IV. évfolyam, 40. szám (2007. október 03.)
Kleinhappel Miklós 2007.10.03. 13:45
BDF HÍRLEVÉL
IV. évfolyam 40. szám 2007.10.03.
Az Országgyűlés támogatja a SEK-et
Az Országgyűlés támogatja a január elsején létrejövő Savaria Egyetemi Központot, mondta dr. Kiss Papp László tegnap az összoktatói és –dolgozói értekezleten. A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) titkára beszédében kifejtette: a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács elmúlt heti rendkívüli ülésén résztvevők egyetértettek abban, hogy az új felvételi rendszer finomítására van szükség. Az eseményen jelen lévő Manherz Károly szakállamtitkár úgy fogalmazott: a 2008-as eljárásra vonatkozó rendeletben finom módosításokra kerül majd sor. Az értekezleten megtudtuk még, hogy az oktatási kormányzat az idei 212 milliárd forintról 2010-ig 241 milliárd forintra növeli a felsőoktatásra évente költhető pénz összegét, így várhatóan mód nyílik a „nyugodt, minőségi felsőoktatás megvalósítására”. Az előadó arról is szót ejtett, hogy az érdekképviseletek tiltakoznak a főiskolákon és az egyetemeken dolgozók egy részének a biztonságot és az előre tervezést jelentő közalkalmazotti körből történő kikerülése, valamint az állami felsőoktatási intézmények privatizációja ellen. „Ezeket az elképzeléseket egyes oktatási szakemberek még nem vetették el, ám Hiller István ígérete szerint az intézmények a jövőben is állami kézben maradnak”, hallottuk. Kiss Papp László elmondta még: komoly problémákat vet fel, hogy hazánkban egy oktatóra húsz hallgató jut, ami az Európai Unióban a legmagasabb érték, illetve elfogadhatatlan, hogy a budapesti és a vidéki középiskolások közül az előbbiek két és félszer esélyesebbek arra, hogy főiskolán vagy egyetemen folytathassák tanulmányaikat. Mindezek megoldása érdekében erőket kell összpontosítani. Kérdésekre válaszolva intézményünk rektora és az FDSZ titkára elmondta, a Berzsenyi Dániel Főiskola gazdasági helyzetétől függ, hogy az óraadókat az eddigi gyakorlatnak megfelelően havonta, vagy a nagy egyetemekhez hasonlóan szemeszterenként díjazzák-e. A BDF és a Nyugat-magyarországi Egyetem házasságát követően az adjunktusi és a docensi besorolásokat érintő esetleges visszaminősítésekkel kapcsolatos híresztelések kommentálásából kiderült, a felvetések alaptalanok, a megszerzett tanári besorolások védettséget élveznek majd, ezen kívül megváltoztatásuk alkotmányossági szempontból is aggályos lenne. A mestertanárok magas előírt óraszámáról szóló felvetésre reagálva elhangzott: a jelenség oka az, hogy oktatási rendszerünkben a mestertanár új kategória, mely ez idáig még nem találta meg a helyét.
(Kleinhappel Miklós)
Wittgenstein unokaöccse németül
Ma 18 órakor Thomas Bernhard: Wittgenstein unokaöccse címmel tart német nyelvű estet Alois Frank színművész a HEMO-ban. A Germanisztika Tanszék és a szombathelyi Osztrák Könyvtár rendezvénye a német nyelvű irodalom népszerűsítését szolgálja. Rendező: Renate Aichinger.
(Kleinhappel Miklós)
Hallgatóinkat díjazzák
Hegedüs Eszter és Szabó Bence negyedéves biológia–környezetvédelem szakos hallgatót díjazzák október 5-én pénteken 10 órakor a Hulladékok égetése során keletkezett környezeti hatások bemutatása című pályázat eredményhirdetésén a Tanácsteremben. A pályázat célja volt a közvélemény ismereteinek bővítése, a hulladékártalmatlanítási lehetőségek (köztük az égetés) bemutatása, valamint ezek környezeti hatásainak szemléltetése. A rendezvényen beszédet mond Mészáros György, a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi Központ elnöke. A szervezet a régió hosszú távú környezetvédelmi érdekeit és környezeti állapotának javítását szolgáló tevékenységet, illetve környezetvédelmi szolgáltatást és nevelést, valamint ismeretterjesztést végez. Tevékenysége során elsődleges szempont a tisztább technológiák elterjedésének, a környezeti fejlődés felgyorsításának, a leghatékonyabb megoldások és az elérhető legjobb technikák megismerésének és alkalmazásának elősegítése.
