III. évfolyam, 5. szám (2006. március 08.)
Kleinhappel Miklós 2006.03.09. 06:58
A teljes szám a BDF honlapján érhető el!
BDF HÍRLEVÉL
2006. március 8.
III. évfolyam 5. szám
Postacím: 9700 Szombathely, Károlyi G. tér 4.
Tel.: 94/504-478;318;493
Villámposta: sajto@bdf.hu
Továbbra is népszerű a Berzsenyi
A tavalyinál kétszázzal többen, 3589-en adták be jelentkezésüket nappali tagozatra, államilag finanszírozott képzésre, mondta prof. dr. Gadányi Károly rektor a felvételi jelentkezésekről tartott sajtótájékoztatóján. A legnépszerűbb szakok a Bölcsészettudományi Karon a kommunikáció és médiatudomány, a történelem, az andragógia; a Természettudományi Karon a földrajz, az informatikus könyvtáros, a gazdálkodás és menedzsment; a Testnevelési és Művészeti Karon a testnevelő-edző, a rekreáció-, életmód és egészségfejlesztés, valamint a rajz. Sokan szeretnének még magyar, ipari termék- és formatervező, valamint tanító szakon továbbtanulni (ez utóbbi, nagy múltra visszatekintő képzés az elmúlt években mit sem veszített a népszerűségéből).
Az új tanévben 23 alapszak közül választhattak a továbbtanulni szándékozók. Főiskolánkon nappali tagozaton, államilag finanszírozott alapképzésben 665 fő kezdheti majd meg tanulmányait. Államilag finanszírozott levelező vagy esti képzésben 55 hallgatói helyet lehet majd betölteni. A hét, felsőfokú szakképesítést adó szakra egyenként legfeljebb ötven hallgató vehető fel. A levelező vagy esti költségtérítéses szakok esetében pedig csak egyetlen kritériumot ír elő az Oktatási Minisztérium: legalább 78 pontot el kell érni. Az érettségi, alkalmassági és gyakorlati vizsgák után az Oktatási Minisztériumban július végén határozzák meg a felvételi ponthatárokat.
Prof. dr. Gadányi Károly elmondta még, hogy a bolognai struktúra bevezetése miatt szükséges szakakkreditációs folyamat alatt intézményünk szakmai és infrastrukturális háttere is megmérettetett, és bebizonyosodott, hogy a Berzsenyi Dániel Főiskola az új körülmények között is meg tudta őrizni az ország felsőoktatási intézményei között elfoglalt pozícióját.
(Kleinhappel Miklós)
Kaltenbach Jenő az egyenlőségről
Az egyenlőség elvétől az egyenlő elbánásig címmel tartott előadást a D–épületben Kaltenbach Jenő, a nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa. Az ombudsman elmondta, elsőként Rousseau írt könyvet a témáról, Európa-szerte és Magyarországon mégis csak az elmúlt tíz évben erősödtek fel az egyenlőségről szóló viták. Az Európai Unióban az USA 1964-ben elfogadott polgári jogi törvénye szolgál az egyenlőségről szóló gondolkodás alapjául. A törvény rögzíti az egyenlőség, egyenlő bánásmód gondolatát, fogalmakat vezet be, intézmények létrehozását teszi szükségessé. Az egyenlőtlenség forrása a piacgazdaság és a társadalom mozgása, hallottuk. Ezért lényeges az állam szerepe: enyhítheti és enyhítenie is kell a társadalmi rétegek közötti különbségeket. Az egyenlőtlenség mértékét leginkább a lakáskörülmények, az oktatás, a foglalkoztatás, a hatóságoknak az állampolgárokhoz való viszonya befolyásolják, illetve az, hogy mennyire széles körű a különféle szolgáltatások igénybevétele? Kaltenbach Jenő szerint az Európai Unió álláspontja a legprogresszívebb a kérdésben, hiszen több irányelve is tartalmazza a diszkriminációval kapcsolatos rendelkezéseket. Az unió a gazdasági, politikai mellett a ’90-es évek közepétől egyre inkább emberi jogi integráció is.
(Kleinhappel Miklós)
Közlönyök a világhálón
Januártól a www.magyarorszag.hu webcímre kattintva mindenki számára ingyenesen hozzáférhetők a közlönyök. Az elektronikus információszabadságról szóló 2005. évi XC. törvény értelmében 2008. július 1-ig a gyors és pontos tájékoztatás érdekében a közérdekű adatoknak a törvényben meghatározott körét elektronikus úton közzé kell tenni. A törvény rendelkezései több lépcsőben lépnek hatályba.
