Bűnügy : Pokollá tette szomszédja életét |
Pokollá tette szomszédja életét
Kleinhappel Miklós 2005.05.26. 12:08
Súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolásból, ezen kívül 10, 12 kisebb bűncselekményből áll annak a kőszegi férfinak a bűnlajstroma, aki ez elmúlt hetekben került rendőrkézre. H. István büntetőügyeit egy eljárásban vizsgálják a nyomozók. A Vas megyei kisváros életét alaposan felbolygató ügy részleteiről Faller Ferenccel, a Kőszegi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetőjével beszélgettünk.
,,MA ESTÉRE SZÜKSÉGEM LENNE AZ ÖN GÉPKOCSIJÁRA FELTANKOLVA, KULCSOKAT A GÉPKOCSIBAN HAGYVA. 2 NAP MÚLVA SÉRTETLENÜL VISSZAHOZOM. ELLENKEZŐ ESETBEN KISFIÁT HAMAROSAN ELRABOLJUK ÉS 5 MILLIÓ FORINTOT KÉRÜNK, HOGY VISSZAKAPHASSA ŐT. A RENDŐRSÉGET HAGYJA KI A JÁTÉKBÓL!"
Az egy cigarettásdoboz belső felére kézírással írt üzenetet a kőszegi építésznő augusztus utolsó napjaiban találta a lakása előtt parkoló gépkocsijának szélvédőjén. Egy percig sem töprengett azon, mit kell tennie, azonnal a rendőrséghez fordult. Nem sokáig váratott magára az újabb fenyegető levél.
- Felvettük a hölgy feljelentését, aki ezután hazament -mondja Faller Ferenc.- Lakásának ajtajára illesztve talált rá a második üzenetre.
Amiben azonban már nem ,,csupán" a gépkocsijára tartott igényt az ismeretlen: ,,VÉN SZATYOR. [...] NEM PALIMADÁRNAK HÍVNAK!!! [...] FEJBELÖVÖM ELŐTTED A KISFIADAT, UTÁNA TÉGED, KEDVESEM. EZ NEM VICC! 5 MILLIÓT TEGYÉL MIELŐBB ERRE A POSTABANK SZÁMLÁRA; NEM FORINTBAN, EURÓBAN KÉREM!" A hiányzó szakaszok a nyomdafestéket nem tűrő stílusban írt, szexuális erőszakot kilátásba helyező mondatokat jelképezik.
- A második levél tartalma alapján, ami a korábbihoz képest jóval fenyegetőbb, erőszakosabb hangvételű volt, intézkedtünk, hogy a hölgy éjszakára rendőri védelmet kapjon. Ez azt jelentette, hogy két kolléga vele volt a lakásban.
A rendőrök arra is utasítást kaptak, hogy helyezzék biztonságba a hölgy gépkocsiját, ő azonban ezt nem tartotta indokoltnak, ezért a jármű ott maradt a lakás előtt.
- Így történhetett meg, hogy reggelre az ismeretlen zsaroló bedobta annak szélvédőjét egy kővel. E tettének az volt az üzenete, hiába a rendőri készültség, ő továbbra sem hagyott fel a szándékaival.
- Hogyan szerezhetett tudomást arról, hogy a követelésével ellentétben a rendőrség is bekapcsolódott az ügybe?
- Csak később tudtuk meg, hogy az illető a hölgy lakókörnyezetében él, ezért látta a rendőrök mozgását.
- Hogyan zúzta be a gépkocsi ablakát?
- A követ lakásának ablakából dobta ki az éjszaka folyamán. Ezért ha egész éjjel figyelik a járművet a kollégák, akkor is csak azt láthatták volna, hogy valahonnan repül egy kő.
- Zsarolás bűntette miatt kezdtétek az eljárást, ez a cselekedet azonban már egy újabb bűncselekménnyel...
- ...rongálással egészült ki.
Az ismeretlen folytatta a zsaroló levelek írását. Az üzenetek egyre durvább hangvételűbbekké váltak. Egyre nagyobb részüket annak leírása tette ki, milyen módokon képzeli el a szexuális erőszakot.
