Harmadik helyezést ért a hangjáték
Harmadik helyezést ért el a Berzsenyi Rádió szerkesztősége a Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete országos diákújságíró és diákrádiós pályázatán. A Balázs Géza, Szayly József és Kecskés András kézjegyével ellátott elismerő oklevelet a XIII. Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon adták át. A ,,legjobb diákrádió, diákrádiós” kategóriában díjazottak szakmai teljesítményét a Berzsenyi Rádióban keddenként hallható hangjátéksorozat egy epizódját értékelve ismerte el a zsűri.
(Kleinhappel Miklós)
Konferencia az élethosszig tartó tanulásról
Az élethosszig tartó tanulásra való felkészítés módszereiről és eszközeiről rendezett konferenciát a főiskola könyvtára. A program Nagyné Hajnák Zsuzsa, a Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium tanárának a tanulás módszertanáról szóló előadásával kezdődött. Dr. Balogh Imre, stratégiai és fejlesztési rektorhelyettes az e-learningről, dr. Fűzfa Balázs, a Magyar Irodalomtörténeti Tanszék docense a lassú, a dinamikus és a gyorsolvasásról osztotta meg gondolatait a hallgatósággal. Az internetes információszerzés eszközeiről Farkas Éva, a BDF Központi Könyvtárának tájékoztató könyvtárosa beszélt. Barki Katalin könyvtárigazgató az oktatás szolgálatába állított elektronikus tananyagokat, Csuk Csaba könyvtárigazgató-helyettes a BDF elektronikus könyvtárának szolgáltatásait mutatta be. A rendezvény a konferencián feltett kérdések megbeszélésével zárult.
(Kleinhappel Miklós)
Megtalálni a sebességet
A tv és annak földi mása címmel tartott előadást pénteken a Művelődéstudományi és Kommunikáció Tanszéken Kepes András, aki arra kereste a választ, hogyan szivárognak át az ideálképek a mindennapjainkba, illetve onnan vissza a képernyőre. Az ismert tévés Salamon András Városlakók című filmjéből mutatott be részéleteket, ezzel szemléltetve azt, hogy miként hat a fekete kultúra a magyarországi roma kultúrára. Rámutatott, a televízió térnyerése előtt erre nem volt példa.
Intézményünk címzetes főiskolai tanára a napjainkban oly divatos műsortípusokról is szót ejtett. Elmondta, hogy amerikai kutatók az 1970-es években megvizsgálták, milyen világképet közvetítenek a szappanoperák és a gyakran vetített sorozatok, valamint ezek hogyan befolyásolják az emberek gondolkodását. Kiderült, hogy azok a nézők, akik nyomon követték a krimi- és a kórházsorozatok epizódjait, a valóságosnak a többszörösére taksálták az Egyesült Államokban elkövetett bűncselekmények, valamint az orvosok számát. Látható tehát, hogy ezek a műsorok sokkal nagyobb hatással vannak a nézők mindennapjaira, mint a valóságot közvetíteni igyekvő hírműsorok.
Kepes a hazai reality show-król is megosztotta véleményét a hallgatósággal. Nézete szerint nincs szükség az ezektől való teljes elhatárolódásra. Győzike tanzániai kalandjait nézve kommentálta a látottakat. Elmondta, korábban elképzelhetetlen volt az intimitás ilyen fokának a megjelenítése a képernyőn. Apró értékei az ilyen műsoroknak azok a pillanatok, amikor a főszereplők Bea asszonyhoz hasonlóan a szituációs játék közben természetesen viselkednek és bevallják például, hogy szeretethiányuk van.
Az ismert tévés a szakma jelenlegi állapotáról szólva kifejtette, hogy a kereskedelmi televíziók 1997-ben történt megjelenése óta az alkotók elbizonytalanodtak. Úgy véli, átmeneti helyzetet élünk. A médiapiac átrendeződésével felgyorsult nemcsak a nézők, de a művészek életritmusa is. Most az a feladat, hogy megtalálják azt a ,,sebességet”, ami nem unalmas, de nem is túlpörgetett.
Előadásának végén Kepes elárulta, hogy új műsort készít elő. Egy Magyarországon forgatott, a nemrég sikert aratott Világfalu című munkájához hasonlót tervez, amelyben ő a nézőket képviseli, de nem róla szól.
