VI. évfolyam, 46. szám (2009. november 05.)
Kleinhappel Miklós 2009.11.05. 20:09
NYME SEK HÍRLEVÉL
VI. évfolyam 46. szám 2009.11.05.
Korszakok és váltások
Korszakok és váltások címmel rendez konferenciát a Bölcsészettudományi Kar november 5-én 10 órakor, a D–épületben, a Magyar Tudomány Napja alkalmából. Az ünnepélyes megnyitón a földszinti 1-es előadóteremben prof. dr. Gadányi Károly, a Savaria Egyetemi Központ elnöke köszönti a megjelenteket, dr. Molnár Katalin, a BTK dékánja pedig a kar tudományos tevékenységéről beszél. Ezt követően délelőtt két, majd délután három szekcióban folytatódik a program. Az interdiszciplináris szimpóziumra – amely csupán egyik programja a karon tevékenykedő intézetek, tanszékek, műhelyek által szervezett tudomány napi konferenciasorozatnak – olyan kutatók jelentkeztek, akik az éppen aktuális kutatási témaköreikből a húsz évvel ezelőtti, világviszonylatban is jelentős történésekre való emlékezéssel, azok elemzésével, valamint Napóleon 200 évvel ezelőtti magyarországi hadjárataival és általában a váltás kérdésével kapcsolatos előadásokat mutatnak be. A konferencia programja a Rendezvénynaptárban elérhető.
(Kleinhappel Miklós)
Újabb konferencia a tanítóképzésről
Folytatódik a tavalyi nagy sikerű, A tanítóképzés múltja, jelene című neveléstörténeti–tanítóképzési konferencia. Az idei rendezvényt a Magyar Tudomány Napja apropóján a felsőfokú tanítóképzés kezdetének 50. évfordulója tiszteletére rendezik meg november 5-én 15, illetve 6-án 9 órától. A konferencián Horváth Margit, egykori főigazgató-helyettes a szombathelyi felsőfokú tanítóképzés kezdeteiről beszél, Horváth Rezsőné nyugdíjas főiskolai docens és dr. Király Istvánné, nyugdíjas főiskolai adjunktus pedig a szombathelyi tanítóképzésről. Szó lesz még többek között Tóvári Lajos pedagógiai életútjáról, a dajkanyelv szerepéről az anyanyelv elsajátításában, a pedagógusok temperamentum- és karakterjellemzőiről, a máriapócson 1841 és 1865 között megvalósult görög katolikus tanítóképzésről, az „egyszer–volt” iskoláról, a zene terápiás alkalmazásának lehetőségeiről. A konferenciát a Művészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar, a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Területi Bizottság Neveléstörténeti, Alternatív Pedagógiai Munkabizottságai és a Neveléstudományi Egyesület rendezi. Részletek a Rendezvénynaptárban.
(Kleinhappel Miklós)
Tudomány napi ünnepi ülés
A Magyar Tudomány Napja tiszteletére rendezett városi programokba idén is bekapcsolódik a Savaria Egyetemi Központ. November 6-án 11 órakor a Díszteremben ünnepi üléssel kezdődik a rendezvény. A résztvevőket Majtényi László, a Vas Megyei Közgyűlés alelnöke köszönti. Majd prof. dr. Gadányi Károly, a Magyar Tudományos Akadémia Vas Megyei Tanácsadó Testülete elnöke Ötven éves a szombathelyi felsőoktatás címmel tart előadást. Ezt követően a Vas Megyei Közgyűlés Tudományos Tanácsadó Testülete idei nívódíját adják át. A tudomány napi rendezvény – különböző helyszíneken – 14 órakor emléktábla-avatással, 14.30-kor tudományos emléküléssel, 15.30-kor pedig emlékkiállítás-megnyitóval folytatódik. A programokról a Rendezvénynaptárban lehet tájékozódni.
(Kleinhappel Miklós)
Fél évszázados az Iskola a határon
50 éve jelent meg Ottlik Géza Iskola a határon című regénye, ez alkalomból Itt kezdődött a posztmodern? címmel konferenciát rendez az Élményközpontú irodalomtanítási program és a Bölcsészettudományi Kar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet. A program november 6-án 16 órakor a D–épület 113-as teremben kezdődik, ahol Czetter Ibolya köszöntőt, Bókay Antal megnyitót mond. Ezután Kelecsényi László, Kamarás István és Salamon István előadása hangzik el, majd a résztvevők elindulnak Kőszegre, a Dr. Nagy László Gyógypedagógiai Intézménybe, az Ottlik-regény helyszínére. November 7-én az előadásokon kívül (Schiller Erzsébet, Kovács Ági, Juhász Andrea, Fűzfa Balázs, Sturm László – hogy csak oktatóink közül említsünk neveket) az Aki nem lép egyszerre című menetdalra a konferencia elindul a Kálvária felé, majd gyorsasági Medvesapó-feltevési gyakorlatokon, 4x100 méteres futóversenyen és szerecsendió-keresésen vesz részt, s a nap végén eltéved az Alpokban, majd Medve Gábor nyomában hazatalál. November 8-án újabb hét előadás következik. A konferencia ideje alatt pénteken Szombathelyen, szombaton pedig Kőszegen meg lehet tekinteni a Petőfi Irodalmi Múzeum Kazinczy-buszának tárlatát. Az Ottlik-konferencia részletes programja a Rendezvénynaptárban.