A jogszabályok eddig CD-ROM-on és DVD-n érkeztek a könyvtárba. Kérdés, hogy ezután lemondhatók-e a közlöny-előfizetések? Keszeiné Barki Katalin, intézményünk könyvtárának igazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy egy példányt ezután is elő kell fizetniük, hiszen a nyomtatott változat tekinthető hitelesnek. A könyvtárigazgató főiskolánk minden dolgozójának figyelmébe ajánlja a fenti címen elérhető szolgáltatásokat. Kiemelte továbbá, hogy azoknak a hallgatóknak is nagy segítséget jelenthet a www.magyarország.hu weboldal, akiknek a követelményrendszer jogszabályok ismeretét írja elő.
(Kleinhappel Miklós)
OTDK 2007-ben is
A legkiválóbb egyetemisták és főiskolások tudományos és művészeti eredményeinek bemutatására az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) idén 16 szekcióban hirdette meg a XXVIII. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK). A tudományos tanácskozást 2007 tavaszán rendezik meg. Célja a felsőoktatási tudományos diáktevékenység támogatása és elismerése. Nevezni a képzési idő alatt önképzési céllal készült tudományos vagy művészeti tevékenységet dokumentáló pályamunkával lehet, amelyet a képzési idő alatt személyesen bemutattak, minősítettek szakterületi, kari, intézményi tudományos diákköri fórumon, és a XXVIII. OTDK-ra javasoltak. Az OTDT lényegesnek tartja, hogy az országos konferencián való bemutatkozás, megmérettetés lehetősége a szakmai, erkölcsi megbecsülés egyik formája legyen, ezért a legjobb pályamunkákat készítő szerzők képviseljék az intézményeket és a tudományos iskolákat. Az intézményi jelölés határideje 2007. április 30. Részletes információk a www.om.hu/letolt/felsoo/26k001felhivas2.pdf címen érhetők el.
(Kleinhappel Miklós)
Egyetemi fejlesztések művészeti munkáira lehet pályázni
A Magyar Universitas Program keretein belül az Oktatási Minisztérium (OM) kezdeményezésére a beruházók szerződésekben vállalták, hogy a magántőke segítségével elindított fejlesztésekből közel 1,75 milliárd forintot a létesítmények részét képező új, kortárs képző- és iparművészeti alkotások létrehozására fordítják, jelentősen növelve ezzel az épületek esztétikai színvonalát. A pályázatok koordinálását és az alkotások kiválasztását az OM által meghívott szakmai zsűri, a lebonyolítását az Építészfórum végzi. További felvilágosítás munkanapokon 9 és 15 óra között a 20 / 563-1692-es telefonszámon, valamint a www.art-universitas.hu. címen kapható.
(Kleinhappel Miklós)
Intézményünkből is elérhető az MTI adatbázisa
Minden elektronikus információs szolgáltatás (EISZ) használatára jogosult számítógépről hozzáférhető a Magyar Távirati Iroda adatbázisa 2005 decemberétől. Az EISZ az Oktatási Minisztérium nemzeti programja, amely központilag, nemzeti licenc alapján nemzetközi és magyar információforrások használatát teszi lehetővé. A számítógépek többnyire az intézmények könyvtárában találhatók. Az EISZ főiskolánkon is használható. A hírek és a további adatgyűjtemények információi hasznosak tanároknak, diákoknak, elemzőknek, szakdolgozatot, diplomamunkát, háttéranyagot íróknak, vizsgákra készülőknek. Az adatbázis a www.eisz.hu címen érhető el. A sikeres regisztráció után mindenki kap egy jelszót, ennek segítségével az adatbázis ingyenesen használható. A hozzáférés a hallgatói, oktatói, kutatói jogviszony idejére vonatkozik.
(Kleinhappel Miklós)
Kepes András a főiskolán
Két alkalommal is előadást tart intézményünkben Kepes András. Először március 24-én Szerepeink – az életben és a képernyőn, majd május 5-én A TV és annak földi mása címmel. A szervező Művelődéstudományi és Kommunikációs Tanszék mindkét alkalommal az A-épület I. emelet 25-ös termébe várja az érdeklődőket 10-15 óráig.
(Kleinhappel Miklós)
|