figyelmet irányító rally eszmeisége közel áll a magát zöld egyetemként meghatározó Nyugat-magyarországi Egyetem szellemiségéhez, az intézmény ezért vállalkozott a részvételre. A vízumokat, oltásokat és a kisebb költségeket a hallgatók állják, a terepjáró megvásárlását – amely a verseny után az egyetem tulajdonában marad – és a többi költséget az NYME vállalta magára. Az egyetemi csapat az afrikai falvakba elsősorban gyermekeknek juttat el adományokat, ezek összeállításában soproni, valamint Győr-Moson-Sopron megyei vállalkozók, szervezetek is segítenek. A versenyt a világhálón is nyomon lehet követni, hiszen már elérhető az UNIVERSITeam hivatalos blogja a Kisalföld című napilap internetes oldalán, a http://www.kisalfold.hu/blog/bamako/nyme_-_universiteam/62/267/ címen.
(Csiha Tünde Noémi – Kleinhappel Miklós)
Könyv a transzcendens művészi megjelenítéséről
Ma 16.30-kor a Szent művészet és az ikon című, a transzcendens művészi megjelenítéséről szóló kötetet mutatja be a Szláv Filológiai és Történeti Társaság, valamint a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület a TIT-székház második emeleti konferenciatermében. A rendezvényt Wiktora Antal, a TIT megyei elnöke köszönti, a kiadványt dr. Fűzfa Balázs méltatja. Közreműködik Ágoston Magdolna, Toldi Éva és Villányi Eszter.
(Kleinhappel Miklós)
A soproni tanítóképzőről a könyvtárban
Ma 17 órakor dr. Varsányi Péter István nyugalmazott főiskolai tanár Fejezetek a soproni evangélikus és állami tanítóképző történetéből (1921–1957.) című könyvét mutatja be Katona Attila, a Bölcsészettudományi Kar Történelem Tanszék oktatója a Regionális Felsőoktatási Forrásközpont Konferenciatermében.
(Kleinhappel Miklós)
Előadás a periférikus térségek erőfeszítéseiről
Járt-e már Budapesten? – a periférikus térségek erőfeszítései ormánsági tükörben címmel tart előadást Pettendi Szabó Péter fotográfus és Pörös Béla, a Gondoskodó Falu program vezetője november 25-én 17 órakor a Pannonia Med Hotel Sopronban (Várkerület 75.). A Nyugat-magyarországi Egyetem Közgazdaságtudományi Kar által szervezett, immár hatodik szemeszterét élő Területfejlesztési Szabadegyetem rendezvénysorozat keretében a témához hozzászól Ignácz József, Besence polgármestere, Szederné Kummer Mária, a Zalai Falvakért Egyesület irodavezető titkára, illetve Szekeres Jánosné, a KSH Győri Igazgatósága Zalaegerszegi Képviselet vezetője. Az estét Pettendi Szabó Péter vetített képes előadása vezeti fel, amely bemutatja a hátrányos helyzetű térségekben élő emberek mindennapjait és a kialakult társadalmi kontrasztokat. A Járt-e már Budapesten? című fotó- és videóprojekt, az utóbbi évek egyik legegységesebben megítélt és legnagyobb sajtófigyelmet kivívó kortárs fotóművészeti alkotása, amely a nagyvárosban és a falvakban élők lehetőségei közötti különbség érzékletes ábrázolása mellett számos fontos médiaelméleti kérdést is felvet. Például azt, hogy miként tudják az országos átlagot meghaladó munkanélküliséggel sújtott falvak lakói a maguk kezükbe venni sorsuk alakítását? A „fentről” elindított programokkal ellentétben hogy lehet a reménytelenség közepette „alulról” építkezni? Négy ormánsági falu szakképzésekkel és szövetkezetek alapításával próbál tenni legsúlyosabb problémájuk, a munkanélküliség ellen. Gondoskodó falu elnevezéssel Besence, Csányoszró, Gilvánfa és Nagycsány önkormányzata közös konzorciumot alapított. A társulásba tömörült falvakban felmérést végeztek, majd annak tapasztalatait is hasznosítva léptek. Ezt mutatja be Pörös Béla polgármester, programvezető.
(Kleinhappel Miklós)
A természettudományos közoktatás az EU-ban
A természettudományos közoktatás az Európai Unióban címmel osztja meg gondolatait az érdeklődőkkel dr. Borzsák István, a Természettudományi és Műszaki Kar Kémia és Környezettudományi Tanszék főiskolai docense november 26-án 14.30-kor, a C–épület 212-es szobájában, a Földrajz és Környezettudományi Intézeti könyvtárában. A rendezvény a Gondolatok a könyvtárban elnevezésű rendezvénysorozat következő darabja, melynek keretében az előadó egy őszi skóciai szakértői találkozón szerzett tapasztalatairól számol be.
(Kleinhappel Miklós)
Kepes András a kommunikációs etikáról
Kepes András Pulitzer-emlékdíjas televíziós újságíró Formálni vagy informálni címmel a kommunikációs etikáról tart előadást november 26-án 15 órakor a D–épület földszinti 1-es előadótermében a Bölcsészettudományi Kar Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék szervezésében. A tanszék ezzel az előadással nyitja meg a Kommunikáció Nyitott Egyetem című előadássorozatát, melynek keretében három neves szakember beszél a szakterülete és a kommunikáció kapcsolatáról. A következő rendezvényen, december 4-én Somogyi Zoltán politikai elemző Pártverseny, kampányok, választások címmel a politikai kommunikációról, december 5-én pedig Sas István reklámpszichológus, Balázs Béla-díjas reklámfilmrendező Király, sirály, kúl, zsír – Állat és beteg reklámok megnevezéssel a reklám és a kommunikáció viszonyáról osztja meg gondolatait az érdeklődőkkel. A fentieken kívül december 4-én 16 és 19, illetve december 5-én 8 és 12 óra között a Berzsenyi Rádió kulisszái mögé is bepillanthatnak a média iránt érdeklődők.
(Kleinhappel Miklós)
Irodalomtanítás – de hogyan?
Dr. Fűzfa Balázs Irodalom 12 című tankönyvéről szóló beszélgetést rendez Irodalomtanítás – de hogyan? címmel november 26-án 17 órakor az Új Pedagógiai Szemle (ÚPSZ) Budapesten, a Zsigmond Király Főiskolán. A beszélgetést Mayer József, az ÚPSZ főszerkesztője vezeti. A meghívott vendégek: Horváth Zsuzsanna, Jászberényi József és Sz. Tóth Gyula. A lap e rendezvényhez hasonlatosan minden hónap utolsó szerdáján aktuális, közérdeklődésre számot tartó oktatási kérdésekkel foglalkozó összejövetelt szervez.
(Kleinhappel Miklós)