IV. évfolyam, 35. szám (2007. szeptember 17.)
Kleinhappel Miklós 2007.09.17. 13:57
BDF HÍRLEVÉL
IV. évfolyam 35. szám 2007.09.17.
Megyei gazdaságfejlesztés a BDF-el karöltve Az innovatív gazdaság szélesítése elnevezésű alprogram megvalósításában jelentős szerepet szánnak intézményünknek a Vas megye területfejlesztési koncepciója és programja című dokumentum készítői. A támogatandó tevékenységek között található intézményünk képzési palettája szélesítésének folytatása, különösen a helyi gazdaság által igényelt műszaki ágazatokban, derül ki a közelmúltban elfogadott anyagból. A Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. megbízásából elkészített megyei területfejlesztési dokumentum település-, turizmus-, gazdaság-, közlekedés-, emberi erőforrás- és környezetfejlesztéssel foglalkozó fejezetei a következő, 2007–2013 közötti középtávú tervezési időszakra határozzák meg a szükséges fejlesztések irányait, és alapozzák meg a várhatóan rendelkezésre álló finanszírozási összegek felhasználását. A gazdaságfejlesztést érdekében kidolgozott alprogramok közül a fenti célja a technológia-transzferek elősegítése, az innovációs együttműködések kialakítása és a vállalkozások innovációs kapacitásának növelése. Az alprogram leírása szerint Vas megyében a Berzsenyi Dániel Főiskola és a megyében működő vállalkozások közötti együttműködés megteremtése vontatottan halad. A szombathelyi főiskola képzési struktúrájában a tanárképzés dominanciája miatt, illetve főiskolai státusza következtében az elmúlt években megyénkben nem jelenhettek meg új típusú kezdeményezések, például kooperációs kutatóközpontok vagy regionális egyetemi tudásközpontok. A helyzet javítása érdekében a lehetséges további kapcsolódási pontok megkeresését követően el kell mélyíteni a kapcsolatot a megyei és a határon túli képző intézetekkel. Fontos lenne csatlakozni a Győr központú Autopolisz Fejlesztési Pólus Programhoz. Az innovatív gazdaság megteremtését támogató szolgáltatásoknak és az innovációhoz kapcsolódó tanácsadásoknak célszerű a megyeszékhelyre koncentrálni. Az innovatív gazdaság megteremtését leginkább a technológiai inkubátorházak specializált szolgáltatásai segíthetik (például innovációs tanácsadás, speciális tudásátadás, technológiai transzfer közvetítése). Jelentős lemaradás behozásának szükségességéről van szó, hiszen kooperációs kutatóközpont, egyetemi tudásközpont, innovációs vagy technológiai központ nem található a megyében. Az alprogram eredményessége érdekében a szolgáltatások palettájának kialakítását és fejlesztését a BDF-el karöltve lehet megvalósítani. Ha a kis- és a középvállalkozók bekapcsolódnak a kutatási hálózatokba, kialakul a megyei alkalmazott kutatások együttműködése a Berzsenyi főiskola szellemi irányítása mellett. Mindez a helyi gazdaság alkalmazkodóképességét segíti elő, olvasható a programban. Részletek a http://www.vasmegye.hu/cgi-bin/redaction/page.cgi?session=&db=vasmegye&page=terulet/konc/cl oldalon.
