Lépést tartva a változásokkal – diplomaosztó a SEK-en
Szokatlan időpontban, az elmúlt hét előtti szombaton tartott diplomaosztót a Savaria Egyetemi Központ. Ahogy prof. dr. Gadányi Károly, a SEK elnöke fogalmazott, a mai, folyamatosan változó világban állandóan formálódik a magyar felsőoktatás is, s az újdonságokkal lépést tart az egyetemi központ. Az elnök hangsúlyozta: a szombathelyi felsőoktatás kiállta az elmúlt 50 év próbáját. A fél évszázad alatt kis létszámú, elkötelezett oktatói és hallgatói közösségből több ezres létszámúvá nőtte ki magát a vasi megyeszékhely felsőfokú képzése, amely ez idáig mintegy 30 ezer diplomást adott a magyar és az egyetemes kultúrának. Az elmúlt hetekben 309 hallgató felelt meg a záróvizsgán, ebből szombaton körülbelül kétszázan vehették kezükbe diplomájukat vagy igazolásukat. A végzős hallgatók idén először vettek át ipari termék és formatervező mérnök, műszaki menedzser és gazdálkodás és menedzsment diplomát. A „hagyományos” és az alapképzéses szakokon végzetteken kívül 21-en mesterszakon szereztek képesítést. Kitüntetéses oklevelet hatan vettek át, mindegyikük pedagógiatanár mesterszakon végzett. A SEK vezetője beszédében elmondta még, a különféle diplomák aláírása közben arra gondolt, hogy mértéktartóan örül az új képzési rendszernek, de sajnálja a régit. „Szeretném, ha boldog sors várna minden frissdiplomásra” – fejezte be gondolatait prof. dr. Gadányi Károly. Prof. dr. Faragó Sándor, a Nyugat-magyarországi Egyetem rektora szerint a diplomaosztó napja a beteljesülés örömének ünnepe. A végzett hallgatók tisztában vannak azzal, hogy tanulni kell, hogy saját maguknak, a családjuknak, a nemzetnek boldogulása legyen. Megértették, napjainkban a legfontosabb tőke a tudás. Ezzel pedig jó esélyük van a boldogulásra. Jelenleg hazánkban kiugróan magas, 14,5 százalékos a munkanélküliség, de ennél már csak jobb idők következhetnek – bíztatott a rektor –. „Önök a Nyugat-magyarországi Egyetemen, a Savaria Egyetemi Központban megszerzett tudással felvértezve becsületes munkával tudnak majd boldogulni az életben” – hangoztatta a rektor. A végzett hallgatók nevében Ambrózai Zsuzsanna történelem szakos tanár, művelődésszervező búcsúzott a diáktársaktól, illetve az intézménytől. Mondandójának lényege az volt, hogy a szülők és a barátok segítsége nélkül ma nem lehetne a fiatalok kezében a diploma. Az ünnepségen a hallgatók esküt tettek a paedum, az egyetemi jogar előtt.
(Kleinhappel Miklós)
Tárlatvezetés az MNSK docensével
Radnóti Kovács Árpád, egykori szombathelyi festőművész munkáiból nyílik kiállítás március 22-én 17 órakor az AGORA–Szalonban. A tárlatot dr. Kovács Árpád, a művész fia, az Állami Számvevőszék egykori elnöke nyitja meg. Az érdeklődők tárlatvezetésen is részt vehetnek: március 24-én 16 órakor Tóth Csaba, a Művészeti, Nevelés- és Sporttudományi Kar főiskolai docense, március 31-én ugyancsak 16 órakor pedig a Rumi Rajki Műpártoló Kör kalauzolja a látogatókat. A kiállítást április 9-ig, munkanapokon 12 és 18 óra között lehet megtekinteni. A belépés ingyenes.
(Kleinhappel Miklós)
Gondolatok a klímaváltozásról
Klímaváltozás címmel tart vitaindító előadást dr. Borzsák István, a Természettudományi és Műszaki Kar (TTMK) főiskolai docense március 25-én 12 órakor, a C–épület 202-es termében. A rendezvény a TTMK Földrajz és Környezettudományi Intézet Gondolatok a könyvtárban című sorozatának első tavaszi programja.
