kleinhappel miklós írásai
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
NYME SEK (korábbi BDF) Hírlevél
NYME SEK (korábbi BDF) Hírlevél : VI. évfolyam, 4. szám (2009. február 12.)

VI. évfolyam, 4. szám (2009. február 12.)

Kleinhappel Miklós  2009.02.12. 19:08

Teljes szám

NYME SEK HÍRLEVÉL

VI. évfolyam 4. szám 2009.02.12.


Kutató egyetem lesz-e az NYME?

            Negyedszer rendezett Regionális Természettudományi Konferenciát az elmúlt napokban a – prof. dr. Gadányi Károly, a Savaria Egyetemi Központ elnök-rektorhelyettese megnyitón elhangzott szavaival élve – három szombathelyi NYME-kar közül a tudományos munkában, eredményekben élen járó, a tudományos munka szervezésében ugyancsak kiváló Természettudományi és Műszaki Kar, a Magyar Tudományos Akadémia Vas Megyei Tudományos Testületével és a Szombathelyi Tudományos Társasággal karöltve. A rendezvényen a SEK vezetőjének szavait követően prof. dr. Neményi Miklós, a Nyugat-magyarországi Egyetem tudományos és külügyi rektorhelyettese az egyetem tudománypolitikájáról beszélt. Mondandóját azzal a megállapítással kezdte, hogy az oktatásból, de főképp a kutatásból egyre inkább kivonul az állam. Ennek helyét a vállalkozási szféra veszi át, így viszont sérülhet az intézmények oktatási és kutatási szabadsága. Az NYME-nek van kutatásfejlesztési és innovációs stratégiája, ezt tavaly márciusban fogadta el a Gazdasági Bizottság, tudtuk meg. A dokumentumban szerepel, hogy minden karon az oktatók legalább 30 százalékának kutatással is foglalkoznia kell. Az egyetemi átlagot tekintve ugyan kedvezőnek tűnhet a helyzet, hiszen eszerint oktatóink több mint 50 százaléka kutatási tevékenységet is folytat, ám az adatok alaposabb vizsgálatakor kiderül, egyes karokon az arány 30 százalék alatti. A kutató egyetemmé válás pedig sürgető feladat, hangsúlyozta a rektorhelyettes. Az oktatási kormányzat a tervek szerint az év első felében kijelöli azokat az intézményeket, amelyek kutató egyetem státuszt, ebből következően kiemelt állami támogatást kapnak. A közelmúlt beruházásai jó esélyt adnak arra, hogy az NYME ezek között legyen – s így a vállalkozókra kevésbé rászorulva működhessen. Ehhez azonban eleget kell tenni például a rendszeres statisztikai igényeknek. Az egyetemnek erre jelenleg nem minden esetben van lehetősége. Az adatszolgáltatás hatékonyságának növelésére van szükség. Neményi felhívta a figyelmet az egyéni felelősségre: a publikációs adatbázis hiányossága mutatja, milyen teendők várnak munkatársainkra. A kutató egyetemi státusz eléréséhez a legsürgetőbb feladatok közül a legfontosabb a doktori iskolák akkreditációjának előkészítése; a pályázatokat március 21-ig kell beadni. Szükséges még az egyetemi periodikák elektronikus megjelentetése. Probléma, hogy intézményünk a szabadalmi eljárásokban rejlő lehetőségeket nem használja ki. Igaz, ez ügyben az utóbbi időben előremutató döntések születtek: az egyetem elfogadta, hogy kutatóink a szabadalmakat elsőként az intézménynek ajánlják fel. Neményi Miklós az Európai Uniós pályázatok fontosságára is felhívta a figyelmet. 
            A konferencia programja ezután a kutatói előadásokkal folytatódott. A résztvevők 21 prezentációt hallgathattak meg. Ördög Vince, a Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar oktatója a Mosonmagyaróvári Algagyűjtemény – amely Európa ötödik legnagyobb ilyen gyűjteménye, ráadásul a törzsek mintegy fele saját izolálású, többnyire brazil talajokból származik – csaknem ezer édesvízi algatörzsével végzett kutatásról szólt. A kutatócsoport az elmúlt húsz évben a törzsek szaporodása és néhány, a mezőgazdaság és az energiatermelés szempontjából fontos tulajdonsága tanulmányozásakor megállapította, a mikroalgák a magasabb rendű növényekhez hasonlóan növényi hormonokat termelnek. Bizonyos körülmények között szaporított biomasszájuk a termesztett növényekre kijuttatva előnyösen befolyásolja azok növekedését, fejlődését. A növényi kórokozók elleni antibakteriális hatásuk miatt a növényvédelemben hasznosíthatók. Telítetlen zsírsavat termelnek, ezért állati takarmányozásra lehet őket használni. A nagy lipidtartalmú és -termelésű törzsek hozzájárulnak a globális felmelegedés csökkentéséhez, a jövőben megújuló energiaforrásként is használhatók lesznek. Egyes fajok perspektivikus hidrogéntermelők, amelyek a legtisztább megújuló energiatermeléshez juttatják az emberiséget. Skribanek Anna és Fábián Hajnalka, a TTMK oktatói, valamint Tomcsányi András, a Gabonatermesztési Kutató Kht. munkatársa a talajok elsavanyosodásával kapcsolatos vizsgálatokat folytatott. A folyamat nem csak hazánkban, az egész világon megfigyelhető a helytelen talajhasználat, például az ammónia alapú trágyák alkalmazása következményeként. A Növénytani Tanszék és a közhasznú társaság az alumínium stressz sörárpára gyakorolt hatásait vizsgálta. A kezelés hatására csökkent a gyökerek és hajtások tömege, illetve a gyökérhosszúság. Facskó Ferenc, az Erdőmérnöki Kar oktatója előadásából kiderült: a karon a számítástechnikai ismeretek oktatása fakultatív formában az 1970-es évek elején kezdődött el az Erdészeti és Faipari Egyetem Erdőmérnöki Kara Erdőrendezési Tanszék gondozásában. A tantárgy azért kötődött nagymértékben a tanszéken oktatott tárgyakhoz, mert azok ezt igényelték, valamint az akkori fiatal oktatógárdából többen rendszerszervező képesítéssel is rendelkeztek. A számítástechnika az 1977-es tantervi reform következtében háromszemeszteres kötelező tárggyá vált.

