Egyéb interjúk : Bokor Imre, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Vas megyei képviselet vezetője: Programok a versenyképesség növeléséért |
Bokor Imre, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Vas megyei képviselet vezetője: Programok a versenyképesség növeléséért
Kleinhappel Miklós 2007.07.09. 12:40
A vállalkozói réteg versenyképességének növelése érdekében alakult néhány hónapja a MAG – Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG Zrt.). Az elsősorban a mikro-, a kis- és a középvállalkozásokat segítő programjaik egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. A részletekről Bokor Imrével, a Vas megyei képviselet vezetőjével beszélgettünk.
– A központ az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) közreműködő szervezete, amely a vállalkozói szférát és a vállalkozói környezetet kívánja erősíteni. Mi jellemző ezekre, illetve hogyan tudják a kitűzött célt megvalósítani?
– A vállalkozói szférának napjainkban jelentős a tőkeigénye. Az optimális működéshez, valamint a fejlesztésekhez szükséges pénzt hitel- és befektetési forrásokkal, illetve különféle támogatásokkal tudják megteremteni. A GOP-nak már megjelent néhány pályázata, ám az év következő részében várható a programok nagy részének kiírása. Az is fontos, hogy a működő cégek milyen környezeti adottságok között gazdálkodnak. Olyan strukturális feltételekre van szükség, ami egyik garanciája a vállalkozások további fejlődésének, és egyúttal lehetővé teszik, hogy a letelepedő vállalatok megerősödhessenek.
– Bár a MAG Zrt. nemrég, 2006 októberében alakult, mégis arra kérem, összegezze az eddigi tapasztalataikat. Eredményesek a programjaik?
- Eddig országosan körülbelül 1300 pályázat érkezett hozzánk a Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében. Körülbelül a felét kaptuk a technológiafejlesztésre irányuló egyszerűsített pályázati rendszerben, melyeket a beérkezés sorrendjében folyamatosan bírálunk el. A döntési eljárás során egy jogosultsági és teljességi ellenőrzéssel választjuk ki, melyik vállalkozás felel meg a pályázati kiírásnak. Erre a támogatási formára november 30-ig, illetve a rendelkezésre álló forrás elfogyásáig nyújthatók be pályázatok. Mindezidáig több mint háromszáz nyertest hirdettünk, akiknek a szerződést levélben már elküldtük, vagy a következő hetekben postázzuk. A komplex technológiafejlesztést segítő programunk első szakasza június 11-én lezárult, 42,7 milliárd forintnyi igény érkezett. Ezeknek a pályázatoknak a meghirdetett kerete 22,7 milliárd forint volt, tehát a korábbiaknál szigorúbb feltételek nem tántorították el a pályázókat, ez alapján elmondhatom, hogy sikeres volt a program. A beadott több száz pályázatot a hagyományos bírálati rendszerben értékeljük, majd rangsoroljuk, nyerteseket a keretösszeg erejéig hirdethetünk.
– Elsősorban a kis- és a középvállalkozóknak kínálnak támogatásokat. A kisebb cégek alkalmazottai között azonban sok esetben nincsenek olyan szakemberek, akik tudnak eredményes pályázatokat készíteni, és a fentebb említett forráshiány miatt arra sincs pénzük, hogy segítséget vegyenek igénybe.
– Az érdeklődésekből és a beadott pályázatokból szerencsére az látszik, hogy tájékozottak a pályázatokkal kapcsolatban a vállalkozók. Közülük többen vesznek igénybe tanácsadókat is, így a követelményeknek megfelelő pályázatot tudnak benyújtani. Leginkább apró, adminisztratív jellegű hibák fordulnak elő. Ez némileg meghosszabbítja az eljárást. De a hibalehetőséget az is nagymértékben minimalizálja, hogy kitöltő program áll ügyfeleink rendelkezésére. Egy kisvállalkozó számára ezáltal sokkal egyszerűbbé és hatékonyabbá válik pályázatának elkészítése.
– A Magyar Gazdaságfejlesztési Központ megalapításakor fontos szempont volt, hogy a korábbiaknál hatékonyabb, átláthatóbb, illetve ügyfélbarátabb szervezetként működjön. Érezhető ez a vállalkozók számára a mindennapokban is?
