IV. évf. 2. szám 2007. január 25.
Emberé az álmodás
Bognár Stefánia Tűz-tükrök, illetve Emberé az álmodás című köteteit mutatják be január 26-án 15 órakor a Regionális Felsőoktatási Forrásközpont konferenciatermében. A szerző munkásságát dr. Iker János, a Forrásközpont igazgatója és Barki Katalin könyvtárigazgató méltatja, majd dr. Balázs Tibor, a Magyar Írószövetség tagja, illetve az Accordia Kiadó igazgatója beszélget főiskolánk egykori oktatójával. A rendezvényen közreműködik Nagy János énekművész.
(Kleinhappel Miklós)
Konferencia Kiss Gyula emlékére
Dr. Kiss Gyula születésének 85., halálának 20. évfordulója alkalmából január 27-én 15 órakor emlékkonferencia kezdődik a Regionális Felsőoktatási Forrásközpontban. A program az A–épület első emeletén egykori oktatónk emléktáblájánál megemlékezéssel kezdődik, majd Tavaszi szél vizet áraszt … címmel közművelődési szakmai program keretében Csoma Gyula andragógus az egész életen át tartó tanulásról, dr. Nagy Mihály, az Oktatási és Kulturális Minisztérium osztályvezetője a kultúráról és a paradigmaváltásról, dr. Fodor Péter, a Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója a korszerű könyvtárról és annak a kultúraközvetítésben való szerepéről tart előadást. A rendezvény zárásaként a közösségi kultúráért kiemelkedő tevékenységet végzők munkáját kitüntető oklevéllel ismerik el.
(Kleinhappel Miklós)
Gadányi Károly a Magyar Kultúra Lovagja
A Magyar Kultúra Lovagja címet adományozta a magyar és a szláv nyelvtudomány fejlesztéséért végzett tevékenysége elismeréseként prof. dr. Gadányi Károlynak a Falvak Kultúrájáért Alapítvány. A szervezet hosszú távú célja, hogy a magyar és az egyetemes kultúra önzetlen ápolásáért végzett tevékenységet elismerje. Főiskolánk rektorát szülőfaluja, Murakeresztúr terjesztette a megtisztelő címre, a kitüntetést a Magyar Kultúra Napján, hétfőn adták át.
(Kleinhappel Miklós)
Száz férőhelyes kollégiummal gazdagodunk idén
Száz férőhelyes kollégiummal gazdagodik intézményünk idén, tudtuk meg az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) közleményéből. Az épület állami pénzből, a Honvédelmi Minisztérium ingatlanának megvásárlásával kerül a Berzsenyi Dániel Főiskola tulajdonába. Az OKM célja, hogy „korszerű, jól felszerelt előadókban, méltó körülmények között tanulhassanak és kutathassanak diákjaink”, ezért az állami költségvetést kímélő és komplett szolgáltatást nyújtó fejlesztéseket is tovább folytatják a magántőke bevonásával. A PPP-programok keretében újabb diákotthonokat, az elmúlt két és fél évben létesített 6 ezer 724 után 2008-ra további 2 ezer 372 férőhelyet használhatnak majd a főiskolák és az egyetemek hallgatói. A program második eleme a meglévő kollégiumok rekonstrukciója, ami az eddigi 4 ezer 475 után idén és jövőre mintegy 13 ezer „ágyat” érint. Nyolc intézmény számára építettek könyvtárat, oktatási központokat és nagyelőadókat, vagy különféle felújításokat végeztek, idén pedig további hatnál adnak át vagy korszerűsítenek épületeket.
(Kleinhappel Miklós)
Ösztöndíjprogramot hirdet a LAPKER
Idén is meghirdeti a tehetség- és a témakutatást, illetve a sajtóprojektek költségtámogatását segítő ösztöndíjprogramját Magyarország legnagyobb lapterjesztő vállalata, a LAPKER Rt., hogy ezzel megteremtse a „tehetségkutatáshoz, a fiatal újságírók tapasztalatszerzéséhez, illetve az újságírói munkához kapcsolódó, kiemelkedő eredménnyel biztató, vagy jelentős költségvonzattal járó, az írott sajtóhoz kötődő projektek finanszírozását”. A hazai sajtóban a jelenlegi pályázat-finanszírozási rendszer elsősorban értékelő jellegű, a múltbéli teljesítményt eredményközpontúan, a konkrét produktumhoz kötődően díjazza. A LAPKER-Ösztöndíjprogram nyilvános pályázata ezzel szemben a jövőre helyezi a hangsúlyt: bízik a pályázó fiatalok, a tehetséges újságírók, a szerkesztők, a fotósok és a lapkészítők mecenatúra-jellegű támogatásában. A cég hitvallása szerint a program elsősorban befektetés a jövő szakembereibe, ugyanakkor érdemi hozzájárulás a szabad magyar sajtó érdekében végzett szakmai munkához. A szakirányú, állami és alapítványi középiskolai és felsőoktatási intézmények nappali, levelező, valamint esti tagozatán tanuló diákok számára is nyitott pályázaton az írott sajtóban úgynevezett „külsős” jogviszonyban állók és szabadúszó újságírók, fotóriporterek és szerkesztők is részt vehetnek. A részletekről a www.lapkerosztondij.hu címen lehet tájékozódni.
