V. évfolyam, 60. szám (2008. november 04.)
Kleinhappel Miklós 2008.11.05. 09:25
NYME SEK HÍRLEVÉL
V. évfolyam 60. szám 2008.11.04.
TDK-konferencia a BTK-n
Tudományos Diákköri Konferenciát rendez holnap 14 órakor a Bölcsészettudományi Kar a D–épület földszinti 2-es előadóteremben. A konferencián hat hallgató mutatja be munkáját. A magyar szakosok képviseletében Kiss Klaudia az irtisi osztják népmese morfológiájáról, Szemes Endre Euripidész Hippolütoszának hybriszéről, a gőgről és a tudatlanságról, valamint Suri Andrea a magyar felsőoktatásban részt vevő hallássérültekről tart előadást. A horvát nemzetiségi–kommunikáció szakosok közül Kulcsár Viola Turgenyev és Sandor Ksaver Gjaski regényeinek összehasonlító elemzésére vállalkozik, Rozmán Anita Ivan Mazuranic szombathelyi diákévéről beszél. A filozófia szakos Füzessy Tamás az empirikus aluldetermináció tézisét vizsgálja formális logikai módszerekkel.
(Kleinhappel Miklós)
Látogatóban a fáraók földjén
Látogatóban a fáraók földjén címmel tart képes beszámolót Lakatos Klaudia november 5-én 14.30-kor az Agora–Gyermekek Házában. A Magyar Meteorológiai Társaság és az Agora Szombathelyi Kulturális és Turisztikai Központ rendezvényén az előadó tavalyi, tizenegy napos egyiptomi látogatásán szerzett tapasztalatait osztja meg a közönséggel. Utazása a turistaparadicsomból, Hurghadából Kelet-Egyiptom partja mentén Kairóba, majd a Gizai-piramisokhoz vezetett. Részt vett sivatagi quad-túrán, a hegyekkel körülölelt szaharai homoktengerben őslakosokkal vacsorázott, majd hajóúton fedezte fel a szigetvilág gyöngyszemeit. Utazásai alatt alkalma volt arra, hogy megtapasztalja az időjárási és klimatikus sajátosságokat (a trópusi sivatagi éghajlat jellemzőit), a természeti tényezőket illetve a társadalmi különbségeket.
(Kleinhappel Miklós)
Egyik dolog a másikát
Társadalmi felvetéseket, illetve a nyelv a lélekkel alkotott kapcsolatát boncolgató, valamint a reneszánsz és a Biblia ihlette kérdéseket tárgyaló konferenciát rendez a Bölcsészettudományi Kar (BTK) a Magyar Tudomány Hete keretében Egyik dolog a másikát címmel november 6-án. A rendezvényt 11 órakor a D–épület földszinti 1-es előadótermében dr. Molnár Katalin, a BTK dékánja és dr. Antonio Sciacovelli főiskolai tanár nyitja meg. Ezt követően Tasnádi Róbert, Velics Gabriella, Csikósné Tamás Katalin, dr. Ágoston Magdolna, Nagy Anna, dr. Molnár Katalin, dr. Szatmáry Petra, dr. Bődy Edit, dr. Szabó Csilla, Roznárné dr. Kun Csilla, dr. Fresli Mihály, dr. Molnár Angelika, dr. Kroó Katalin, dr. Pozsgai István, dr. Galgóczi Krisztina, dr. Losonczi Péter, prof. dr. Tallár Ferenc, dr. Pólay Veronika, dr. Cseresznyák Mónika, Szántóné dr. Balázs Edit, dr. Landgráfné dr. Mózer Ibolya, dr. Vörös Ferenc, dr. Szabó Tamás József, dr. Krajczárné Cierna Lubica, dr. Polgár Marianna, prof. dr. Kocziszky Éva és dr. Murber Ibolya előadásai hangzanak el. A program a Rendezvénynaptárban elérhető.
(Kleinhappel Miklós)
A Pueblai Egyetem professzora járt a TTMK-n
J. Noé Herrera-Pacheco, a mexikói Pueblai Egyetem professzora az elmúlt héten a Természettudományi és Műszaki Kar Földrajz- és Környezettudományi Intézet Gondolatok a könyvtárban című előadássorozatának első őszi vendégeként látogatott intézményünkbe. Az angol nyelvű előadáson a szakember folyadékelméleti kutatásai legújabb eredményeiről számolt be az elsősorban hallgatókból álló közönségnek. Bevezetőjében a folyadékok elméletéről és leírásuk lehetséges módjairól szólt. Majd ismertette azt az egyszerűnek nem nevezhető egyenletet, amely segítségével a merevgömbi, illetve a Yukawa potenciálokkal jól modellezhető folyadékok szerkezete és termodinamikai tulajdonságai leírhatók. Egyenletének komplikált matematikai részleteinek fejtegetése helyett azt ecsetelte, hogy milyen bonyolultabb, ugyanakkor fontos rendszerek (polimerek vagy globuláris fehérjék) viselkedése válhat érthetőbbé akkor, ha az egyenletet számítógépes szimulációval kombinálva alkalmazzák.