(Kleinhappel Miklós)
Küldetést teljesítettek a köztársasági ösztöndíjasok „Önök huszonhatan egy a jelen és a jövő szempontjából is fontos küldetést teljesítettek: tovább öregbítették a Berzsenyi Dániel Főiskola hírnevét”, fogalmazott beszédében prof. dr. Gadányi Károly az elmúlt héten, a köztársasági ösztöndíjak átadása alkalmából rendezett ünnepségen. Intézményünk rektora szólt arról is, hogy bár a felsőoktatásban, valamint főiskolánkon csökkent a hallgatók száma, az oktatási és kulturális miniszter által elismert ösztöndíjasaink egyre többen vannak. Olyannyira, hogy a BDF-en ugyanannyi köztársasági ösztöndíjas hallgató tanul, mint a környékbeli nagy egyetemeken. Elhangzott: ez a teljesítmény hűen tükrözi egyrészt diákjaink felkészültségének, másrészt a Berzsenyi Dániel Főiskola oktatómunkájának magas színvonalát. Köztársasági ösztöndíjat a kiemelkedő tanulmányi eredményt elért, illetve kimagasló szakmai munkát végző hallgatók kaphatnak. Szeptembertől júniusig folyósítják, összege a mindenkori minimálbértől függ, idén 33 500 forint. A 2007/2008-as tanévben a BDF-en Laki Ferenc, Bejczy Delinke Fruzsina, Hercig Zsuzsanna, Sebők Júlia, Major Nikola, Pintér Helga, Csizmazia Gábor, Szandi Kata, Spilák Eszter, Tonomár Martina, Gulner Annamária, Pollermann Petra, Horváth Szilvia, Márta Virág, Péter Dániel nemzetközi tanulmányok szakos; Taller Zoltán, Kiss Gabriella, Nyúl Ilona Bernadett gazdálkodás; Vajda Zsuzsa szabad bölcsészet; Csergőffy Noémi nemzetközi kommunikáció; Németh Balázs alkalmazott nyelvészet–finnugor; Murár Edit informatikus könyvtáros–kommunikáció; Gradolszky Ágnes kommunikáció–művelődésszervező; Erdősi Krisztina biológia–háztartásökonómia-életvitel; Krénusz Tímea egészségtantanár–testnevelő tanár és Szabó Veronika alkalmazott nyelvészet–kommunikáció szakos hallgató részesül köztársasági ösztöndíjban.
(Kleinhappel Miklós)
Öregdiák mozgalom a BDF-en A Berzsenyi Dániel Főiskola vezetése a felsőoktatás folyamatosan változó világában kiemelten fontosnak tartja a kapcsolattartást az intézmény korábbi hallgatóival. A „Berzsenyi szemlélet” életben tartása érdekében az egykori diákokat újra be szeretné vonni a főiskola életébe, informálni kívánja őket annak mindennapjairól, de évfolyam-, illetve csoporttársak találkozóinak megszervezésében is segítséget kíván nyújtani. Az öregdiák mozgalom létrehozásával a főiskola rektora a szakmai követelményeknek megfelelő, valamint az elképzelés iránt elkötelezett Karrier Irodát bízta meg. A BDF több évtizedes tevékenysége alatt több tízezren szereztek oklevelet, valamint diplomát. Támogatásuk, kapcsolati tőkéjük felhasználásával tovább növelhető az intézmény oktatási, kutatási és tudományos munkájának színvonala. A Berzsenyi Dániel Főiskola a mozgalom létrejöttével azon törvényi kötelezettségének is eleget tesz, amely előírja korábbi hallgatói életútjának figyelemmel kísérését, illetve az ezzel kapcsolatos statisztikák elkészítését. Bővebb információk a Karrier Iroda honlapján, a http://www.bdf.hu/szki/ki/default.aspx címen.
(Kleinhappel Miklós)
Reform a versenyképességért Az oktatási reformnak nem az a nagy kérdése, hogy van-e tandíj, hanem hogy a felsőoktatási intézmények nagyobbik része fel tudja-e venni a versenyt a többi főiskolával és egyetemmel, mondta Gyurcsány Ferenc a Budapesti Corvinus Egyetem új épületének ünnepélyes átadásán szerdán a fővárosban, adta hírül közleményében az Oktatási és Kulturális Minisztérium. Magyarország akkor lesz erős, ha értelmisége, szakmunkásai állni tudják a versenyt, valamint tanárai ugyanolyan megbecsülést élveznek mint bárhol másutt a világban, fogalmazott a miniszterelnök. Erős, versenyképes egyetemekre van szükség, s ehhez a hallgatók és családjaik erőfeszítése is elengedhetetlen – akik egyébként a felsőoktatás elsőszámú kedvezményezettjei lesznek. A kormányfő az átalakítások legfontosabb elemei között említette, hogy a legjobb, ám nehéz sorsú hallgatók, havonta 50–70 ezer forintos támogatást kaphatnak. A leggyengébben teljesítők elveszítik az állami támogatásra való jogosultságot, a költségtérítéses képzésben tanulók legkiválóbbjai pedig átkerülhetnek az államilag finanszírozottak közé. Ezen kívül a szociális támogatás fix lehet (11–22 ezer forint), s a hallgatók tanulmányi ösztöndíjára húsz százalékkal többet fordíthatnak majd az iskolák. A felsőoktatási törvényben emellett rögzítették három évre a főiskolák és egyetemek költségvetési támogatását is.
(Kleinhappel Miklós)
|