– A MAG Zrt. létrehozásának kiemelt célja volt, hogy a korábbi hiányosságokat minimalizálják. Legtöbb kritika a hosszú átfutási időt, a bonyolult intézményrendszert, illetve a túlzott adminisztrációt érte. A Zrt. a Magyar Fejlesztési Bank Támogatásközvetítési Igazgatósága, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht., az IT Információs Társadalom Kht. és részben a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda fúziójával alakult meg. Valóban ügyfélközpontú, átlátható és hatékony működés a célja, a vállalati versenyképesség növelése érdekében. Azzal, hogy az előbb említett szervezeteket összevonták, megszűntek a korábbi párhuzamosságok is. Munkatársaink otthonosan mozognak a különféle résztevékenységekben, ebből következően működésünkben a legeredményesebb gyakorlatokat alkalmazhatjuk. Olyan rendszert alakítottunk például ki a Gazdaságfejlesztési Operatív Program pályázatainál, aminek köszönhetően az ügyfél egy ablaknál minden ügyét el tudja intézni. Szervezetünk az előzetes várakozásoknak megfelelően nagyon jól működik, ami az eredményeinkből is kitűnik.
– A MAG Zrt. nem profitorientált, de a piaci jellegű elemek dominálnak a működésében, olvasható a honlapjukon. Mit jelent ez?
– Állami tulajdonban lévő cégről van szó, amely tevékenysége minden elemében az ügyfeleket szolgálja. Profitorientált cégektől megszokott szemlélet mentén, nem hivatalnokokként, hanem partnerekként kerülünk kapcsolatba az ügyfelekkel. Teljes hozzáállással, a lehető legprecízebben igyekszünk dolgozni. A rendszerünkből következik, hogy olcsóbban lebonyolítható egy-egy pályázati eljárás. A folyamat is egyszerűsödött, ezáltal költséghatékonyabbá vált. A kisebb bürokrácia szintén ezt a célt szolgálja. Megemlítem még, hogy a módosítások eredményeképp immár 10 millió forintig nem kell fedezet a támogatásokhoz, de e fölött is csökkentek a fedezeti elvárások, ami ugyancsak mérsékli a pályázók költségeit.
– Ezek szerint figyelembe veszik ügyfeleik visszajelzéseit, és ha szükséges, meg is változtatják a kiírásokat?
– Így van. Le kell szögeznem: negatív változás nincs. Más szerződésekre ugyan az jellemző, hogy a hatályba lépéstől élnek, de a mi célunk, hogy elfogyjanak a rendelkezésre álló források. Módosításokat a pályázók visszajelzései alapján végeztünk, és igény esetén végzünk a jövőben is. Ekképp 1–5 helyett 1–10 millió forintig vehető igénybe például az egyszerűsített pályázati rendszerű támogatási forma. A komplex esetében újdonság, hogy euro alapú elszámolást is választhatnak az ügyfelek. A három évre előírt árbevétel növekedésnél konkrét százalékos értékeket fogalmaztunk meg; ez időközben úgy módosult, hogy az inflációhoz köthető változatot is lehet választani, és a harmadik év végén kell a lehetőségek közül dönteni. Eddig egy vállalkozás évente csak egy pályázatot nyerhetett el adott prioritáson belül, ezután erre egy intézkedésen belül van lehetőség. A változások visszamenőleges hatályúak, tehát akik már kaptak támogatást, azokra is vonatkoznak az előnyök.
– A későbbiekben milyen pályázatok várhatók?
– Előkészítésük folyamatban van. Öt pályázati kiírásról már megkezdődött a társadalmi vita, ezek július elejére befejeződnek, a részletek az www.nfu.gov.hu honlapon tekinthetők meg.. Az előzetes információk szerint év végéig közel kétszáz pályázati kiírást tervezünk, ebből szeptemberig 20–25 realizálódhat – logisztikai, üzleti környezet és kutatásfejlesztési, valamint más együttműködési pályázati kiírások.
|