(Kleinhappel Miklós)
Pályázat a kiemelkedő intézményi teljesítmény támogatására
Az oktatói-kutatói tevékenység, a hallgatói kutatómunka és a művészeti tevékenység eredményességének elismerésére pályázatot írt ki az Oktatási Minisztérium. A kiemelkedő intézményi teljesítmény támogatására a hazai állami és az államilag elismert felsőoktatási intézmények karai, illetve a karokra nem tagozódó felsőoktatási intézmények pályázhatnak olyan rövid, legfeljebb öt hónapos futamidejű programokkal, amelyek megvalósítása 2006. december 1-jén kezdődik. Karonként és intézményenként egy pályázatot adhat be az intézmény rektora. A pályázaton 500 ezer és 2 millió forint közötti összeget lehet elnyerni. Az értékeléskor figyelembe veszik az intézmény/kar tehetséggondozási aktivitását, melynek mérőszámát az Országos Tudományos Diákköri Konferencián (OTDK) 2005-ben bemutatott pályamunkák témavezetői és az intézmény/kar minősített oktatóinak aránya adja, továbbá a tehetséggondozási tevékenység sikerességét, amelynek jelzőszámát az OTDK-n 2005-ben bemutatott dolgozatok és az I–III. helyezést elért pályamunkák arányából számítják ki. A pályázatokat szeptember 1-ig lehet beküldeni. A részletekről a http://www.om.hu/main.php?folderID=586&articleID=7207&ctag=articlelist&iid=1 címen tájékozódhatnak az érdeklődők.
(Kleinhappel Miklós)
Kutatási konferencia a BDF-en
Kutatási konferenciát rendeztek intézményünkben a közoktatási vezetők képzésében érintett észak-dunántúli képzési központok vezetőinek és munkatársainak. A közoktatási vezetők képzése szakirányú továbbképzési szak, amely az ország több pontján kihelyezett képzési központként működik. A képzéshez kapcsolódó pedagógiai kutatásokat a központok regionális együttműködésben végzik. Az Észak-Dunántúlon a szombathelyi, a székesfehérvári, a dunaújvárosi és a soproni műhelyek két éve tartó munkájukat fejezték be. A közoktatási vezetők kompetenciaprofilja című kutatás értékelésekor dr. Gál László, a szombathelyi képzés tagozatvezetője a témában készült 212 kérdőív feldolgozásának eredményeit ismertette, amelyeket a további értelmezési lehetőségeket bemutatva dr. Iker János és Boros András szakmai, Gál László pedig informatikai tapasztalataival egészített ki. Dr. Lűkő István, a Nyugat-Magyarországi Egyetem intézetigazgatója, a kutatás vezetője az elméleti vonatkozásokat vizsgálta. A fenntartókat, a szolgáltató és háttérintézményeket a székesfehérvári Molnár Imre és Sípos György elemezte. A közoktatási vezetők kompetencia-térképét dr. Kelemen Gyula állította össze. A konferencia résztvevői a program végén megelégedéssel állapították meg, hogy a kutatási időszak alatt értékes anyagot állítottak össze.
(Kleinhappel Miklós)
Módosul a Tanulmányi- és Vizsgaszabályzat
A Tanulmányi- és Vizsgaszabályzat (TVSZ) több paragrafusa is módosul a 2006/2007-es tanévtől. Főiskolánk hallgatóinak a jövőben tanulmányi idejük alatt legkevesebb tizenegy kredit értékben kell általános értelmiségképző tantárgyakat teljesíteniük. A párhuzamos képzésről rendelkező szabályokat is megváltoztatták. A beiratkozási és bejelentési kötelezettségről rendelkező passzus ötödik pontja értelmében a hallgatóknak félévente legalább tizenöt kredit értékű tárgyat kell felvenniük. Ennél kevesebb kreditpont felvételével csak kivételes esetben és tanulmányi rektorhelyettesi engedéllyel lehet megkezdeni a félévi tanulmányokat. Az egymásra épülő tárgyaknál csak a megelőző félév tárgyát lehet vizsgakurzusban felvenni. A tanulmányi eredmény nyilvántartásáról és mérőszámairól szóló szakasz szerint a hallgatót csak akkor illeti meg a tanulmányi ösztöndíj, ha az ösztöndíj számításának alapjául szolgáló félévben legalább tizenöt kreditpont értékben teljesített tantárgyakat. A 18. § módosítása értelmében a félévi aláírást nem lehet megtagadni, ha a gyakorlatokról való hiányzások száma kevesebb, mint az órák számának negyede. További változás, hogy a TVSZ 12. §-át, valamint a 17. § 15., a 26. § 3., és a 28. § 9. pontját törölték. A módosítások részleteiről a hok.bdtf.hu webcímen lehet tájékozódni.
(Kleinhappel Miklós)
Kezdődik a vizsgaidőszak
A jövő héten kezdődik az 1–3. évfolyamos hallgatók számára a vizsgaidőszak. A diákok június 23-ig adhatnak számot tudásukról. Ha valaki elégtelent kap, két alkalommal élhet az utóvizsga lehetőségével. Amennyiben ezeken sem tud legalább elégséges érdemjegyet szerezni, a Tanulmányi- és Vizsgaszabályzat (TVSZ) értelmében a képzés ideje alatt kétszer még újra felveheti az adott tantárgyat, illetve tanulmányai során egyszer méltányossági vizsga iránti kérelmet adhat be a tanulmányi rektorhelyettesnek. A méltányossági vizsgákat augusztus 28. és szeptember 1. között tartják. A vizsgaidőszakkal kapcsolatban a TVSZ rendelkezései az irányadók.
(Kleinhappel Miklós)