(Kleinhappel Miklós)


Világválság–magyar válság
           

             Világválság–magyar válság címmel rendez konferenciát az ISES Alapítvány, a Vas Megyei Munkaadók és Gyáriparosok Szövetsége, valamint a Bölcsészettudományi Kar Társadalomtudományok és Európa-tanulmányok Intézete február 12-én 10 órától a D–épület nagyelőadójában. Az ISES Alapítvány idén konferenciasorozatot indít a gazdasági válság magyarországi hatásairól és a kilábalás lehetséges módjairól, ennek első rendezvénye ez a konferencia. A vitasorozatban a szervezők reményei szerint részt vesznek a gazdasági szféra, a társadalmi és politikai élet képviselői. Az alapítvány ezzel a kezdeményezéssel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a felek álláspontjai közeledjenek egymáshoz, valamint, hogy lehetőség nyíljék a piaci szereplők, a közigazgatás és a civil társadalom közös fellépésére, a tartós együttműködésre. Számos magyarországi multinacionális cég képviselője, egyetemi oktatók, önkormányzati képviselők, kistérségi képviselők, falugazdák, a civil szféra képviselői folyamatos konzultációjára van szükség ahhoz, hogy konszenzus jöjjön létre a válságból származó problémák kezelésére. A szervezők meggyőződése, hogy régiós, helyi összefogás nélkül nem valósítható meg a szükséges együttműködés. A csütörtöki konferencián bevezető előadást tart prof. dr. Miszlivetz Ferenc intézetigazgató. A világgazdasági folyamatokról négy előadó beszél majd. Dr. Pogátsa Zoltán egyetemi docens A válság megoldhatósága rövid és hosszú távon; dr. Kovács Péter, a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ szakmai főigazgató-helyettese A gazdasági válság hatása a munkaerőpiacra; Győrffy Gábor, az ISES munkatársa Válság vagy átmenet-management. Amennyiben ez utóbbi, hova tovább?; Kovács Vince, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke A válság kamarai szemmel címmel tart előadást. Ezt követően két műhelymegbeszéléssel folytatódik a program. Az elsőn az üzleti szféra képviseletében Takács Balázs, az EPCOS, Joó László a General Motors és Szőnye József a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége képviseletében helyzetértékelést tart és megoldási javaslatokat tesz. A másodikon a civil szféra képviselői a válságból kivezető útról, az együttműködési lehetőségekről, reformjavaslatokról és hálózatépítésről osztják meg egymással gondolataikat. A konferencia február 20-án Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia Politikai Tudományok Intézetében folytatódik.