(Kleinhappel Miklós)
Megjelent a Történelmi tér-kép-tár második része
Megjelent Balázs Edit és Katona Attila Történelmi tér-kép-tár II. – történelmi atlasz a 18. századtól napjainkig című kiadványa. A Történelemtudományi Intézet oktatóinak hazánk egyik legnagyobb térképkiadója, a Stiefel Kiadó gondozásában napvilágot látott képes történelmi atlasza a hetedik és nyolcadik osztályos Történelem és állampolgári ismeretek, valamint a kilencedik és tízedik osztályos Történelem című tantárgyat tanulók számára készült. Az atlasz előző részét ugyancsak tanszékünk oktatói (a fentiek mellett Mózer Ibolya) jegyzik.
(Kleinhappel Miklós)
Többször bővült a fer fizetése alól mentesülők köre
Többször kibővítette a fejlesztési részhozzájárulás fizetése alól mentesülők körét az Oktatási és Kulturális Minisztérium a közelmúltban, áll a tárca által kiadott sajtóközleményben. Nem kell tandíjat fizetniük a hátrányos helyzetű diákoknak, a GYES-en, a GYED-en lévőknek, a doktoranduszoknak, és természetesen a költségtérítéses képzést választó hallgatóknak sem. Ezeken kívül előterjesztés készül arról, hogy a legjobban teljesítő hallgatók 15 százalékának az intézmények kötelesek legyenek mentességet adni (ez eddig csupán lehetőség volt). A legrosszabbul teljesítő 15 százalék a tanév végén átkerül a költségtérítéses képzésben részt vevők közé. Szeptembertől változott a hallgatói támogatások rendszere is: a 116 500 forintos hallgatói normatíva 35–40 százaléka szociális, 59 százaléka teljesítményalapú támogatásként osztható szét. Új elem az első évfolyamosok alaptámogatása, amely pályázati úton adható a szociálisan rászorulóknak, akik emellett rendszeres szociális ösztöndíjat kapnak. Ez a normatíva 10, illetve 20 százaléka: az előbbi annak a diáknak jár, aki fogyatékossággal él, egészségi állapota miatt rászorult, családfenntartó, nagycsaládos vagy árva, az utóbbit pedig az kapja, akiknek családjában az egy főre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a mindenkori minimálbért. A második félévtől az elsőévesek tanulmányi ösztöndíjban is részesülnek, melynek összege legalább a normatíva 5 százaléka. A már jól ismert lehetőségek, mint a Bursa Hungarica ösztöndíj és a diákhitel természetesen ebben a tanévben is rendelkezésre állnak.
(Kleinhappel Miklós)
Mozgókép-rajongókat vár az Utolsó Csepp Fesztivál
A filmművészetben alkotó diákoknak nyújt bemutatkozási és találkozási lehetőséget a hatodik alkalommal megrendezendő Utolsó Csepp Fesztivál november 1–3-ig. A hagyományoktól eltérően a művészeti iskolák találkozóján idén kizárólag a mozgóképé lesz a főszerep. A vetítések mellett a programokat kiállítások, koncertek, beszélgetések teszik színesebbé. A pályaművek leadási határideje október 24., a nevezési lapot a Hallgatói Önkormányzat honlapjáról lehet letölteni.
(Kleinhappel Miklós)
Tézisek az EU-elnökségi stratégiához
Tézisek az EU-elnökségi stratégiához címmel országos tanulmányi diákkonferenciát és versenyt rendez a Külügyminisztérium az Európai Tanulmányi Központokkal együttműködve. 2011-ben Magyarország első alkalommal látja el az Európai Unió soros elnöki tisztségét. A Külügyminisztérium be kívánja vonni a hallgatókat a magyar elnökség előtt álló nagy jelentőségű, összeurópai ügyek megvitatásába. A verseny során a pályázók dolgozatokban fejthetik ki véleményüket azokkal a témákkal kapcsolatosan, amelyekkel elnökségünk ideje alatt várhatóan szembesülnünk kell. A résztvevők eképp értékes gondolatokkal járulhatnak hozzá Magyarország sikeres elnökségi ciklusának lebonyolításához. A választható témák: 2011 – kihívások a „lisszaboni stratégia” első tíz éve után; Szomszédságpolitika, bővítés és az EU határai; Az Európai Unió hétéves pénzügyi terve a 2013–2020 közötti időszakra; Hogyan tovább 2013, a Kiotói Egyezmény lejárta után?; Elöregedés és szociális biztonság: a ketyegő időzített bomba. Javasolt vizsgálódási lehetőségek egyebek között az európai szociális modell fenntarthatósága és a bevándorlás-politika esetleges módosulása. A dolgozatokat október 31-ig várják. Bővebb információk a www.euvonal.hu/tezeusz2011 címen.
(Kleinhappel Miklós)
|