FEKOSZ találkozó a BDF-en
Kleinhappel Miklós 2006.04.06. 10:18
Március 24-25-én rendezték a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetsége Észak-dunántúli régiója találkozóját, amelynek intézményünk adott otthont. A kollégiumigazgatók, a kollégiumi nevelőtanárok, a gazdasági vezetők,a kollégiumi bizottsági tagok valamint a kollégisták számos aktuális kérdésről tárgyaltak.
– A Berzsenyi Dániel Főiskolának kiváló tapasztalatszerzési lehetőséget jelent egy ilyen találkozó –tudtuk meg Tóth Péter kollégiumigazgatótól.
– A két nap alatt felmerült kérdések közül melyiket tartod a főiskola számára legfontosabbnak?
– Ha az intézmény Szenátusa jóváhagyja, a Berzsenyi Dániel Főiskola (BDF) 2007 szeptemberétől új, 286 férőhelyes kollégiumi épülettel gazdagodik. A tervek szerint a XXI. század követelményeinek megfelelő, apartman jellegű létesítményben minden négy férőhelyhez konyha, fürdőszoba, mellékhelyiség, internet elérési lehetőség tartozna. Most sokkal nagyobb az intézmény létszáma, mint amennyit kollégiumi férőhellyel ki tudunk szolgálni, ezért szükségünk lenne az új épületre. A tárgyalásokon két fontos kérdésem volt. Az egyik, hogy a többi kollégiumban hogyan teremtették elő a működéshez szükséges pénzt? Kollégiumi férőhelyenként 11 650 forint normatív támogatást kapunk az államtól. Ha felépül az új kollégium, plusz 5 ezer forintot adnak. A Hallgatói Önkormányzattal (HÖK) való egyeztetések után meghatároztuk, hogy a legmagasabb összeg, amit a hallgatóktól egy ilyen szállásért elkérhetünk, 15 ezer forint. Egy férőhely havi költsége körülbelül 40 ezer forintra rúg. Ehhez 8-10 ezer forint hiányzik. Az állam azt ,,mondja”, a lakhatási támogatásból csoportosítsunk át bizonyos összeget. Erre a célra hallgatónként 6 ezer forintot folyósítanak a főiskolának, amiből 3 és 5 ezer forintot fizetünk ki a diákoknak. Így a ,,laktám” 30%-ára, körülbelül 3 ezer forintra is számíthatunk. A többi főiskolán, egyetemen a fejlesztési pénzekből veszik el a hiányzó összeget. A magántőke bevonásával megvalósuló, PPP konstrukcióban épülő kollégiumokra 20 éves szerződéseket kötnek, ezért kockázatos lenne belevágnunk az építkezésbe, ha nem vagyunk képesek előteremteni a működési költségeket.. A legéletképesebb ötlet talán nekem jutott eszembe: a saját kollégiumainkban bizonyos számú férőhelyet meg kellene szüntetni. Ha 286-tal több lesz, és ötvenet vendégszobaként értékesítenénk, egyrészt plusz bevételhez jutnánk, másrész 236 kollégiumi helyet nyernénk. Fontos szempont még, hogy az ország demográfiai mélypontja miatt a felsőoktatási intézményekben a hallgatói létszám tíz év múlva körülbelül a fele lesz a jelenleginek, ezért nem lesz szükség ennyi férőhelyre. Megnyugtató válaszok nem születtek, ezért úgy érzem, van még miről beszélnünk.
– A március 1-jén életbe lépett új felsőoktatási törvény hogy befolyásolja a kollégiumok életét?
– A felsőoktatási törvény a Hallgatói Önkormányzat alatt a hallgatók egészét érti. Az érdekvédelmet, a programszervezést a HÖK teendői közé sorolja. Sokrétű feladatról van szó, aminek az ellátásához szükség van egy, a kollégiumokban lakó, hallgatókból álló testületre. Ezért a BDF-en ezután is a Hallgatói Önkormányzat albizottsága, a Kollégiumi Bizottság hatáskörébe tartoznak ezek a teendők. A kollégiumok életét elsősorban nem a felsőoktatási törvény, hanem a különféle rendeletek, jogszabályok befolyásolják.
– Szó esett ezekről is?
– Egyik szemünk sírt, a másik nevetett, amikor megállapítottuk, hogy a kollégiumi díjak az egész országban a Berzsenyi Dániel Főiskolán a legalacsonyabbak. Tőkére van szükségünk és törvényi lehetőségünk van az emelésére, ezért szeptembertől biztosan többet kell majd fizetniük a diákoknak.
– Van olyan terület, amiben a BDF-nek előremutató a gyakorlata?
– A lakhatási támogatások rendszere a többi tagkollégium számára is példaértékű lehet. Olyan intézményről is hallottunk, ahol mind a 6 ezer forintot a hallgatóknak adják. De így nem tudnak fejlesztésekre, kollégiumok bérlésére költeni. A fennmaradt összegből mi meg tudjuk ezt valósítani. Így a hallgatók érzik, hogy kapnak lakhatási támogatást (illetve azok, akik a Szombathely környéki településekről járnak be, bérlettámogatást), és a kollégisták is tapasztalják a fejlődést.
Véleményem szerint az ideális állapottól ugyan még messze vagyunk, de a kollégiumi rendezvényeket illetően sem kellett szégyenkeznünk. Ezeket nagyrészt hallgatói támogatással lehet megvalósítani, illetve a HÖK segítségével. A találkozót értékelve elmondhatom, úgy érzem, tartalmasan töltöttük el az időt.
|