(Kleinhappel Miklós)
Ma is vannak márciusi ifjak
A Savaria Egyetemi Központ a 48-asok terén, a Batthyány-szobornál tartotta március 15-i megemlékezését. Az ünnepségen Kiss Csaba, a Bölcsészettudományi Kar Hallgatói Önkormányzat elnöke mondott beszédet. Kifejtette: 1848-ban a fiatalság megtette azt, amit senki nem mert, s ez korszakalkotó változásokat generált az egyes emberek, illetve az ország életében. A fiatalok összefogása révén a szabadság és a fejlődés érdekében olyan emberek kerültek Magyarország élére, akik nem a saját érdekeiket, hanem a köz hasznát tartották szem előtt. 1959 szeptemberében, ha nem is országos, de szombathelyi viszonylatban az 1848-as eseményekhez hasonlóan korszakalkotó folyamatokat indított el az, hogy felsőoktatási intézmény költözött a megyeszékhelyre. A fiatalság kapta ekkor is a legnagyobb szerepet: azok az első fiatal tanárok és a szárnyaikat bontogató tanulók, akik tettre készségükkel történelmet írtak. Ma úgy látjuk, semmi sem változik, minden rossz és reménytelen – mondta a kari HÖK elnöke. De tévedünk, ha azt hisszük, nincsenek Kossuthok, Petőfik, Görgeyk, cselekvésre készen álló fiatalok. „Itt vagyunk mi, akik megőriztük a nagy elődök emlékét, s átragaszthatjuk lelkesedésünket társainkra. Így megteremthetjük azt a Magyarországot, amelyre a márciusi ifjak is büszkék lennének” – zárta beszédét Kiss Csaba. A rendezvényen közreműködött a Szökős Néptáncegyüttes, a Hallgatói Önkormányzat elnöksége pedig megkoszorúzta a Batthyány-szobrot.
(Kleinhappel Miklós)
Ötödször is bajnokok a futsalos lányok
Egymás után ötödször nyerték meg a szombathelyi egyetemista lányok a Női Futsal Magyar Egyetemi–Főiskolai Országos Bajnokság döntőjét. A versenyt kedden és szerdán Győrben rendezték meg. Elsőként a Savaria Egyetemi Központ és a Debreceni Egyetem gárdája csapott össze, s 7:1-es SEK-győzelem született (gólszerzők: Horváth 3, Tóth 2, Tischler, Szuh). Az egyetemi központ ezután a Semmelweis Egyetem csapatával szemben aratott 6:2-es győzelmet (gólszerzők: Rácz 4, Szuh 2). A harmadik mérkőzésen a Széchenyi István Egyetem ellen 3:0 lett az eredmény (gólszerzők: Gansberger, Horváth, Szóka). Így a végeredmény: 1. Savaria Egyetemi Központ (9 pont), 2. Semmelweis Egyetem (6 pont), 3. Debreceni Egyetem (3 pont), 4. Széchenyi István Egyetem (4 pont). A SEK-csapat tagjai: Kiss Emilia, Szuh Erika, Rácz Zsófia, Horváth Nóra, Tóth Enikő, Nagy Tímea, Tischler Fruzsina, Szóka Orsolya, Litvik Réka, Gansberger Mónika, Magyari Kata. A csapat edzője Sákovics Péter. A legjobb kapus díjat Kiss Emília érdemelte ki.
(Kleinhappel Miklós)
Pályázat az európai mobilitásról
Az európai mobilitás témájában, A-ból B-be címmel hirdet pályázatot az European Alternatives, a Youth Press Italia, az Europaean Youth Press, valamint a Youthmedia. A pályamunkák szólhatnak új barátságok, szerelmek szövődéséről, ösztöndíjakról, munkáról – bármiről, ha megjelenik bennük az európaiság. Írott, hang, video és fotó kategóriában lehet pályázni. A korhatár 35 év. A műveket magyar vagy angol nyelven április 20-ig lehet benyújtani. A nyertesek részt vehetnek a bolognai Traneuropa fesztiválon, ahol a legjobb hang, video, fotó kategória győztesei értékes szoftvercsomagot kapnak. A legjobb írott anyagot készítő fiatal 250 euro díjazásban is részesül. Részletek a http://www.youthmedia.hu/groups/112-from-a-to-b címen.
(Kleinhappel Miklós)