VII. évfolyam, 9. szám (2010. március 16.)
Kleinhappel Miklós 2010.03.16. 20:55
A teljes szám az NYME SEK honlapján érhető el!
NYME SEK HÍRLEVÉL
VII. évfolyam 9. szám 2010.03.16.
Lépést tartva a változásokkal – diplomaosztó a SEK-en Szokatlan időpontban, szombaton tartott diplomaosztót a Savaria Egyetemi Központ. Ahogy prof. dr. Gadányi Károly, a SEK elnöke fogalmazott, a mai, folyamatosan változó világban állandóan formálódik a magyar felsőoktatás is, s az újdonságokkal lépést tart az egyetemi központ. Az elnök hangsúlyozta: a szombathelyi felsőoktatás kiállta az elmúlt 50 év próbáját. A fél évszázad alatt kis létszámú, elkötelezett oktatói és hallgatói közösségből több ezres létszámúvá nőtte ki magát a vasi megyeszékhely felsőfokú képzése, amely ez idáig mintegy 30 ezer diplomást adott a magyar és az egyetemes kultúrának. Az elmúlt hetekben 309 hallgató felelt meg a záróvizsgán, ebből szombaton körülbelül kétszázan vehették kezükbe diplomájukat vagy igazolásukat. A végzős hallgatók idén először vettek át ipari termék és formatervező mérnök, műszaki menedzser és gazdálkodás és menedzsment diplomát. A „hagyományos” és az alapképzéses szakokon végzetteken kívül 21-en mesterszakon szereztek képesítést. Kitüntetéses oklevelet hatan vettek át, mindegyikük pedagógiatanár mesterszakon végzett. A SEK vezetője beszédében elmondta még, a különféle diplomák aláírása közben arra gondolt, hogy mértéktartóan örül az új képzési rendszernek, de sajnálja a régit. „Szeretném, ha boldog sors várna minden frissdiplomásra” – fejezte be gondolatait prof. dr. Gadányi Károly. Prof. dr. Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora szerint a diplomaosztó napja a beteljesülés örömének ünnepe. A végzett hallgatók tisztában vannak azzal, hogy tanulni kell, hogy saját maguknak, a családjuknak, a nemzetnek boldogulása legyen. Megértették, napjainkban a legfontosabb tőke a tudás. Ezzel pedig jó esélyük van a boldogulásra. Jelenleg hazánkban kiugróan magas, 14,5 százalékos a munkanélküliség, de ennél már csak jobb idők következhetnek – bíztatott a rektor –. „Önök a Nyugat-magyarországi Egyetemen, a Savaria Egyetemi Központban megszerzett tudással felvértezve becsületes munkával tudnak majd boldogulni az életben” – hangoztatta a rektor. A végzett hallgatók nevében Ambrózai Zsuzsanna történelem szakos tanár, művelődésszervező búcsúzott a diáktársaktól, illetve az intézménytől. Mondandójának lényege az volt, hogy a szülők és a barátok segítsége nélkül ma nem lehetne a fiatalok kezében a diploma. Az ünnepségen a hallgatók esküt tettek a paedum, az egyetemi jogar előtt.
(Kleinhappel Miklós)
Állami kitüntetést kaptak oktatóink A nemzeti ünnep alkalmából a Savaria Egyetemi Központ két oktatóját tüntette ki az Oktatási és Kulturális Minisztérium. Jordán Tamás, a Művészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar Színházművészeti Intézeti Tanszék vezetője a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje elismerést vett át. Prof. dr. Kovács J. Attila, a Természettudományi és Műszaki Kar Növénytani Intézeti Tanszék főiskolai tanára a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje kitüntetést kapta.
