Postacím:
Szolgáltató és Kommunikációs Iroda
9700 Szombathely, Károlyi G. tér 4.
Tel.: 94/504-478;493
Villámposta: sajto@bdf.hu
Elfogadták a felsőoktatási törvény módosítását
Elfogadta a felsőoktatási törvény módosítását az országgyűlés az elmúlt héten. Ennek értelmében a gazdasági tanácsok közreműködnek a Szenátus döntéseinek előkészítésében, és véleményezik a tervezett lépéseket az egyetemi autonómia körébe tartozó ügyekben, de nincs önálló döntési vagy egyetértési joguk. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) sajtóközleménye szerint az OKM bízik benne, hogy minden akadály elhárult a felsőoktatási törvény 2006. július 24-én elfogadott módosításának a hatályba lépése elől, így a jövő évi felsőoktatási felvételi tájékoztató már a változások ismeretében jelenhet meg.
(Kleinhappel Miklós)
Nem vonnak el pénzt az oktatástól 2007-ben
Nem vonnak el pénzt az oktatástól 2007-ben, jelentette be Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára Tatabányán, a Magyar Rektori Konferencia legutóbbi ülésén. A BDF-et képviselő prof. dr. Gadányi Károly rektor érdeklődésünkre elmondta, hogy a főiskolák és az egyetemek közötti integráció nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, hiszen jelenleg is sok a párhuzamos képzés akár egy-egy intézményen belül is. Az OKM számára fontos a minőségbiztosítás és a minőség-ellenőrzés, ezért célul tűzték ki, hogy az oktatóknak csak egy főállása legyen, illetve figyelembe kell venni az oktatói munka hallgatói véleményezésének eredményeit is. A minisztérium tervei között szerepel a felsőoktatási törvény módosítása, és az Akkreditációs Bizottság megalapítása. Az államtitkár elmondta, Magyarország olyan gyorsan tért át az alap- és a mesterképzéses felsőoktatási rendszerre, hogy külföldön hazánkat új Bolognaként emlegetik. „Nyugtalanító, hogy ma még senki sem tudja, megfelel-e majd a munkaerő-piaci követelményeknek az alapképzésben részt vevők tudása. Manherz Károly fontosnak tartotta, hogy a felsőoktatási intézmények ne munkanélkülieket képezzenek, de egyelőre a gazdasági szakemberek előtt sem ismert, hogy ennek érdekében milyen képzéseket kellene indítanunk”, zárta beszámolóját prof. dr. Gadányi Károly.
(Kleinhappel Miklós)
Szigorodó szabályok, emelkedő támogatási összegek
Ezután csak a felvételi tájékoztatóban meghirdetett képzési időn belül kaphatnak ösztöndíjat, jegyzet- és szociális támogatásokat azok az államilag finanszírozott oktatásban részesülő hallgatók, akik 2006 szeptembere előtt kezdték meg a tanulmányaikat, hallottuk Márkus Attilától a Hallgatói Küldöttgyűlésen (HKGY) szerdán. A Tanulmányi Hivatal vezetőjének beszámolóját kísérte a legnagyobb érdeklődés. Példaként említette, hogy ha valakit nyolc szemeszterig tartó képzésre vettek fel, de időközben szakot váltott vagy félévet „vesztett”, csupán a nyolc szemeszter idejére folyósítják számára ezeket a juttatásokat. Ez alól csak a közéleti ösztöndíj a kivétel.
Molnár Fruzsina, a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) gazdasági alelnöke beszámolójából kiderült, hogy a 2006/2007-es tanévtől emelkedik a tanulmányi ösztöndíj, a szigorúbb követelményrendszer szerint megállapított szociális támogatás, valamint a sportművészeti és a tudományos ösztöndíj összege. A jövőben csak a tantervben szereplő terepes gyakorlatokat támogatják.
Székely Gábor HÖK-elnök elmondta, a Hallgatói Önkormányzat tagjai közül a Berzsenyi Dániel Főiskola Szenátusában öt, a Gazdasági Tanácsban egy fő segíti majd a testület munkáját.
Kumánovich Judit tanulmányi alelnök, illetve a Tanulmányi Bizottság vezetője a HÖK alapszabályának módosításával kapcsolatban kifejtette, hogy pontosították, valamint a törvényi rendelkezésekhez igazították a szabályzatot. Elfogadásával egy időben a HKGY felhatalmazta a Hallgatói Önkormányzat Választmányát, hogy december 31-ig dolgozza ki az alapszabályhoz tartozó, a Hallgatói Küldöttgyűlés tagjainak és a választmány tagjainak választásáról, a szabályzat, az elnök és a választmányi tagok elleni bizalmatlansági indítványról, a HÖK bizottságainak és a Felügyelő Bizottság ügyrendjéről szóló mellékleteket. Megtudtuk, hogy az oktatói munka hallgatói véleményezésének eredményeit már feldolgozták, és a részletekről a közeljövőben beszámolnak.