(Kleinhappel Miklós)
Soha nem a járt utakat járta
Folytatta a hagyományt a Savaria Egyetemi Központ, amely szerint emlékkönyvet jelentet meg annak a tanárának tiszteletére, aki betölti a 60. életévét. Így ezúttal prof. dr. Pusztay Jánost köszöntötték kollégái múlt kedden egy a Savaria University Press által – a kiadó az ügyvezető igazgató, dr. Fűzfa Balázs megfogalmazása szerint a „Pusztay iskola” része – megjelentetett, Fóris Ágota, Fűzfa Balázs és Antonio Sciacovelli szerkesztői munkáját dicsérő kötettel, a Nyelvével halad a nemzet című (emlék)könyvvel. A Vas Népe csütörtöki számában megjelent tudósításból megtudhatjuk, az egyetemi központ házi ünnepségén prof. dr. Tallár Ferenc intézetigazgató úgy fogalmazott, a professzor létrehozott Szombathelyen egy olyan baltisztikai kutatási központot, amely az Európai Unióban is figyelemre méltó. A finnugor kutatásokban is jelentős tudományos eredményeket mutatott fel. Vitatkoznak vele, de ő ezt kiérdemelte, hiszen jelentéktelen emberekkel nem szoktak vitatkozni. Tűzzel, lelkesedéssel lép fel az intézményért, a városért, a régióért. Teljes életet akar élni, még verseket is ír. Az ünnepelt a köszöntők és a gratulációk után elmondta, világ életében magának akart megoldani egy problémát. Soha nem a járt utakat járja, ami kockázatos vállalkozás, de ő vállalta a kockázatot, valamint a tévedés lehetőségét. „Mindig széllel szemben mentem, de a vitorlások azt mondják, szembeszélben kitűnően lehet vitorlázni. Ez így van, én a szakmában, az életben is ezt csinálom.”
(Kleinhappel Miklós)
Bronzérem a Hegyikerékpár MEFOB-on
A harmincfős, sok élversenyzőt felvonultató mezőnyben, 131 perces összidővel a dobogó harmadik fokára állhatott fel a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ csapata Etyeken, a Hegyikerékpár Magyar Egyetemi–Főiskolai Országos Bajnokságon, tudtuk meg Kívés István edzőtől. A szakember elmondta, a pálya a rajt után 600 méter hosszú, egy nyomsávos emelkedővel kezdődött, majd csúszós, murvás utakkal és erdei ösvényekkel folytatódott. Szintkülönbsége körönként 60 méter volt. A terep nehézségét jelzi, hogy a mezőny az első két kör után fokozatosan szakadozott szét. Egy kör 2,5 kilométer hosszú volt; a lányoknak 3, a fiúknak 6 kört kellett teljesíteniük. Az időjárás kedvezett a versenyzésnek, 18 fokos napos idő várta az indulókat. A mezőny az elmúlt évekhez képest idén volt a legerősebb, ugyanis több nemzetközi versenyt megjárt versenyző is rajthoz állt. A budapesti Eötvös Lóránt Tudományegyetem mindhárom versenyzője a hegyikerékpársport élvonalába tartozik. Szombathelyről a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ fiú csapata vette fel a küzdelmet az erős mezőnnyel. A profi versenyzőkből álló ELTE csapata hozta a papírformát, meggyőző fölénnyel utasította maga mögé a mezőnyt. Eredmények: fiú csapat, 6 kör: 1. Eötvös Lóránd Tudományegyetem, 2. Pannon Egyetem, 3. Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ.
(Kleinhappel Miklós)
Nehéz verseny, jó szereplés
Spilák Tamás, a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ hallgatója a Terepduatlon Magyar Egyetemi–Főiskolai Országos Bajnokságon az első futás során a közvetlen üldözőbolyban haladt, majd egész mezőny legjobb kerékpáros idejével fölzárkózott az addig vezetőre. A második futás alkalmával a bajnokság felnőtt kategóriájában negyedikként, a MEFOB-on pedig 15 közül másodikként ért célba, mondta el Kívés István edző. A második alkalommal megrendezett piliscsabai X2S Terepbajnokság hagyományosan nagyon nehéz és izgalmas versenyt jelentett a résztvevőknek, mind a terepduatlonban, mind a terepfutásban. A Pázmány Péter Egyetem idén kétnapos rendezvénynek adott otthont – ez nem véletlen, hiszen a terepduatlon verseny egyben az egyetemi és főiskolás bajnokság is volt. Az első nap reggelén ítéletidőre érkeztek a résztvevők, eső, hideg szél és sár nehezítette a dolgukat. Ennek ellenére az egyetemi bajnokság megnyitója után a jelenlévő 45 versenyző óriási lendülettel vágott neki a távnak. Indult az ország szinte összes terepversenyzője, akik ezen az erőt, kitartást és ügyességet igénylő versenyen számítanak. Akik ismerték a pályát, visszafogták magukat, mert a rossz idő miatt hiába rövidítették le a szervezők a távokat, a terep mégis már-már legendásan nehéz: a 6,5 kilométer futás, a majdnem 400 méter szintemelkedéssel, technikás és nehéz terepen, a 14 kilométer terepkerékpár közel 700 méter szintemelkedéssel, majd az újból futás az elsővel megegyező pályán embert próbáló. A versenyen nemcsak a magyar élmezőny indult, hanem Ausztriából is érkeztek élvonalbeli triatlonisták.
(Kleinhappel Miklós)
|