(Kleinhappel Miklós)
Ma is vannak márciusi ifjak A Savaria Egyetemi Központ pénteken tartotta március 15-i ünnepségét a 48-asok terén, a Batthyány-szobornál. Az ünnepségen Kiss Csaba, a Bölcsészettudományi Kar Hallgatói Önkormányzat elnöke mondott beszédet. Kifejtette: 1848-ban a fiatalság megtette azt, amit senki nem mert, s ez korszakalkotó változásokat generált az egyes emberek, illetve az ország életében. A fiatalok összefogása révén a szabadság és a fejlődés érdekében olyan emberek kerültek Magyarország élére, akik nem a saját érdekeiket, hanem a köz hasznát tartották szem előtt. 1959 szeptemberében, ha nem is országos, de szombathelyi viszonylatban az 1848-as eseményekhez hasonlóan korszakalkotó folyamatokat indított el az, hogy felsőoktatási intézmény költözött a megyeszékhelyre. A fiatalság kapta ekkor is a legnagyobb szerepet: azok az első fiatal tanárok és a szárnyaikat bontogató tanulók, akik tettre készségükkel történelmet írtak. Ma úgy látjuk, semmi sem változik, minden rossz és reménytelen – mondta a kari HÖK elnöke. De tévedünk, ha azt hisszük, nincsenek Kossuthok, Petőfik, Görgeyk, cselekvésre készen álló fiatalok. „Itt vagyunk mi, akik megőriztük a nagy elődök emlékét, s átragaszthatjuk lelkesedésünket társainkra. Így megteremthetjük azt a Magyarországot, amelyre a márciusi ifjak is büszkék lennének” – zárta beszédét Kiss Csaba. A rendezvényen közreműködött a Szökős Néptáncegyüttes, a Hallgatói Önkormányzat elnöksége pedig megkoszorúzta a Batthyány-szobrot.
(Kleinhappel Miklós)
Kiállítás a művésztanárok munkáiból Tizenkét oktatóval képviselteti magát a Művészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar Rajz Intézet azon a soproni kiállításon, amely az egyetem művésztanárai által készített munkákból nyílt az elmúlt héten. A Nyugat-magyarországi Egyetem 34 alkotó tehetséggel is megáldott oktatójának munkáit április 5-ig, a Festő-teremben (Petőfi tér 8.) lehet megtekinteni. Az MNSK oktatói mellett a Faipari Mérnöki Kar Alkalmazott Művészeti Intézetében, a Benedek Elek Pedagógiai Kar Művészeti és Sportintézetében, az Apáczai Csere János Kar Művészeti Intézetében oktató kollégák bocsátották a nagyközönség elé alkotásaikat. Prof. dr. Faragó Sándor, az NYME rektora megnyitó beszédében elmondta, a tárlat nem egyéni bemutatkozás, de nem is a szokásos értelemben vett csoportos megjelenés. A kiállítás az intézményi összetartozást jelenti. „Ha ennyi kiválóság érzi fontosnak ügyeink szolgálatát, érzi szívügyének a művészetoktatást egyetemünkön (közöttük számosan korábban nálunk folytatták tanulmányaikat), akkor helyes úton járunk a művészeteket oktató karokon és az egyetemen. Én e helyütt is köszönöm oktató művészeinknek, tanártársaimnak ezt az elkötelezett munkát. Kívánom, hogy kísérje életüket a legnagyobb kitüntetés, sikeres tanítványaik megbecsülése, szeretete. A sok alkotóművész között ez a fajta boldogság csak Önöknek, ez csak Nektek adatik meg – tanítványaitok szívében, lelkében tovább élni” – fejtegette a rektor. A kiállító művészek a Művészeti, Nevelés és Sporttudományi Kar Művészeti Intézet Rajz Intézeti Tanszékről: Bartek Péter, Butak András, Gyarmati András, Enyedi Zsuzsanna, Kovács Péter Balázs, Mészáros Szabolcs, Nagy Gábor György, Péter Ágnes, Polgár Csaba, Stefanovits Péter, Tóth Csaba, Tóth Lívia. A Faipari Mérnöki Kar Alkalmazott Művészeti Intézetből: Albert Ádám, Cakó Ferenc, Dénes Nóra Gosztom András Juhász Márton, Kassai Ferenc, Mészáros György, Nagy Róbert, Orosz István, Soltra E. Tamás, Szücsy Róbert, Takács Márton. A Benedek Elek Pedagógiai Kar Művészeti és Sport Intézet Vizuális Tanszékről: Babos Ágnes, Gáspárdy Tibor, Kovács-Gombos Gábor, Ősz Róbert. Az Apáczai Csere János Kar Művészeti Intézet Vizuális Nevelés Intézeti Tanszékről: Balogh István, Borbély Károly, Kovács Kálmán, Lipovics János, Szunyogh László, Szunyogh Ferenc. A megnyitón készült fotók a http://www.nyme.hu/index.php?id=15321 címre kattintva érhetők el.
(Kleinhappel Miklós)
|