Kálmán Katalin arra hívta fel a figyelmet, hogy a Hírlevelünk alapján készülő BDF HÖK Hírlevél segítségével a jövőben e-mailben is tájékoztatják majd a hallgatókat a legfontosabb főiskolai eseményekről. Információik ezen kívül a Hallgatói Önkormányzat folyamatosan frissülő weblapján és a HÖK parafás hirdetőtábláin is elérhetők. A testület idei tervei között szerepel, hogy minél több pályázatról tájékoztassanak. A kommunikációs alelnök megemlítette, hogy az Önképző Körök Bizottsága várja a pályázatokat, és bejelentette, hogy a gólyabált november 17-én rendezik meg, a hagyományokkal ellentétben ezúttal a Művelődési és Sportházban.
(Kleinhappel Miklós)
Konferencia az elektronikus információszolgáltatásról
Az elektronikus információszolgáltatás elméleti és gyakorlati kérdései címmel rendezett regionális konferenciát az Informatikai és Könyvtári Szövetség, valamint a Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtár kedden. A rendezvényen Keszeiné Barki Katalin, a BDF Könyvtárának igazgatója A szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola Könyvtárának elektronikus szolgáltatásai és tapasztalatai című előadásában kifejtette, egy könyvtár szolgáltatásainak minőségét alapvetően meghatározza, hogy a használó mennyire képes az önálló ismeretszerzésre és az információkhoz való hozzájutásra, milyen egyedi könyvtárspecifikus szolgáltatásokkal élhet, milyen eredménnyel tudja hasznosítani a könyvtári információkereső technikákat, illetve megtalálja-e a választ a feltett kérdéseire. A Berzsenyi Dániel Főiskola Könyvtára a fentiek támogatására dinamikus, naprakész, informatív weboldallal segíti az olvasót az információs „sztrádán” való elinduláshoz. A dokumentumokhoz jutás esélyegyenlőségét az elektronikus dokumentumok elérhetőségének biztosításával lehet javítani. A tájékozódást az online katalógusok segítik. A Kurzus modulban tantárgyi tematikákkal kívánják segíteni az olvasókat. A könyvtár munkatársai nem csak népszerűsítik, hanem építik is az elektronikus könyvtárakat. Keszeiné Barki Katalin rámutatott: a különböző projektek csak akkor lesznek eredményesek, ha a felhasználókat motiválják a hazai és a külföldi elektronikus könyvtárak szolgáltatásainak igénybevételére.
(Kleinhappel Miklós)
Élőnyelvi konferenciát rendeztek Bükön
Élőnyelvi konferencián vettek részt 9-e és 11-e között a Magyar Nyelvészeti Tanszék oktatói. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem dr. Kiss Jenő vezette Magyar Nyelvtörténeti, Szociolingvisztikai és Dialektológiai Tanszéke által szervezett rendezvénysorozatot Balogh Lajos, az ismert dialektológus ötlete alapján ezúttal Bükön rendezték meg. A „kihelyezett konferencia” az élő és a beszélt nyelvet vizsgálta a társadalmi összetettség és a területi differenciáltság szempontjából, tudtuk meg dr. Molnár Zoltán tanszékvezetőtől. Az előadók határterületi, interdiszciplináris témákat is feldolgoztak, illetve a legmodernebb nyelvészeti eljárásokat is bemutatták, egyebek mellett azt, hogy a hatkötetes Magyar Nyelvjárások Atlaszát miként lehet megjeleníteni a számítástechnika eszközeit felhasználva. A neves előadók mellett a BDF oktatói is ismertették kutatási eredményeiket. Molnár Zoltán: Egy nyelvföldrajzi-szociolingvisztikai vizsgálat a magyar nyelvterület nyugati régiójában; Bokor József: Szinkrón változatok, diakrón változások a muravidéki magyar nyelvjárásokban; Kolláth Anna: Lendva-vidéki tájszótár – út a megvalósulás felé; Hajba Renáta: Nyelvhasználat és nyelvváltozatok Szombathelyen; Nagyné dr. Markó Julianna: Nyugat-Dunántúlon gyűjtött beszélt nyelvi szövegek stíluseszközeinek vizsgálata; Guttmann Miklós: Német eredetű táji lexémák állapota és mozgása Nyugat-Dunántúlon; Vörös Ottó: Szlovákiai magyar szókészleti regionalizmusok a Tallósi Szótárban és Vörös Ferenc: Felvidéki magyar névregionalizmusok címmel osztotta meg gondolatait a hallgatósággal. „Élőnyelvi konferenciát legközelebb két év múlva Párkányban rendeznek. A Berzsenyi Dániel Főiskola 2007-ben a Dialektológiai Szimpóziumnak ad otthont”, mondta dr. Molnár Zoltán.