(Kleinhappel Miklós)
Szigorodó felsőoktatási akkreditációs feltételek
Szigorodnak a felsőoktatási akkreditációs feltételek az intézményrendszer fejlesztésének részeként, adta hírül közleményében az Oktatási és Kulturális Minisztérium. A felsőoktatási reform során napjainkra megnégyszereződött a hallgatói létszám, bevezették a bolognai rendszert, valamint nyitott és átjárható lett a képzési rendszer, de csökkent az oktatás színvonala. A reform következő szakaszának legfontosabb célja a minőségbiztosítás, ezért többlépcsőssé vált az akkreditációs eljárás. A csökkenő gyermek-, illetve továbbtanulói létszám miatt további átalakulás várható. A nagy intézmények számára ez a felvehető hallgatók számának csökkenését, ennek eredményeképp bizonyos szakok kifutását, majd megszűntetését, valamint új képzési profil kialakításának szükségességét is jelenti. Azokon a kis főiskolákon és egyetemeken, ahol egy képzési területen csak két-három szak található, a fenntartónak várhatóan újra kell gondolnia a szolgáltatás vállalását. Az állami intézmények esetében a piaci igényekhez képest jelenleg a kisebb intézmények is nagyobb szakszámmal működnek, de a létszámcsökkenés felvetheti a más intézményekkel történő integráció kérdését.
(Kleinhappel Miklós)
Idén húszéves az Erasmus-program
Idén húszéves az Erasmus-program, aminek keretében a 2006/2007. tanév végéig harmincegy országban az eddigi legtöbb, mintegy 3 ezer magyar hallgató utazik külföldre. Az 1987-ben útjára indított program 1998-tól ad lehetőséget támogatott külföldi tanulmányokra hazánk diákjai számára. Az első évben 856 tanulónk élt a lehetőséggel. Az Egész életen át tartó tanulás elnevezésű, 3,1 milliárd euró költségvetésű program keretében az Erasmus-hallgatók külföldön már szakmai gyakorlatot is végezhetnek. Itthon 2007-ben összesen 7,3 millió eurót költenek az Erasmus-programra, amely általában a hallgatók költségeinek közel felét fedezi. A Tempus Közalapítvány az Erasmus-programban megjelenő újításokról az intézményvezetőknek, az Erasmus-koordinátoroknak és munkatársaiknak februárban regionális találkozókat szervez.
(Kleinhappel Miklós)
Svájci támogatás a magyar oktatásnak és kultúrának
8,5 millió svájci frankkal támogatja a svájci állam a magyar oktatási és kulturális programokat az elkövetkező öt évben, adta hírül az Oktatási és Kulturális Minisztérium. Az erről szóló megállapodást Hiller István szakminiszter és Charles Kleiber, a svájci oktatási és kulturális ügyeket irányító államtitkár Budapesten írta alá. A tárgyaláson az összeg felosztásáról is döntöttek. A felek egyetértettek abban, hogy a támogatás legnagyobb része százharminc magyar hallgató egyetemi ösztöndíját fedezze. A cél, hogy mesterképzésre, doktori, illetve posztgraduális képzésekre jelentkezhessenek a svájci egyetemeken ismereteiket bővíteni kívánó fiatalok. „A megállapodás annak a csomagnak a része, amelynek keretében Svájc összesen egymilliárd svájci frank értékű támogatást ad az Európai Unióhoz nemrég csatlakozott tíz országnak, köztük hazánknak is. Az EU bizottságával kötött megállapodást Svájcban a közelmúltban megtartott népszavazáson is elfogadták, tehát a tervek szerint az év második felében elindulhatnak az általa támogatott programok az új tagállamokban, így Magyarországon is”, áll az OKM sajtóközleményében.
(Kleinhappel Miklós)
Kultúra keretprogram pályázatok
Rövid és hosszú távú együttműködésekre, műfordítási projektekre, kulturális örökség díj kezelésére, valamint európai jelentőségű kulturális szervezetek működési költségeihez kérhető támogatás az Európai Bizottság Kultúra keretprogram 2007-re szóló feltételes pályázatain való részvétellel. Pályázhatnak jogi személyiséggel rendelkező kulturális szervezetek, az audiovizuálist kivéve bármely kulturális területről akár több, egymást átfedő témakörben is. Rövid távú együttműködésekre évente 50 és 200 ezer, hosszú távra évi 200 és 500 ezer euró közötti összeg, műfordítások esetében a fordítási költségekre legfeljebb 60 ezer euró kérhető. Beadási határidő február 28. A pályázati űrlapok és a további információk megtalálhatók a KultúrPont Iroda honlapján, a www.kulturpont.hu/k2007 címen.
(Kleinhappel Miklós)
Elsőműves kutatók publikációit díjazzák
Fiatal kutatók publikációs teljesítményének elismerésére hirdet pályázatot a Magyari Zoltán Felsőoktatási Közalapítvány Kuratóriuma, a Doktornaduszok Országos Szövetsége, a Magyar Professzorok Világtanácsa és a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjasok Akadémiai Klubja. A Doktoranduszok Országos Szövetségében az idei évre érvényes tagsággal rendelkezők munkáit várják az élő, a műszaki és az élettelen természettudományok, illetve a társadalom- és a bölcsészettudományok témaköreiben. A pályaműnek 2006. február 16. és 2007. február 15. között, a szakmai közvélemény által elfogadott és lektorált tudományos szaklapban, illetve periodikában megjelent első publikációnak kell lennie. Idegen nyelven készült írással is lehet pályázni. A Kuratórium „tudományterületenként” 3-3 főnek ítél meg ösztöndíjat, az elért helyezéstől függően 50 ezer, 30 ezer, illetve 20 ezer forintot. A pályázatokat február 23-ig kell benyújtani. A részletekről a http://www.okm.gov.hu/main.php?folderID=586&articleID=228229&ctag=&iid= címen tájékozódhatnak az érdeklődők.
(Kleinhappel Miklós)