Egyéb interjúk : Babos Csaba, a Vállalkozói Központ ügyvezető igazgatója: Tizennégy éve a vállalkozókért |
Babos Csaba, a Vállalkozói Központ ügyvezető igazgatója: Tizennégy éve a vállalkozókért
Kleinhappel Miklós 2007.06.09. 09:12
A mikro-, a kis- és a középvállalkozások fejlesztését segíti Vas Megye és Szombathely Város Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítványának Vállalkozói Központja (VK) immár tizennégy éve. Szolgáltatásaik, valamint programjaik népszerűségét a folyamatos vállalkozói érdeklődés, illetve együttműködő partnereik népes tábora bizonyítja ékesen. A VK tevékenységéről Babos Csaba ügyvezető igazgatóval beszélgettünk.
– Mi hívta életre a Vállalkozói Központot?
– Magyarországon a rendszerváltás után a PHARE alap országos vállalkozásfejlesztési hálózatot létesített. A program koordinálását a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány végezte oly módon, hogy kisebb alapítványai helyi vállalkozásfejlesztési teendőket láttak el. Vas megyében 1993-ban jött létre a mikro-, a kis- és a középvállalkozások fejlesztését segítő szervezet. Különféle szolgáltatási rendszereket alakítottunk ki, az oktatás, a tanácsadás, és a mikrohitel fémjelezte a fő tevékenységünket. Az 1990-es évek elején volt az úgynevezett vállalkozásindítási csúcs, ebben az időszakban nagy szükség volt a vállalkozások indításához kapcsolódó, később pedig a működésükhöz szükséges szolgáltatásokra. 1998-ban a PHARE kivonult a rendszerből. A Vállalkozói Központ a finanszírozást más forrásokból kellett hogy megoldja.
– Mutassa be az alaptevékenységeiket.
–A Mikrohitel keretében jelenleg 6 millió 350 ezer forintot lehet felvenni a mindenkori banki alapkamatra, ezért ez nagyon kedvező forrás a kezdő vállalkozók számára. Ők az a célcsoport, amely a bankoktól nem minden esetben jut tőkéhez. Ez a hitel alkalmas arra, hogy segítségével a vállalkozó elindíthassa a tevékenységét. Bővített változata a Mikrohitel plusz, ami napjainkban még kevéssé ismert. Tanácsadási tevékenységünk jelenleg másodvirágzását éli, hiszen egyszer már volt egy ilyen programunk, most pedig alapszíntű tanácsadási programot bonyolítunk le. Július 31-ig lehet igénybe venni, és bízunk benne, hogy a később is folytatni tudjuk, mert nagyon népszerű és ingyenesen hozzáférhető. Inkubátorházunk egy komplex vállalkozásfejlesztési szolgáltatási rendszer fontos eleme. Általa azok az induló vállalkozások kapnak segítséget, melyeknek telephelyre, irodára van szükségük, vagy a kezdeti beruházásokat, mint például a fénymásoló vagy a fax nem akarják/tudják vállalni. Nálunk ezek rendelkezésre állnak: lehetőség van tárgyaló- és oktatóterem bérlésre, a város központi részén könnyen megközelíthetőek vagyunk, megoldott a parkolás. Számos előnyének hála 100%-os a program kihasználtsága.
– Mit kínálnak az alaptevékenységeken kívül?
– Az egy adott forrásra vagy célcsoportra koncentrálva megjelenő szolgáltatásokat: turisztikai, foglalkoztatási, alternatív munkavégzési formákkal kapcsolatos programok megvalósítását. Fontosnak tartjuk, hogy néhány éve a szombathelyi foglalkoztatási paktum létrehozásában közreműködhettünk. A multinacionális cégek a közeljövőben térségünkben befejezik tevékenységüket, ami feszültségeket szül majd a munkaerőpiacon. A paktum segít a foglalkoztatási helyzet javításában azáltal, hogy elébe megy az eseményeknek – szervezi a munkaerőpiac szereplőit, illetve párbeszédet alakít ki közöttük. A Vállalkozói Központ közreműködésével elkészült a város befektetés-ösztönző kiadványa is, ami magyar és angol nyelven mutatja be annak gazdasági környezetét, valamint a foglalkoztatási helyzetet a befektetők érdeklődésének felkeltése érdekében. Érdekes a hat országot összefogó partnerségben megvalósuló borturisztikai programunk. Ezzel nem a nagy, országos borvidékekhez tartozó területeket, hanem a helyi bortermelő közösségeket próbáljuk megcélozni. Tanulmányutak és konferenciák keretében hasznos információk jutnak el a helyi borászokhoz, olyan mintákat mutatva meg nekik, amelyek önszerveződésüket és szakmai munkájukat segítik, összekapcsolva mindezt a turisztikával, így a helyi turizmus szereplőjévé is válhatnak. Kiváló lehetőségeink vannak például a távmunkában, illetve a részmunkaidős foglalkoztatásban is. A munkáltatókat megismertetjük a távmunka előnyeivel, majd megkeressük azokat a munkavállalókat, akiket ez a foglalkoztatási forma érdekel és segítjük a felek egymásra találását. Olyan programokat is keresünk, amelyek ezeket a lehetőségeket később jobban bemutatják a vállalkozóknak.
– Kikkel működnek együtt a feladatok megvalósításakor?
– Kulcspartnereink Szombathely Megyei Jogú Város, a regionális munkaügyi központ, a REMEK, a REHAB-TEAM, a kamarák és a helyi gazdasági élet szervezetei. Ezeket úgy koordináljuk, hogy minél optimálisabb legyen a szolgáltatási rendszerünk.
|