(Kleinhappel Miklós)


A francia emlékíratás gyöngyszemei
           

            Jean Garapon, az Université de Nates professzora A francia emlékíratás gyöngyszemei, Retz bíboros memoárjai címmel tart francia nyelvű előadást február 16-án 16 órakor a Regionális Felsőoktatási Forrásközpont Konferenciatermében, a Bölcsészettudományi Kar Európa Tanulmányok Intézet szervezésében. A rendezvényen közreműködik prof. dr. Tóth Ferenc főiskolai tanár. A szervezők a francia nyelven nem beszélő érdeklődőkre is gondoltak: az előadást szinkrontolmács segítségével magyarul is meg lehet hallgatni.

(Kleinhappel Miklós)


Nyugat 100, Széchenyi 200
           

             A Nyugat című irodalmi folyóirat 100. születésnapját, valamint Széchenyi István, a legnagyobb magyar szombathelyi vizsgáinak 200. évfordulóját ünnepelték nemrégiben egy-egy kétnapos konferenciával a vasi megyeszékhelyen. A rendezvények előadásait tartalmazó kötetek hamarosan megjelennek.  
            A Nyugattal a helyzet… című Nyugat-konferencia nem volt szombathelyi előzmények nélküli. A Bölcsészettudományi Kar (BTK) Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet 2005-ben József Attila születésének centenáriuma apropóján Száz év magány címmel rendezett nagy sikerű konferenciát (az előadások szövegéből összeállt kötetet pillanatok alatt elkapkodták, azóta is hiánycikk). S ha már a kapcsolódásoknál tartunk: a költő maga is a nyugatosok táborát gyarapította, ifjú tehetségként az 1920-as években többek között Szabó Lőrinc, Németh László Illyés Gyula társaságában tűnt fel. A BTK Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet és a Vas Megye Közgyűlése Tudományos Tanácsadó Testülete által rendezett tudományos tanácskozáson dr. Czetter Ibolya intézetigazgató elmondta, a centenáriumok egyebek mellett a visszatekintésre adnak alkalmat. Arra, hogy tisztázzuk az ünnepelttel való kapcsolatunkat. Az önvizsgálat szükségessége mellett szól még az, hogy e konferenciát Nyugat-Magyarországon, a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központban, vagyis egykor a Nyugat királynőjének titulált városban rendezték. Nem véletlen tehát a rendezvény elnevezése sem, hiszen a címadó mondatot (Eric Maria Remarque után szabadon) mindenki azonos – a változatlan – szóval fejezi be. Nyugaton tényleg változatlan a helyzet?, hangzott el a kérdés. Hazánk az Európai Unió tagja, ekképp a folyóirattal kapcsolatos politikai és társadalmi idea nincs többé. Jogosan merül hát fel bennünk a kétkedés: érvényesülhetnek-e, és ha igen, hogyan, a magyar értékek a kultúra európai piacán? Egyáltalán mit ér az ember, ha magyar? Időszerű-e még a nyugatosság a tudományos szemfényvesztés, a vizuális terror világában? Mi a sorsa a félszeg és jóindulatú írástudóknak információra éhes, rekordbecsvágyban szenvedő korunkban? És mi a sorsa a humán kultúra értékeinek, a tudománynak? Csaknem mezítelen a Nyugat királynője, de nem csak „róla”, hanem az egész nyugatról elmondható, hogy az összefogás helyett a megosztottság uralkodik, nincs pezsgő kulturális, szellemi élet, hiányzik a teremtő és megőrző generáció, híján vagyunk a géniuszoknak. Ezzel szemben a folyóirattal korántsem ez a helyzet – jelzi ezt például  ez a konferencia, amelynek szervezői igyekeztek a sokszínűség jegyében megvalósítani a tanácskozást. Felidézve ezzel azt az aranykort, amit a Nyugat jelentett: a kulturális progressziót, a több nemzedék gondolkodását és szellemiségét meghatározó hagyományteremtő műhelyt, amely nemzetközi kitekintésű polgári kultúrát jelentett. 