- Több számításba vehető kőszegi személyt is ellenőriztünk, miközben a zsarolót kerestük. Ugyanakkor a második levél után az is egyértelmű volt, hogy valahol a hölgy lakókörnyezetében kell keresnünk az elkövetőt.
A rendőröket ezután látványosan elvonták a helyszínről. A hölgy egyik barátja maradt csak ott, ő figyelte a mozgást az épületben és tartotta a kapcsolatot a nyomozókkal.
- Ezt nem vette észre a zsaroló, ez lett a veszte. Nem kellett sokáig várnunk, mert néhány óra múlva egy újabb levelet helyezett el a hölgy lakásának bejárati ajtajára. Figyelőnk látta, ezután melyik házba, illetve lakásba ment be, értesített minket, és lakásán elfogtuk H. István helyi lakost.
A házkutatás során előkerültek a zsaroló levelekkel kapcsolatos tárgyi bizonyítékok, ezeket a rendőrök lefoglalták. A gyanúsított beismerő vallomást tett.
- Az előző napokban, kőszeg belvárosában feltörtek egy cigarettás trafikot, ahonnan ismeretlen elkövető több, mint 100 000 forint értékben dohányárút tulajdonított el. Ennek a 95%-át szintén megtaláltuk a lakásban. Az 56 éves férfi ezt a tettét is beismerte.
A büntetőeljárás megindításakor a gyanúsított 72 órás őrizetbe vételére került sor.
- Indítványoztam H. István előzetes letartóztatását, amit az ügyészség nem tartott megalapozottnak, ezért a gyanúsított szabadlábra került.
- Ki ez a férfi? Hogyan élt, milyen a jelleme?
- Kőszegen született, a városban is élt. Munkavégzés céljából házasságának megromlását követően Fejér megyébe került, ahol újra megnősült. Gyermeke is született, de egy idő után ez a kapcsolata is zátonyra futott. Visszakerült a szülővárosába. Újsághirdetéseken keresztül próbálkozott a nőkkel kapcsolatokat, illetve házasságokat kötni. Egy ilyen kapcsolatának tönkremenetele egybeesett azzal, hogy a Sárváron végzett munkájából elbocsátották, ez indíthatta el a lejtőn, aminek következtében folyamatosan követte el a bűncselekményeket. Ezek a kisebb ügyek valamilyen szinten összefüggésben lehetnek az állapotával.
- Milyen bűncselekményekről van szó?
- További apróbb bűntetteket követett el Kőszeg területén. Ruhaneműt, lakások elé kihelyezett sportcipőt, a szomszédai által a ruhaszárítóra kitett ruhaneműket tulajdonított el. Az egyik élelmiszer áruházban egy a bevásárlását intéző hölgy táskájából kivette annak pénztárcáját, ami iratokat, bankkártyát (aminek segítségével 25 000 forintot emelt le a számlájáról) és 4000 forint készpénzt tartalmazott. A hölgy bejött a rendőrségre, és a leírása alapján felismertük az éppen szabadlábon lévő H. Istvánt. Amikor a járőrkollégák a lakására mentek, éppen az ellopott iratokat égette el.
- Milyen volt a viszonya a szomszédaival?
- Nem volt közöttük semmilyen említésre méltó viszony. A lakókörnyezete a történtek után haragudott rá. Két emberrel szóváltásba is keveredett, ami odáig fajult, hogy egy másfél méteres keményfa bottal fejbe, illetve kézen vágta őket, amitől azok könnyű sérüléseket szenvedtek. Garázdaság bűntette miatt bűnismétlőként 72 órára újra őrizetbe vettem. Ez azonban az előzetes letartóztatás indítványozásához most sem volt elég. Tegnap, azaz szeptember 24-én helyeztük szabadlábra.
- Provokálták?
- Jelenleg még vizsgálat tárgyát képezi, kinek mi volt a felelőssége.