(Kleinhappel Miklós)
Négy alkotás nyerte el a függetlenfilm szemle első díját
Négy alkotás megosztva nyerte el a 36. Dunántúli Függetlenfilm Szemle első díját. A Magyar Független Film- és Videó Szövetség, a BDF Örökmozgó Művészmozi és a MozgóKépMás csoport közös rendezvényének eredményhirdetését vasárnap tartották a belvárosi Savaria Filmszínházban. Vincze Teréz, a Metropolis filmelméleti lap főszerkesztője, Váradi Gábor amatőrfilmes, a Szombathelyi Televízió igazgatója és Bakács Tibor Settenkedő kritikus alkotta zsűri harmincnyolc film közül választotta ki a legjobbakat. A főszerkesztő véleménye szerint izgalmas, tartalmas munkák vettek részt a versenyen. Külön örömöt jelentett, hogy sok fiatal nevezett, és több filmes műhely is bemutatkozási lehetőséghez jutott. „A győztes művek magas színvonalúak, a különbözőségük miatt nehezen összevethetőek, de mindegyik magával ragadott bennünk”, mondta Vincze Teréz. A 60 ezer forintos fődíjat Csobod Judit és Bíró Andrea 12 000 tégla; Kotnyek István, Gerócs László és Kalász József: Távol; Licht Dániel: Apa kocsit hajt és Mester Ákos: Hiány című produkcióinak ítélték oda. A zsűri ezen kívül több filmet is bejuttatott az 50. Országos Függetlenfilm Fesztiválra, amit 2007 májusában Kazincbarcikán rendeznek majd meg.
(Kleinhappel Miklós)
A holokauszt tanításáról
A holokauszt-oktatás pedagógiai koncepciója címmel tartott nyilvános előadást Chava Baruch csütörtökön a D–épületben, a szombathelyi Magyar–Izraeli Baráti Társaság és a Történettudományi Intézet rendezvényén. A jeuzsálemi Jad Vasem Intézet munkatársa a gyermekéveit Magyarországon töltötte. A II. világháború után alakult intézetben múzeum, levéltár, könyvtár, kutatóintézet és a holokauszt tanítására létrehozott iskola található. Miért kell a 6 millió zsidó életét kioltó tragédia tanításával foglalkozni? Máig aktuális kérdésről van szó, hiszen például Afrikában napjainkban is követel áldozatokat az ideológia. Az előadó fontosnak tartja megkülönböztetni a történész és a történelemtanár szerepét: az előbbi leírja a történelmet, az utóbbi értelmezi azt. A holokausztról sokaknak a gázkamrák, a vagonok, az emberi csontok látványa jut eszébe, de ezekkel a képekkel nehéz a szembenézés, ezért az események előtti zsidó civilizációról is beszélni kell. Az érzelmekre hatva, a személyes történetekből kiindulva a gyerekek számára átélhetőbb a tananyag, de az eseménytörténetet sem szabad mellőzni; fontos, hogy ne „szökjünk” meg a történelmi tények elől. Chava Baruch előadásának végén rámutatott, a ma emberének morális felelősséget kell vállalnia a zsidósággal az 1939–45 között történtekért.
(Kleinhappel Miklós)
Pályázat újságírói, ábrázoló vagy tényfeltáró jellegű munkák elkészítésére
Újságírói, ábrázoló vagy tényfeltáró jellegű pályamunkák elkészítésére hirdet pályázatot a BDF hallgatóinak riport és interjú, valamint fotó kategóriában a Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék, illetve az Andragógia Tanszék a Sport és Rekreációs Bizottság támogatásával. A pályázat célja, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosítson a tehetséges, alkotó kedvű hallgatók számára. Témája egy olyan sajátos kulturális közösség, illetve helyi szubkultúra életének megjelenítése, amellyel a főiskolások is kapcsolatba kerülhetnek. A munkák így lenyomatai lehetnek annak, hogy a fiatal felnőtt korosztály miként látja a közvetlen, valamint a tágabb környezetének kulturális sokszínűségét és emberi kapcsolatait. A műveket független szakmai zsűri bírálja el. Az írásokat kinyomtatva vagy CD-n, a fotókat legalább 10x15 cm-es papírképen vagy CD-n november 30-ig várják, mellékelve a pályázó személyes adatait, a Neptun-kódját és az elérhetőségét. A kategóriák első három helyezettjei számára a főiskola szakbizottsága összesen 100 ezer forintot ajánlott fel. További információ a radio@bdf.hu címen Tasnádi Róberttől kérhető.
(Kleinhappel Miklós)