X. évfolyam 1. szám (2013. január 15.)
Kleinhappel Miklós 2013.01.15. 18:00
NYME SEK Hírlevél
X. évfolyam 1. szám 2013.01.15.
Tudomány a határon Horváth Rezsővel
Folytatódik a Savaria Egyetemi Központ Könyvárának Tudomány a határon című műhelybeszélgetés-sorozata.
Január 16-án 17 órától a könyvtár Konferenciatermében dr. Fűzfa Balázs irodalomtörténész Horváth Rezsővel, az intézmény egykori oktatójával beszélget, aki Békefi Antal életműve címmel írt könyvét mutatja be. A beszélgetésen szó esik majd a Savaria Szimfonikus Zenekar ötven éves történetéről szóló Szombathelyi szimfónia című kiadványról is, amelynek egyik fejezetét Horváth Rezső írta.
A szerző – karnagy, nyugalmazott főiskolai docens, a szombathelyi Erkel Kórus örökös tiszteletbeli karnagya – karvezetőként számos kórus élén több mint 400 művet vezényelt, több mint 100 rádiófelvételt készített, 15 magyar ősbemutató fűződik a nevéhez. Kórusaival magyar és külföldi kórusfesztiválokon nyert díjakkal büszkélkedhet.
(Kleinhappel Miklós)
Új tartalmi elemek az oktatásban
Az európai és a magyar oktatás előtt álló kihívásokról, a tananyagok, illetve a taneszközök innovációjában szerzett tapasztalatokról szóló nemzetközi konferenciát rendez Új tartalmi elemek az oktatásban címmel a Művészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar Pedagógiai és Pszichológiai Intézet január 23–25. között. A rendezvényen a nevelésügy hazai és külföldi szakemberei vesznek részt mintegy kétszázan: a programok az általános- és középiskolák, a felsőoktatási és a gyógypedagógiai intézmények helyzetét, jövőbeni lehetőségeit egyaránt vizsgálják. További információk elérhetők: http://jeanmonnet.mnsk.nyme.hu/index.php/21659/?&L=1
(Kleinhappel Miklós)
Nyílt nap a SEK-en: az NYME minden kara bemutatkozik
A Nyugat-magyarországi Egyetem összes kara bemutatkozik a Savaria Egyetemi Központban január 23-án 14 órától a C–épület Aulájában kezdődő nyílt napon. A továbbtanulni szándékozók a rendezvényen az NYME teljes képzési kínálatáról a karok egyes képviselőitől személyesen kaphatnak információkat. Az intézmény munkatársai ezen kívül egyebek mellett a felvételi eljárásról és a továbbtanulás anyagi vonatkozásairól (például a diákhitelről) is tartanak előadásokat. Részletek: http://www.sek.nyme.hu/felveteli/default.aspx
(Kleinhappel Miklós)
Rajz felvételi előkészítő tanfolyam
A rajz és vizuális kultúra osztatlan képzésű tanári szak, valamint a képi ábrázolás és a kézműves alapszakok iránt érdeklődők számára indít felvételi előkészítő tanfolyamot a Művészeti Intézet Rajz Intézeti Tanszéke.
A tanfolyamon a leendő hallgatók a gipszminták rajzolási technikáját sajátíthatják el annak érdekében, hogy eredményesen szerepeljenek a gyakorlati felvételi vizsgán.
A foglalkozások három órásak lesznek, s február 2. és április 6. között szombatonként 10 órakor kezdődnek. Jelentkezési határidő január 29.
Bővebb információk ide kattintva érhetők el.
(Kleinhappel Miklós)
Biennálényertes szobor Lisztről a zenei tanszéken (fotókkal)
Ifj. Szlávics László Liszt Ferencről készült mellszobrát ajándékozta a Zenei Intézeti Tanszéknek. A mű a nyolcadik ötvösművészeti biennálé nyertes alkotása, s a Géfin Gyula utcai tanszék Liszt-termében kapott helyet.
Dr. Pozsonyiné Falusi Anikó tanszéki koordinátor az avatóünnepségen – amelyet az alkotó is megtisztelt jelenlétével – elmondta, ifj. Szlávics László elsősorban énekművészettel foglalkozik, annak minden ágát műveli, ám iparművészeti szemléletű ötvösmunkákat is készít, a képzőművészet és a szobrászat eszközrendszerét felhasználva. Munkásságával az autonóm művészet és alkotás mellett „érvel”. A művész eddig több mint 260 csoportos kiállításon vett részt, alkotásait kilenc országban mutatták már be.
Iván Ildikó énekművész, főiskolai docens méltatásából megtudtuk: egy újságcikkben olvasott arról, hogy ifj. Szlávics László szívesen ajándékozza el műveit, ha azok számára megfelelő tér áll rendelkezésre, valamint a nagyközönség is láthatja őket. A méltó környezet, a Liszt-terem boltozatos tere adott a Géfin Gyula utcában, s mivel itt a hallgatókon, oktatókon kívül a különféle rendezvények miatt sok ember megfordul, semmi akadálya nem volt annak, hogy a „zene szentjének” mellszobra Szombathelyre kerüljön.
Az avatóünnepségen – amely a Zenei Intézeti Tanszék adventi koncertjének része volt – készült fotók ide kattintva megtekinthetők.
(Kleinhappel Miklós)
Az udmurt hallgatók grafikái
A Szombathelyi Képtárban Távoli stúdiumok címmel prof. dr. Pusztay János, a Bölcsészettudományi Kar professzor emeritusa nyitotta meg az Udmurt Állami Egyetem Művészeti és Dizájn Intézet öt hallgatójának négy oroszországi város történelmi helyeit megörökítő kiállítását.