100 év telt el a folyóirat első számának megjelenése óta, több százan értelmezték és definiálták újra a Nyugat helyét az irodalomban és a kultúrtörténetben, ám a mai napig kérdések sokasága van előttünk. Értelmezések, amelyek éppen Szombathelyhez kötődnek, és kérdések, amelyeket itt válaszolhatunk meg. Előbbiek két neves irodalmár, Láng Gusztáv és Lőrinczy Huba nevéhez kötődnek. Oktatói-kutatói hagyományaikat, örökségüket pedig ápolnunk kell. Az irodalom tanszék fény(Nyugat)korát jelentik ők, akik hittek abban, hogy a művészet és a tudomány az élet legnagyobb feladata. Tőlük tanultuk a tudós munka alázatát, a tudomány iránti elkötelezettséget, a középszerűség elutasítását, zárta szavait Czetter Ibolya.
            A konferencián 21 előadást hallgathattak meg a résztvevők. Érfalvy Lívia Ki beszél kihez? – A lírai beszélő kérdéseiről Kosztolányi Dezső Esti Kornél éneke című versében címmel például arról beszélt, hogy ma már nem állja meg a helyét az álláspont, miszerint a mű a szubjektum önkifejezéseként értelmezhető. Horváth Kornélia Hagyománytörténés: Kosztolányi és Petri elnevezésű prezentációjában elhangzott: bár a két szerző műveiben több (egyebek mellett modalitás- és világlátásbeli) különbség fedezhető fel, a környezetbeli látásmód szempontjából sok közös vonásuk van. Láng Gusztáv a kánonokról és az apokrifekről szólt, Schiller Erzsébet a Nyugat antológiáiról, Bokányi Péter a folyóirat hasábjain megjelent történelmiregény-vitáról, Tverdota György Németh Andor és a Nyugat kapcsolatáról osztotta meg gondolatait a hallgatósággal. Mekis D. János a Nyugatban megjelent önéletírásokról, Barták Balázs Nietzsche a Nyugat első nemzedékére gyakorolt hatásáról, Szilágyi Zsófia pedig Móricz Zsigmond félbehagyott Kamaszok című regényéről fejtette ki nézeteit. A bölcsészkar fiatal oktatói, Juhász Andrea és Kovács Ágnes, akik egyben a rendezvény szervezői voltak Kuncz Aladár munkásságát és Elek Artúr prózaművészetét mutatták be.
            Nemzetközi tudományos konferenciával és ünnepséggel zárult az Itt kezdődött a reformkor című Széchenyi-projekt. A legnagyobb magyar, Széchenyi István szombathelyi vizsgáinak 200. évfordulója tiszteletére a BTK Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet Élményközpontú irodalomtanítási program által gondozott projekt az Ünnepi Könyvhéthez kapcsolódóan 2007 májusában a 24 órás felolvasással vette kezdetét. A nagy dolgokat nagy emberek alkotják, a nagy emberek pedig nem kis részben pedagógusoknak köszönhetik nagyságukat – ez volt a projekt gondolati középpontja. A szombathelyi tudós tanárok minden bizonnyal jelentősen hozzájárultak a legnagyobb magyar