Postacím:
Szolgáltató és Kommunikációs Iroda
9700 Szombathely, Károlyi G. tér 4.
Tel.: 94/504-478;493
Villámposta: sajto@bdf.hu
A magyar mint veszélyeztetett nyelv
A magyar mint veszélyeztetett nyelv címmel rendez konferenciát az Interkulturális Tanulmányok Intézete és az Uralisztika Tanszék november 9-én és 10-én. A BDF képviseletében Hajba Renáta: A magyar nyelv az Európai Unióban; Kolláth Anna: A magyar nyelv határtalanítása; Vörös Ferenc: Két nyelv és kultúra vonzásában; Balázs Géza: A magyar nyelv ökolingvisztikája és Fóris Ágota: A terminológia terminológiája címmel tart előadást. Részletes program a Rendezvénynaptárban.
(Kleinhappel Miklós)
Előadások a vizuális kreatív módszerekről
A vizuális kreatív módszerekről hallgathatnak meg előadásokat az érdeklődők november 14-én 10 órakor. A Művészeti Intézet Rajz Tanszékének Végh Gyula Termében Butak András és Polgár Csaba beszél majd a papíranyagok alkalmazásáról és a fény-szín-tér kísérleti programról.
(Kleinhappel Miklós)
A sporttudomány kapcsolódási lehetőségeiről
A sporttudomány kapcsolódási lehetőségei címmel rendez konferenciát november 16-án a Sporttudományi Intézet. H. dr. Ekler Judit: Quo Vadis iskolai nevelés; Némethné Tóth Orsolya: Az iskolaérettség motoros kritériumai; Bokor Judit: A sportturizmus elméleti kérdései; Dr. Polgár Tibor: Sportértékek ismertsége; Bíróné Ilics Katalin: A röplabda-mérkőzések statisztikai elemzése; Csátaljai Gábor: A védekezés hatékonyságának elemzése a kosárlabdázásban; Dr. Gál Tibor: A Sportmozgások biomechanikája és a sportteljesítmények elemzése világkongresszus értékelése címmel osztja meg gondolatait a résztvevőkkel. A részletes programról a Rendezvénynaptárban lehet tájékozódni.
(Kleinhappel Miklós)
Kutatási eredményeiket ismertetik doktoranduszaink
Kutatási eredményeiket ismertetik doktoranduszaink november 8-án 10 órakor a Természettudományi Kar által szervezett Régiónk és a természettudományok című konferencián a B–épület Tanácstermében. Varga Imre: A valódiság elvének érvényesülése a magyar számviteli rendszerben; Bognárné Lovász Katalin: Paradigmaváltás az iskolai könyvtárakban az információs és a tudástársadalom korában; Csuka Imre: A vertisol-féle jelenség felhasználása a mezőgazdasági szemes termények keverésére; Dani Magdolna: Morfo-anatómiai bélyegek vizsgálata a festuca pratensis huds. fajcsoportban; Gadányi Péter: Pszeudokarsztos és karsztszerű jelenségek planetáris analógiákkal Izland vulkáni területein; Czöpek István: A vályú-keresztmetszetterület és a növényzet kapcsolata a Totes Gebirge hegységben címmel tart előadást.
(Kleinhappel Miklós)
Szerdától árusítják a gólyabáli jegyeket
Szerdától a C–épület aulájában megvásárolhatók a gólyabáli belépőjegyek. Gólyáink 800, a BDF illetve a PTE hallgatói és oktatói 1200, mások 2 ezer forintos áron vásárolhatnak belépőt. A rendezvényt a hagyományokkal ellentétben idén a Művelődési és Sportházban rendezik meg november 17-én. A szórakozni vágyókat az R-Go, a Desperado és a Juice együttes várja. Ezúttal sem marad el a gólyaavató, a bálkirálynő és a bálkirály megválasztása, valamint a tombolasorsolás.
(Kleinhappel Miklós)
12 milliárddal több jut a felsőoktatásnak
12 milliárd forinttal, mintegy 7%-kal nő az állami felsőoktatási intézmények támogatása a 2007-es költségvetésben, jelentette be Závecz Ferenc, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) gazdasági és fejlesztési államtitkára a Magyar Rektori Konferencia múlt heti ülésén. A nem állami intézmények 1,5 milliárddal számíthatnak több pénzre, a hallgatói normatívákra pedig plusz 5,4 milliárd forintot irányoznak elő. Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban jelenleg is tartó tárgyalások béremelési kényszert eredményezhetnek, ezért az OKM közleménye szerint a szakállamtitkár nem tudott „megnyugtató választ adni” arra a kérdésre, hogy az intézmények a kötelező béremelésekre fordítják-e majd a többlettámogatást. Az oktatási tárca fontolgatja a tandíj bevezetését a doktori képzésben is. A gazdasági tanácsokról szólva Závecz Ferenc elmondta, a legtöbb főiskola és egyetem hatékonyan működik együtt a testületekkel.
(Kleinhappel Miklós)
Mintegy hétszáz intézmény újul meg
130-150 milliárd forintot lehet majd az oktatási infrastruktúra fejlesztésére fordítani 2007 és 2013 között, közölte Hiller István. A súlyosan és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek oktatásáról rendezett szakmai konferencián az oktatási és kulturális tárca vezetője elmondta, hat év alatt mintegy hétszáz oktatási intézmény korszerűsítését és felújítását és körülbelül háromszáz teljes átalakítását tervezik az uniós forrásokat felhasználva. Kifejtette, közszolgáltatásról lévén szó, a felsőoktatásnak olyan diplomásokat kell képeznie, akik el tudnak helyezkedni a munkaerőpiacon. A minisztérium eltökélt szándéka, hogy nem engedi elsorvasztani azokat a szakokat, amelyekre hosszú távon szükség van a magyar pedagógiában. A mennyiségi változást a minőség javulásának kell követnie, ezért a finanszírozhatatlan és a szakmailag indokolatlan képzéseket felül kell vizsgálni. Példaként említette, hogy jelenleg az országban harminckét helyen van gazdasági, tucatnyinál több egyetemen jogász- és tizenhat intézményben andragógia képzés.
(Kleinhappel Miklós)