III. évfolyam, 9. szám (2006. március 27.)
Kleinhappel Miklós 2006.03.27. 18:58
A teljes szám a BDF honlapján érhető el!
BDF HÍRLEVÉL
2006. március 27.
III. évfolyam, 9. szám
Postacím: 9700 Szombathely, Károlyi G. tér 4.
Tel.: 94/504-478;318;493
Villámposta: sajto@bdf.hu
Konvergenciák 2006
Konvergenciák 2006 címmel a D–épületben rendez szakmai napot holnap a Bölcsészettudományi Főiskolai Kar. Az előadások 13 órakor kezdődnek, a megnyitót könyvbemutató, majd szekció-előadások követik. A rendezvény 19.30-kor a C–épület ebédlőjében fogadással zárul. A szakmai nap részletes programja a rendezvénynaptárban elérhető.
(Kleinhappel Miklós)
Szerdán összevont kari nap
Március 29-én, szerdán összevont kari napot tart a Természettudományi és a Bölcsészettudományi Főiskolai Kar. A programok 9 órakor kezdődnek. A B–épület nagytanári tanácskozójában dr. Péntek Kálmán a napfogyatkozásról, prof. dr. Balázs Géza a nyelvi tréfákról és viccekről, prof. dr. Veress Márton földünk változatos felszíni formáiról, dr. Radi Szelman Hamadi az arab világról tart előadást. Az ebédszünet után 13 órakor dr. Antonio Sciacovelli az olaszokról alkotott véleményeket boncolgatja, majd Nemes Gáspár a neuronális emberről és az akarat szabadságáról, dr. Jáger Rita a véradás jelentőségéről osztja meg gondolatait a hallgatósággal. Az udvaron 9 órától focibajnokság lesz, és a bajnokcsapat este a tanárok és a dolgozók csapatával is megmérkőzik majd. A délelőtti főzőversenyre azokat várják, akik nem csak elfogyasztani, hanem elkészíteni is szeretik a finom ételeket. Az országos véradóverseny részeként a szervezők 14 órától az ,,új kollégiumba” véradásra hívnak mindenkit. A hallgatók és az oktatók délután elmepárbajon mérik össze tudásukat a Díszteremben. Este a Cinema Caféban a Harry Potter és a Gyűrűk ura filmekről lesz kötetlen beszélgetés, majd a nap zárásaként 22 órától a Savaria Filmszínházban az érdeklődők díjtalanul megnézhetik a Harry Potter és a tűz serlege című filmet.
(Kleinhappel Miklós)
Fulbright-ösztöndíjjal az Egyesült Államokba
Felsőfokú végzettséggel és megfelelő angol nyelvtudással rendelkező magyar állampolgárok részére hirdet pályázatot a 2007/2008-as tanévre a Fulbright Magyar-Amerikai Csereprogram Bizottság. Pályázni bármely tudományterületen és művészeti ágban lehet. A pályázati űrlapokat a Fulbright Bizottságnál és Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Szegeden, Pécsett a tanulmányi tanácsadó központokban lehet átvenni, valamint a www.fulbright.hu honlapról letölthetők. A bizottság március 29-én 11 órakor főiskolánk B–épületének nagytanári tanácskozójában előadást tart az ösztöndíjakról és a pályáztatás folyamatáról. A pályázatot angol nyelven, a szükséges mellékletekkel együtt május 10-ig kell a Fulbright Bizottsághoz eljuttatni.
(Kleinhappel Miklós)
Szerepeink – az életben és a képernyőn
Szerepeink – az életben és a képernyőn címmel tartott előadást pénteken a Művelődéstudományi és Kommunikációs Tanszéken Kepes András. Az ismert újságíró, intézményünk címzetes főiskolai tanára úgy véli, nem értelmezve nézünk televíziót, ezért a lényeges momentumok általában elkerülik a figyelmünket. Szemléltetésként az egyik kereskedelmi televíziós csatornán sugárzott délutáni show-műsorból mutatott be részleteket. A jó hangulatú előadás lassan kötetlen beszélgetéssé vált, amelyen Kepes András a szakma differenciálódásáról is beszélt. Úgy véli, a különféle stílusok keveredése veszélyeket rejt, hiszen azok elbizonytalaníthatják a nézőt, ezért nem lesz képes eldönteni, hiteles műsort lát-e, és végül azt hiszi, a képernyőn nem a valóságot mutatják be. Példaként említette azt a kollégáját, aki amellett, hogy vasárnap esténként tényműsort vezet, egy valóságshow produceri teendőit is ellátja. Szerinte az ilyen tendenciák komoly morális problémákat vetnek fel. Kérdésként fogalmazta meg, vajon egy show-műsorban megjelenő társadalmi réteg reprezentáns-e, bemutatásukkal megjelenik-e valamiféle értékrend, és ha igen, mi? Az ilyen típusú műsorok célja, hogy konfliktusmegoldási mintákat mutassanak be – vajon ezt teszik? A tévés felhívta a figyelmet arra, hogy a perifériára szorult rétegek korábban is megjelentek a különféle művészeti ágakban, ezért a televízióban is helyük van, az ábrázolás módjával azonban nem ért egyet. Kepes Andrással hamarosan interjút olvashatnak a Hallgatói Önkormányzat lapjában, a Heti Frissítőben.
(Kleinhappel Miklós)
Irodalom és kulturális evolúció
Irodalom és kulturális evolúció címmel tartott előadást pénteken Nemes Gáspár a Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtárban. A Kulturális evolúció című előadássorozat a március 8-án, a Művészetek Házában megrendezett Evolúció és irodalomtudomány című német nyelvű szimpózium kérdéseit boncolgatja. A neves germanista elmondta, hogy nem biológusként, agykutatóként, hanem irodalmárként, filozófusként gondolkodik a világról. Emiatt több kritikát kapott, de úgy véli, az evolúció azért gyakorolt rá nagy hatást, mert a profizmus hiánya miatt képes a rácsodálkozásra. Nemes Gáspár számára az emberi agy a kiindulópont. Mi történhetett, amikor ,,hirtelen” 500 g-mal megnőtt a tömege?, vetette fel. Ha elfogadjuk, hogy agyunk a környezetünkhöz való viszonyunk irányítását, leképeződését végzi, felmerül a kérdés, hogy a morfológiai változás milyen funkciót kaphat? Az evolúciós antropológusok véleménye szerint ha az egyes emberek tudáskapacitása hálózattá áll össze, az mennyiségi, minőségi tudáskapacitás-növekedést jelent. A kollektív tudás hordozásához van tehát szükség ilyen méretű agyra. A megnőtt agykapacitás modellként élt tovább. Ma mintegy 6 milliárd ember agya képez hálót. A kollektív emlékezet a kulturális emlékezetben van jelen, hiszen például az ősember által használt eszközök tárgyi formában hordozzák a tudást. A kulturális emlékezet különleges fajtája az irodalmi emlékezet. Hogyan adódnak át a következő generációnak az irodalom szövegei az irodalomtanítás során? Az irodalomból jövő minták vajon éntudatot, önképet állítanak össze? Az irodalom és a kulturális evolúció kapcsolatáról hamarosan bővebben is olvashatnak a Hallgatói Önkormányzat lapjában, a Heti Frissítőben.
(Kleinhappel Miklós)
|