- Elmeszakértői vizsgálaton átesett?
- Igen, de még nem készült el az eredménye. Elöljáróban annyit mondott a szakértő, nem egyszerű esetről van szó.
- Együttműködik a rendőrséggel?
- Igen. Idézéseinkre pontosan megérkezik.
- Mikorra várható az ügy rendőrségi szakaszának lezárása?
- Úgy gondolom, 1, 2 héten belül vádemelési javaslattal fordulunk az ügyészség felé.
- Hogy élte meg a történteket a kisfiú?
- Édesanyja őt rokonoknál biztonságba helyezte, ezért vele nem is kerültünk kapcsolatba. Talán nem is tudott arról, ami történt.
- Milyen lelkiállapotban van most a sértett hölgy? Hiszen az a férfi, aki jó néhány fenyegető levelet küldött neki, betörte a kocsija szélvédőjét, szabadlábon van, ráadásul csupán néhány méterre él tőle.
- Úgy láttam, amikor az ügyészség nem tartóztatta le H. Istvánt, nagyon kiborult. Ekkor a nyilvánossághoz fordult a sérelmével. Azok után, amiken keresztülment, megértem az állapotát, a viselkedését. Az a tapasztalat, hogy az ehhez hasonló ügyekben csak akkor nyugszik meg a sértett, ha az elkövető biztonságos távolságra van tőle.
- Például a rács mögött?
- Például.
Kőszeg aprócska város, ezért ennek az ügynek is gyorsan híre ment az emberek között. Az utcákon járva rögtönzött közvélemény-kutatásunkból kitűnik, szinte mindenkinek van valami mondanivalója a történtekről. A megkérdezettek leginkább azt nem értik, hogy lehetséges az, hogy a gyanúsított szabadlábon védekezhet? Ebből adódóan másik jellemző reakció a hatóságokat elmarasztaló ítélet. A kőszegiek úgy érzik, a rendőrség és az ügyészség sok esetben nem veszi komolyan a fenyegetettségben élő emberek helyzetét, legyen szó zsarolásról vagy éppen családon belüli erőszakról. Tipikus és szinte minden megkérdezett által megfogalmazott kérdés: az ehhez hasonló esetekben miért kell megvárni, hogy vér folyjon?
Dr. Fejes Pétertől, a Vas megyei Főügyészség sajtószóvivőjétől először az előzetes letartóztatás jogi feltételeiről kértünk tájékoztatást.
- Az előzetes letartóztatásnak vannak általános és különös feltételei. Az általános feltétele az, hogy bűncselekmény történjen. A különös feltételeket a büntetőeljárási törvény négy csoportra osztja, melyek között vannak, amelyek tényeken és vannak, amelyek feltevéseken alapulnak. Az előbbi csoportba tartozik az, ha valaki megszökött, elrejtőzött a hatóságok elől, az utóbbiba, ha újabb bűncselekmény elkövetése, a gyanúsított elrejtőzése vagy szökése várható, illetve ha úgy tűnik, szándékában áll az eljárás megnehezítése vagy meghiúsítása.
- Mi történt a kőszegi hölgy ügyében?
- A Kőszegi Városi Ügyészség a rendőrség előzetes letartóztatás indítványozására irányuló előterjesztését megvizsgálta és úgy foglalt állást, hogy az előzetes letartóztatás különös feltételei nem állapíthatóak meg, ezért nem indítványozta annak elrendelését a nyomozási bírótól az 56 éves, büntetlen előéletű gyanúsított esetében. A nyomozás során nem merült fel adat arra nézve, hogy a férfi újabb bűncselekményt követett volna el, és arról sincs tudomása a hatóságoknak, hogy folytatta volna a fenyegetést.
Dr. Fejes Péter ezen kívül elmondta: az elkövetőt a hatóságok jelen pillanatban súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntettével gyanúsítják. Ha a vád is ugyanez lesz ellene, büntetésül 2-8 évig terjedő szabadságvesztést róhat ki rá a bíróság.
|