A tárlat címe nem véletlenül Távoli stúdiumok, hiszen az alkotók – Luiza Bazilevskih, Alija Gabdrahmanova, Jelena Gyerengyajeva, Irina Kozsevnyikova és Jekatyerina Szibagatova – a grafikákat nyári gyakorlatuk ideje alatt készítették. A hallgatók templomokat, kolostorokat, pályaudvarokat, csendes utcák és sikátorok kicsi házait hol ünnepélyes, hol lírai hangulatú ceruza- vagy éppen szénrajzokon az építészeti alkotások jelenlegi állapotát minél pontosabban visszaadva, ehhez saját világlátásukat is megjelenítve dolgoztak annak igényével, hogy (bár a folyamatosan változó világ „szétrombolja” mindazt, amit elődeink létrehoztak) az alkotások segítségével megőrizzék eleink történelmi örökségeit.
A kiállítás szervezői remélik, hogy a tárlat nem csak egy másik világ új, eddig nem látott helyeivel ismerteti meg a nagyközönséget, hanem lehetővé teszi az ifjú művészek alkotói tehetségének megítélését is.
(Kleinhappel Miklós)
Online műtárgygyűjtemény
A Néprajzi Múzeum 60 ezer műtárgyát és 38 ezer fényképét bemutató online adatbázis jött létre a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával – tájékoztatta hírlevelünket Kovács Katalin, a Savaria Egyetemi Központ könyvtárának munkatársa.
Az adatbázis több szempontból jelentős: hazánkban ilyen gazdag online gyűjtemény nem áll a nagyközönség rendelkezésére, de külföldi múzeumokban is ritkaságnak számít.
„A Néprajzi Múzeum gyűjteményeiben található a 18–20. századi hagyományos paraszti kultúra és az európai és Európán kívüli népek legnagyobb tárgy- és dokumentumállománya. A több százezer műtárgynak, fotónak, nyomatnak, rajznak csak töredéke tekinthető meg a kiállításokban, a gyűjtemény eddig leginkább csak a szakmai közönség számára volt hozzáférhető.” – olvasható a Magyar Múzeumi Egyesület internetes magazinjának cikkében.
Az adatbázis felülete magyar és angol nyelvű, az általános eligazodást keresési segédletek, egyszerű és összetett keresési lehetőség, valamint a Nagyító című tematikus válogatás segíti. Specialitása, hogy egy kattintással összekapcsolhatók a műtárgyak és a különböző képi ábrázolások, megjeleníthető bármilyen szempontú szűrés, és lehetőség van az online párbeszédre, kommentelésre is. A fejlesztés a Néprajzi Múzeum közel 10 éves – a hazai muzeológiában egyedülálló – műtárgy-digitalizálási tevékenységének eredménye.
Az adatbázisról további részletek itt olvashatók.
(Kleinhappel Miklós)
Sákovicsnak a „bűvös hármas” jegyében telt a versenyévad
A Nemzetközi Racketlon Szövetség nyilvánosságra hozta a 2012-es World Tour Race verseny végeredményét: összevont szenior egyéni és páros kategóriában is Sákovics Péter, a Művészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar Sportági Intézeti Tanszék főiskolai adjunktusa nyerte el a trófeát.
A szombathelyi racketlonos ennek ellenére az elmúlt hetekben sem ült a babérjain. Az év végén Stockholmban megrendezett egyéni világbajnokságon szenior +50-es kategóriában világbajnoki címet ért a teljesítménye. A megmérettetésen 29 nemzet közel 500 versenyzője állt a rajthoz. Sákovics a 32-es táblán első kiemeltként azzal a finn Anders Lundströmmel kezdett, aki később a +45-ös fináléba jutott. Tudta, hogy mindent eldöntő mérkőzés vár rá, ennek megfelelően koncentráltan kezdett és asztaliteniszben parádés játékkal állt elő, ami 21:16-os vereséget jelentett ugyan, de győzelemmel ért fel a pingpongos Lundströmmel szemben. A folytatásban a két pontos tollas és a három pontos fallabda győzelem Sákovics Péter számára azt jelentette, hogy döntetlenről indulnak teniszezni, és ez már sejtette a szombathelyi racketlonos 21:11 arányú győzelmét, amellyel méltó módon zárta a 2012-es évet.
Az immár ötszörös világbajnok racketlonosnak az elmúlt versenyévadban kijutott a „bűvös hármasból”: harmadszor nyerte meg egymás után az egyéni világbajnokságot, ugyancsak harmadszor végzett megszakítás nélkül az élen a Wold Tour Race versenyben, és mindezt úgy érte el, hogy három éve megszakítás nélkül vezeti a világranglistát.
A 2013-as év eleje is sikert hozott a szombathelyi racketlonos számára, ugyan „csak” másodikként végzett január első napjaiban, az év első hivatalos osztrák racketlon versenyén, Grazban. A verseny érdekessége az volt, hogy fordított sorrendben játszották a sportágakat, azaz tenisszel kezdtek, ezt követte a squash, a tollas és az asztalitenisz. A szervezők véleménye szerint így a teniszezőknek is megjön a kedve a racketlonhoz, hiszen biztosan teniszezhetnek, míg a racketlon-sportágak megszokott sorrendjét követve addigra elvéreznek, így nem kerülhet sor a legerősebb számukra. A nevezők nagy száma azt mutatta, hogy van igény erre. Sákovics Péter egészen a döntőig menetelt, ahol a felnőtt és a szenior világbajnok összecsapásából a 23 évvel fiatalabb osztrák került ki győztesen.
(Kleinhappel Miklós)
|