szellemiségének – s ezzel az ország felemelkedésének, reformkorának – megteremtődéséhez. Több dokumentuma megtalálható az itteni múzeumokban, könyvtárakban és a levéltárban annak, hogy Széchenyi az akkor alig háromezer lelkes Szombathely líceumában szerezte meg filozófiai képesítését. A dr. Fűzfa Balázs projektvezető által kézben tartott kezdeményezés e fontos tényt tette közismertté és állította reflektorfénybe. A záró konferencia első napján a program Dölingben és Nagycenken kezdődött, ahol az érdeklődők koszorúzáson vettek részt. Az előadások előtt Jordán Tamás előadta a Széchenyi emlékezete című Arany-költeményt. Az ünnepi műsor keretében este Majtényi László, Vas Megye Közgyűlésének alelnöke mondott beszédet, majd levetítették Horváth Zoltán Döblingtől Szombathelyig – 48 órás felolvasás című rövidfilmjét. Ezt követte a Weöres Sándor Színház Széchenyi – 9700 című műsora, és az NYME SEK Berzsenyi Dániel Vegyeskar fellépése Musica Sacra a 19. században címmel.
            Merésznek tűnő, de nem túlzó a konferencia címében megfogalmazott állítás, mutatott rá előadásán Tilcsik György, aki néhány ismert és ismeretlen adatot osztott meg a hallgatósággal Széchenyi István Vas megyei kapcsolatairól. Például azt, hogy miért éppen a szombathelyi líceumba íratták be fiúkat a szülők: miután Széchenyi Ferenc gróf a megye főispáni helytartója lett, Batthyányi Lajos nagyanyjától birtokokat, Szombathelyen házat (a város polgárává is iktatták), Apátiban pedig földet és kastélyt vásárolt. A család így költözhetett a megyébe. Katona Attila előadásából megtudhattuk, mikor kezdődött a reformkor. Az előadó rávilágított a korszakolás problematikájára: egyesek az 1825-ös országgyűlést, mások 1830-at, vagy éppen az 1832–1836-os első reformországgyűlést tartják a korszak kezdetének. Általában komolyabb kormányzati kezdeményezéseknek, vagy korszerű programmal fellépő politikai csoportok felbukkanásának a dátumát tartják egy-egy korszak kezdetének. Mindazonáltal a leggyakoribb – hangsúlyozta az előadó –, hogy az események észrevétlenül, lopakodva alakítják a történelmet. Mire feleszmélünk, már benne vagyunk a másik korszakban – a reformkorban szintén ez történt.
            E konferencián ugyancsak – véletlen? – 21 előadás hangzott el. És nem „csupán” neves előadóktól, hanem három végzős hallgató is megoszthatta gondolatait a hallgatósággal. A fentieken kívül egyebek mellett Széchenyi pártharcairól, a Nyugat Széchenyi-képéről, Széchenyi különféle színpadi megjelenítéseiről, az 1800-as években élt szombathelyi nyomdászokról és kiadványaikról, a burgenlandi magyar- és történelemtanításról, illetve az oktatásban felbukkanó többnyelvűségi problémákról szóltak a referátumok. A rendezvény záróakkordjaként az előadásokat az egykori líceum Szily János utcai épületénél található Széchenyi-emléktáblánál koszorúzás követte, illetve elhangzott Mezősi Miklós erre az alkalomra írt ódája.

(Kleinhappel Miklós)

 
Naptár
2024. November
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
<<   >>
 
Zene
 
Gyűjtemény
 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU