IV. évfolyam, 37. szám (2007. szeptember 25.)
Kleinhappel Miklós 2007.09.25. 17:06
A teljes szám a BDF honlapján érhető el!
BDF HÍRLEVÉL
IV. évfolyam 37. szám 2007.09.25.
Fogyatékosok a történelemben
A Fogyatékosok a történelemben című kötetet mutatja be prof. dr. Oroszlán György tudományos rektorhelyettes 26-án 14 órakor a Regionális Felsőoktatási Forrásközpont Konferenciatermében. A kiadvány a Történettudományi Intézet Partes Populorum Minores Alienigenae elnevezésű sorozatának legújabb darabjaként látott napvilágot.
(Kleinhappel Miklós)
Felnőttképzés a 21. században
A Nemzeti Fejlesztési Terv (NFT) pályázatai, a digitális tudástartalmak fejlődése és lehetőségei, valamint a felnőttképzés térnyerése új kihívások elé állítja az oktatási, közgyűjteményi és közművelődési hálózatot. E feladatok áttekintése, illetve előkészítése érdekében rendez szakmai konferenciát a Felnőttképzési Központ szeptember 27-én 10 órakor a Regionális Felsőoktatási Forrásközpont Konferenciatermében, Felnőttképzés a 21. században: pályázatok, módszerek, e-szolgáltatások címmel. Az Európai Unió és Magyarország tervezési, fejlesztési, valamint pályázati módszereiről Varga Csaba, a Stratégiakutató Intézet elnöke, az NFT közművelődési és oktatási pályázatairól Nagy Attila, az Oktatási és Kulturális Minisztérium Kulturális Szakállamtitkárság projekt-referense, a felnőttképzési lehetőségekről Piroth Eszter, a TIT főigazgatója, a Közművelődési és Akkreditációs Bizottság elnöke beszél majd. Az elektronikus információ- és dokumentumszolgáltatásról Barki Katalin, könyvtárigazgató, az e-közigazgatásról dr. Szele Györgyi, Szombathely Város Polgármesteri Hivatala Igazgatási Osztályának vezetője, az elektronikus tanulásról Kocsisné dr. Baán Mária, a Miskolci Egyetem docense, a Magyar Virtuális Egyetemi Hálózat ügyvezető titkára, az e-fejlődés és a tudásközvetítés kapcsolatáról pedig dr. Ugrin Emese művészettörténész, kultúrakutató tart előadást. A részletes program a Rendezvénynaptárban elérhető.
(Kleinhappel Miklós)
A jövőt kell megváltoztatnunk, nem a történelmet
Az ipar magas és egyre növekvő aránya, valamint a tercier szektor kis részesedése okozza Vas megye gazdaságának szerkezeti problémáit, mondta dr. Kocsis Zsolt, a Társadalomföldrajz Tanszék docense csütörtökön a Gazdasági Fórum 2007 című konferencia gazdaságfejlesztéssel foglalkozó szekcióülésén. A Vas Megyei Önkormányzat, Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata, illetve a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara közös, hagyományteremtő szándékkal megvalósított rendezvényén a szervezők a gazdaság és a szakképzés kapcsolatának, illetve az Új Magyarország Fejlesztési Terv ernyője alatt a gazdaságfejlesztésben rejlő lehetőségek, kihívások megvitatását helyezték középpontba. Intézményünk oktatójának előadásán elhangzott, megyénk gazdaságának ágazati szerkezete nem tükrözi az országos, illetve a fejlett országok arányait, és ipari szerkezete sem kedvező. Az előadó felhívta a figyelmet: nem a GDP mutatóira alapozza állítását, hanem objektív tényeket szubjektív szempontból vizsgált, amikor a megye egyre romló foglalkoztatottságát vette alapul. Vas megye foglalkoztatási létszám alapján elért „helyezései” sokat mondóak: a fizikai dolgozók arányát tekintve elsők, az iparban dolgozók száma alapján harmadikak, az egészségügyet górcső alá véve tizenhetedikek, az oktatásban és a pénzügyi szolgáltatásokban ténykedők arányából következően tizennyolcadik, a szellemi dolgozók, valamint a kereskedelem súlya alapján huszadikak vagyunk. Mindezek következménye a cégek elvándorlása, illetve a bérmunka túlsúlya, így a megyében megnő az igény a képzetlenebb munkaerő iránt, alacsonyabbak lesznek a bérek és átmeneti foglalkoztatási problémáink is adódhatnak. A megye térszerkezetéből is adódnak problémák a megyeszékhely gazdasági túlsúlya, az erőtlen kisvárosok, az ingázásra való fokozott igény és a szomszédos megyék vonzó hatása miatt. Dr. Kocsis Zsolt rámutatott, néhány történelmi oka is van a kialakult helyzetnek: például Vas megye sosem volt fejlettebb, hiányoznak a nagyberuházások, a népesség száma alacsony és egyre fogyó, valamint hiányzik az igazi nagy központ, ám – tette hozzá – nekünk a jövőt kell megváltoztatnunk, nem a történelmet.
(Kleinhappel Miklós)
Határtalan irodalom
Határtalan irodalom címmel rendezett nemzetközi irodalmi szimpóziumot Szombathelyen és Kőszegen a Berzsenyi Dániel Megyei Könyvtár és az Életünk Szerkesztősége csütörtöktől szombatig. A határmenti népek kortárs irodalmát bemutató rendezvényen intézményünk több oktatója is részt vett. Lányi András Széchenyi István: Nagy magyar szatíra; Vigh Kálmán: „…nem jöttek a föld népe ellen hadakozni” – Napóleon árnyékában; Katona Attila: A reformkor előtt – a 19. század első évtizedei Vas megyében; Tallár Ferenc: A magyar bölcsészet körül; Tóth Ferenc: Mikes Kelemen, a „hídember” címmel tartott előadást. Láng Gusztáv, a Magyar Irodalomtörténeti Tanszék egykori vezetője kánonokról, irodalmi régiókról, modernségről; Bokányi Péter, a BDF Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium óraadója pedig a térség történelmi regényeiben a határmentiség identitásának megfogalmazódásáról osztotta meg gondolatait a hallgatósággal. A konferencia zárásaként a résztvevők Kőszegen, Rohoncon, Szalonakon, Máriafalun, Doborjánon és Szombathelyen „tanulmányi kirándulás” keretében kultúrtörténeti emlékeket tekintettek meg.
(Kleinhappel Miklós)
|