IV. évfolyam, 46. szám (2007. november 06.)
Kleinhappel Miklós 2007.11.06. 19:56
A teljes szám a BDF honlapján érhető el!
BDF HÍRLEVÉL
IV. évfolyam 46. szám 2007.11.06.
Sporttudomány a felsőoktatás gyakorlatában
Sporttudomány a felsőoktatás gyakorlatában címmel rendez konferenciát a Sporttudományi Intézet november 7-én 12.30-kor a Tanácsteremben a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából. A rendezvényen a sportszakmai képzések gyakorlati tapasztalataira támaszkodó előadásokat lehet meghallgatni, illetve a sportági oktatás eredményeinek és problémáinak feltárására, valamint új sportágak bemutatására kerül sor. Antal László: Néptánc az iskolai testnevelésben; Bíróné Ilics Katalin: Az általános iskola szerepe a röplabda utánpótlás-nevelésben; Dr. Nádasiné Sípos Zsuzsanna: Sport és sportolás iránti érdeklődés a rekreáció szervező és egészségfejlesztő alapképzésben a BDF-en; Horváth Zoltán: Játékversenyek és szabadidősport-rendezvények szervezési tapasztalatai; Dr. Woth Péter: A strandkézilabda és Károly Frigyes: A gyakorló iskolák múltja, jelene, lehetséges jövője, ezen belül a testnevelés szakosok gyakorlati képzése a Bolyai Gyakorló Gimnáziumban elnevezéssel osztja meg gondolatatait a hallgatósággal. Kocsis Csabáné: Gondolatok, dilemmák a tantárgyaimról; Nagyváradi Katalin: A felnőttoktatás sajátosságai különös tekintettel a rekreáció-egészségfejlesztő szakosoknál; Pünköstyné Stekovics Emília: Kérdések, tapasztalatok az atlétika oktatásának helyzetéről; Sákovics Péter: Racketlon, a jövő sportja; Sárai Gabriella: Változtatni márpedig kell! (Tornaoktatás a testnevelő-edző alapképzésben a BDF-en.); Szoó Lászlóné: Gondolatok a főiskolai testnevelő tanárképzésről a módszertan tükrében címmel tart előadást.
(Kleinhappel Miklós)
A világ egyik legjobb kézilabdacsapata a BDF-en
A világ legjobb kézilabda csapatai között számon tartott Győri Audi ETO Kézilabda Club első osztályú női felnőtt együttese tart bemutató edzést november 7-én 16 órakor a Sportcsarnokban, tájékoztatta hírmagazinunkat dr. Gál László főiskolai tanár, címzetes főigazgató. A Vas Megyei Kézilabda Szövetség és a Szombathelyi Főiskola Sportegyesülete rendezvényén az érdeklődők találkozhatnak a magyar válogatott csillagaival, Görbitz Anitával, Pálinger Katalinnal, Vérten Orsolyával és társaikkal. A csapat kitűnő formáját a nagyszerű hazai és nemzetközi eredményei bizonyítják, valamint a nagy gólkülönbségű győzelem a Bajnokok Ligája (BL) címvédő dán Slagelse ellen. Az intézményünkben megtartandó edzés a november 10-i, Koprivnica elleni BL-mérkőzésre történő felkészülés fontos állomásaként került be a programba. Ezt követően szakmai beszélgetés következik, melynek vendége lesz Vanyus Attila, az egyesület elnöke és Konkoly Csaba vezetőedző, aki a szombathelyi főiskola hallgatója és a főiskolai sportegyesület játékosa volt bő egy évtizeddel ezelőtt.
(Kleinhappel Miklós)
Elégedettségi vizsgálat az Év könyvtárában
Használói elégedettségét vizsgálja könyvtárunk a Könyvtár- és Információtudományi Tanszék hallgatói segítségével. A szakemberek a felmérés eredménye alapján meg kívánják ismerni az olvasók véleményét a megváltozott körülményekkel, az új (Hiller István oktatási és kulturális miniszter kézjegyével ellátott Év könyvtára elismerésben részesült) könyvtárral, illetve annak szolgáltatásaival kapcsolatosan. A kérdőívet nyomtatott változatban a könyvtárban, valamint elektronikusan a http://www1.sztaki.hu/servlets/voting/A-konyvtarhasznalok-elegedetts?a=showform&t=69 címen lehet kitölteni.
(Kleinhappel Miklós)
„A színészképzésre koncentrálunk”
„A HEMO maradhatna a Berzsenyi Dániel Főiskola színészképzésének gyakorlóhelye. Az átépítéskor gondoskodunk arról, hogy tantermek, és tanári szoba is legyen bent. A felső részben például már egy balett-terem is van”, nyilatkozta Jordán Tamás. A Színházművészeti Tanszék vezetője a nyugat.hu-n olvasható interjújában elmondta még, hogy a BDF színész szakjain tanuló diákok többsége „nagyon odaadó és tehetséges”. Hozzátette: „Szemben az eddigi gyakorlattal, nem gondoljuk azt, hogy belőlük bölcsész szakosokat is képezni kell, a színészképzésre koncentrálunk, hétfőtől péntekig, reggeltől este tízig csak a színházzal foglalkozunk. A képzésben tíz tanár tanít: Blaskó Bori mozgást, Simó Sándor rendezést, Dúró Győző dramaturgiát, én mesterséget. A tanárok között van még Benkő László, Jeles András, Barták Balázs és Gyöngyössy Tamás”. Az írás a http://www.nyugat.hu/cgi-nyugat/cikksql.cgi?cikk=30533 oldalon teljes terjedelemben olvasható.
(Kleinhappel Miklós)
A szabadságot minden nap védeni kell
Erkölcsi tartalma adja az ’56-os események – az idegen elnyomás elleni függetlenségi harc és az ezzel párosuló polgári forradalom – jelentőségét, mondta dr. Vigh Kálmán intézményünk 1956-ra emlékező ünnepi műsorán. A Történelem Tanszék főiskolai docense rámutatott: a kibontakozásra esélytelen történések hősei tisztában voltak vele, hogy a szabadság nem kapott, hanem kiharcolt érték, melyet minden nap védeni kell. A politikai történelemfelfogás sokféleségét szemléltető példákat követően feltette a kérdést: a történelemtanárok vajon elültették-e a diákokban az ünnepek felemelő érzését, az összetartozás történelmi korokon átívelő nagyszerű élményt adó voltát, vagy csupán megtanulandó leckeként voltak képesek közvetíteni mindezt? Hatottak-e egyáltalán a fiatalok gondolkodására? Kijelentette: az ötvenegy éve történtek oktatásával kapcsolatban sok tennivalójuk van még a pedagógusoknak. Elhangzott: az általános és a középiskola tizenkét éve alatt a diákok az életkori sajátosságaikat nem tükröző, szinte azonos szempontok alapján szerkesztett ünnepségeken vesznek részt. Vajon mikor veszítik el az érdeklődésüket? És az ünnepi gondolatok meghallgatását követően milyen értékeket kapnak a felnőttektől? Az is elgondolkodtató, hogy más országokkal ellentétben nekünk magyaroknak három nemzeti ünnepünk van, ám csupán kettő esik a tanév idejére – így a harmadikat „nem kell” ünnepelni? „A forradalmárokra emlékezve hitet teszünk a szabadság, a függetlenség és a társadalmi felemelkedés eszméi mellett. Ez köt össze minket, hiszen ahogy 1956 is üzeni: `Lesz talán igazán még egy fényes, könnyű élet.`”
(Kleinhappel Miklós)
|