(Kleinhappel Miklós)
Mexikói kalandok
Dr. Mészáros Zoltán Ősi indián kultúrák földje, Mexikó címmel tartott előadást a Magyar Meteorológiai Társaság Szombathelyi Csoportja legutóbbi ülésén. A szakember 1984-ban egy magyar–mexikói kukorica-program keretében Mexikóban dolgozott. Elsősorban a kukorica növényvédelmét és hasonló szakmai témákat oktatott a helyi, középszinten képzett, elsősorban indián mezőgazdasági technikusoknak spanyol nyelven. A programot eredetileg négy év időtartamra tervezték, Mészáros Zoltán két éves szerződést írt alá. Ám a program egy év után befejeződött. Fél év elteltével Mászáros felesége és hat éves kisfia – a többi magyar családtagjaival együtt – a családfő után tudott utazni. A munka két távoli helyre, a Mexikói-öbölben lévő Veracruzba, valamint a Mexikó és Texas határán lévő Reynosába szólította a családot. Az előbbi városban laktak. Az oktatók csapata egy hónapos tanfolyamokat tartott, az előadó a két helység között kéthetente utazott Mexikóvároson át. A szabad hétvégeket a család arra használta, hogy egy terepjáró segítségével a Sierrákban botanizált és rovarászott.
(Kleinhappel Miklós)
Körzeti Universitas-verseny a SEK-en
A Művészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar Sporttudományi Intézet és a Szombathelyi Egyetemi Sportegyesület rendezte meg az Universitas Bajnokság nyugat-magyarországi régió északi körzetének versenyeit október 29-én. A mérkőzéseken 144-en vettek részt, s három helyszínen bonyolították le őket. A női és férfi labdarúgás küzdelmeinek a Haladás VSE munkacsarnoka, a férfi kosárlabdának PTE csarnoka, a női kosárlabdának és a mix röplabdának a SEK Sportcsarnoka adott otthont. A szombathelyi őszi és a győri tavaszi forduló eredményeinek összesítése alapján kerülnek a legjobbak a regionális döntőbe, onnan pedig az első két helyezett nyer jogot a miskolci országos döntőn történő részvételre.
Eredmények: Mix röplabda: NYME SEK I.–NYME SEK II. 3:0. 1. NYME SEK I. (12 fő), 2. NYME SEK II. (11 fő). Legjobb játékos: Bai Tamás – SEK. Férfi kispályás labdarúgás: NYME SEK–NYME Apáczai Csere János Kar 7:5. 1. NYME SEK (13 fő), 2. NYME Apáczai Csere János Kar (12 fő). Legjobb játékos: Leitold Tamás – Apáczai Csere János Kar. Női kispályás labdarúgás: NYME SEK–NYME Apáczai Csere János Kar 5:0. 1. NYME SEK (12 fő), 2. NYME Apáczai Csere János Kar (13 fő). Legjobb játékos: Szóka Orsolya – NYME SEK. Női kosárlabda: NYME Apáczai Csere János Kar–NYME SEK 21:31, NYME SEK–Széchenyi István Egyetem 25:27, Széchenyi István Egyetem–Apáczai 42:19. 1. Széchenyi István Egyetem (11 fő), 2. NYME SEK (12 fő), NYME Apáczai Csere János Kar (9 fő). Legjobb játékos: Pölöskei Bernadett – NYME SEK. Férfi kosárlabda: Széchenyi István Egyetem–Apáczai Csere János Kar 48:17; NYME Apáczai Csere János Kar–NYME SEK 19:49; NYME SEK–Széchenyi István Egyetem 19:42. 1. Széchenyi István Egyetem (13 fő), 2. NYME SEK (12 fő), 3. NYME Apáczai Csere János Kar (8 fő). Legjobb játékos: Oláh Tamás – Széchenyi István Egyetem.
(Kleinhappel Miklós)
|