III. évfolyam, 8. szám (2006. március 22.)
Kleinhappel Miklós 2006.03.22. 17:05
BDF HÍRLEVÉL
2006. március 22.
III. évfolyam 8. szám
Postacím: 9700 Szombathely, Károlyi G. tér 4.
Tel.: 94/504-478;318;493
Villámposta: sajto@bdf.hu
Új C–épületi bejárat
A Regionális Felsőoktatási Forrásközpont építése miatt elbontják és lezárják a főiskola C–épületi bejáratát, ezért március 24-én reggel kinyitják a C-épület középső lépcsőházának utcai ajtaját. Az épület nyitva tartása nem változik. Az éttermet 11.00–14.30-ig az Esze Tamás utcai, sövénnyel szegélyezett oldalbejárón át lehet megközelíteni. A tornacsarnokhoz vezető folyosó déli bejárata ezután is használható.
(Kleinhappel Miklós)
Irodalom és kulturális evolúció
Március 24-én, pénteken 17 órától Irodalom és kulturális evolúció címmel tart előadást a Berzsenyi Dániel Könyvtár előadótermében Nemes Gáspár. A jól ismert germanista, főiskolánk oktatója egyebek mellett a kulturális emlékezet, a memetika, az evolúciós irodalomtudomány és az irodalmi antropológia témáiban osztja meg gondolatait a hallgatósággal. Az Életünk szerkesztősége és a Berzsenyi Dániel Könyvtár által rendezett előadás látogatása díjtalan.
(Kleinhappel Miklós)
29-én, szerdán napfogyatkozás
Teljes napfogyatkozás lesz március 29-én, amely Magyarországról részleges fogyatkozásként figyelhető majd meg, tudtuk meg Péntek Kálmántól. Főiskolánk Matematika Tanszékének oktatója, a főiskola csillagvizsgálójának vezetője 9 órától a C–épület nagyelőadójában tart előadást a jelenségről. A napfogyatkozás 11.42-kor kezdődik, a Hold ekkor ,,érinti” meg a napkorongot, és 13.54-kor fejeződik be. A jelenség a leglátványosabb körülbelül 12.30–13.00-ig lesz, a Hold ekkor a Nap közel 60%-át takarja majd el. Derült idő esetén a C–épület tetejéről a főiskolai csillagvizsgálóból végignézhető az égi esemény. További információk a www.gae.hu/Kalendarium/csillag_0603.htm webcímen érhetők el.
(Kleinhappel Miklós)
Együttműködés a BDF és a Diákhitel Központ között
Információs napot tartottak intézményünkben kedden a Diákhitel Központ Rt. (DHK) vezetői. A délben rendezett sajtóbeszélgetésen elhangzott, az ötéves Diákhitel Központ munkatársainak a napi munka mellett immár arra is van lehetőségük, hogy személyes kapcsolatot alakítsanak ki a felsőoktatási intézményekkel. Ennek érdekében 2006-ban minden magyarországi főiskolára, egyetemre ellátogatnak. Az első állomás a Berzsenyi Dániel Főiskola volt.
A DHK a közeljövőben az ország felsőoktatási intézményei közül elsőként a BDF-fel együttműködési megállapodás megkötését tervezi, jelentette be prof. dr. Gadányi Károly rektor. Ennek részleteiről Csillag Tamás, a DHK Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy a hallgatók a jövőben helyben kapnak majd választ a diákhitellel kapcsolatos kérdéseikre. Szeretnék, ha a Diákhitel Központ hirdetéseit az intézményben ott helyeznék el, ahol a hallgató a tanulmányaival kapcsolatos kiadásaival szembesül. A DHK vezetője szerint főiskolánk diákbarát magatartása az ország többi felsőoktatási intézménye számára is követendő. Példaként említette, hogy a költségtérítéses szakok képzési díjainak befizetési határidejét a BDF összehangolta a diákhitel folyósításának idejével.
A Berzsenyi Dániel Főiskolán körülbelül 1500 hallgatónak folyósítják a diákhitelt, ami csak a nevében hitel, hiszen Magyarországon nincs még egy olyan hiteltermék, amelynek nem feltétele a hitelbírálat és a fedezeti követelmények teljesítése. Bár a DHK a közelmúltban részvénytársasággá alakult, üzleti haszonra továbbra sem tehet szert. 2001 óta körülbelül 100 milliárd forintot fizetett ki. A pénzt nem az állam adja, hanem kötvénykibocsátásból és hitelfelvétellel jutnak hozzá. Egyik forrásuk az Európai Beruházási Bank, amely a kontinensen elsőként Magyarország számára folyósított ilyen jellegű kölcsönt 15 éves futamidőre és kedvező kamatra. A pénzintézet a magyar hallgatói hitelrendszert a többi ország számára követendő példának tartja, illetve az európai uniós célkitűzésekkel harmonizálónak értékeli.
(Kleinhappel Miklós)
A szent művészet és az ikon
Március 31-én A szent művészet és az ikon címmel tudományos konferenciát rendez a Szláv Történeti és Filológiai Társaság a D–épület 106-os termében, tudtuk meg dr. Ágoston Magdolnától, a tanácskozás szervezőjétől. A Filozófia és Társadalomelméleti Tanszék docense elmondta, hogy az 1997-ben alakult, szombathelyi székhelyű társaság profilja napjainkra kikristályosodott: elsősorban az orosz kultúra iránt tudományos igénnyel érdeklődő szakemberek a tagjai. Az irodalomtörténészek, nyelvészek rendszeresen találkoznak a vasi megyeszékhelyen, hogy egy-egy témát megvitassanak. Legutóbb novemberben volt erre alkalmuk. Dr. Ágoston Magdolna kiemelte, hogy a meghívott előadók témáik habilitált szakértői, illetve hamarosan megvédik disszertációjukat. A konferencián 17 előadást hallgathatnak meg az érdeklődők. Az előadók több szempontból, a vallás, az irodalom, a történelem, a zene és a filmművészet „szemüvegén át” mutatják be a szent művészet és az ikon kapcsolatát.
(Kleinhappel Miklós)
|