Egyéb cikkek : Együttműködik Szombathelyen a város, a felsőoktatás és a tudomány |
Együttműködik Szombathelyen a város, a felsőoktatás és a tudomány
Kleinhappel Miklós 2013.08.06. 16:16
Az önkormányzat a főiskolákat és egyetemeket abban segíti, hogy a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő képzéseket folytassanak és hozzájárul a párbeszéd megteremtéséhez a tudományos műhelyek között.
A felek ma délelőtt a Városházán a sajtó munkatársai előtt együttműködési megállapodást írtak alá. A rendezvényen dr. Puskás Tivadar polgármester hangsúlyozta, Szombathely iskolaváros, s mint ilyennek, a célja az, hogy egyebek mellett főiskoláinak, egyetemeinek, tudományos közösségeinek köszönhetően a jelenben felnézzenek rá, a jövője pedig biztos lábakon álljon.
A városvezető emlékeztetett: az önkormányzat és az intézmények együttműködése nem új dolog, ám annak ezúttal a város összes főiskolája, egyeteme, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Vas Megyei Tudományos Testülete is résztvevője.
Az előzményekről szólva elhangzott: az együttműködés megalapozása februárban azzal kezdődött, hogy az intézmények a közgyűlésen beszámoltak tevékenységükről. A városatyák akkor határozták el, hogy az önkormányzat szorosabbra fűzi velük a kapcsolatot.
A megállapodás tartalmáról szólva dr. Puskás Tivadar elmondta, az oktatóknak kínált szálláslehetőségektől az iskolai étkeztetéshez nyújtott anyagi támogatáson át, a Savaria Egyetemi Központban jövőre, de legkésőbb 2015. szeptemberében elinduló gépészérnök-képzés feltételeinek megteremtésében adott segítségig terjed a vállalások listája.

Az együttműködésben részt vevők: Nyugat-magyarországi Egyetem, Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ, Pécsi Tudományegyetem, Magyar Tudományos Akadémia Vas Megyei Tudományos Testülete.
A Nyugat-magyarországi Egyetem részéről prof. dr. Faragó Sándor rektor rámutatott, a felsőoktatás fejlesztése folyamatos munka. Hozzátette, napjainkban az egyetem egészében épp úgy, mint a Savaria Egyetemi Központban, stratégiai változások történnek. A szombathelyi intézmény lesz a hazai pedagógusképzés regionális bázisa, valamint a gépészmérnök-képzést indít. A megyeszékhelyen található az egyetem öt gyakorló intézménye közül az egyik, az ország ötödik, hatodik legjelentősebb gimnáziuma, a Bolyai iskola, amelyet az önkormányzat tanévenként 20 millió forinttal támogat. Ezt az összeget az iskola a körülbelül ezer tanulójának étkeztetésére fordíthatja.
Horváthné dr. Molnár Katalin, a SEK megbízott elnök–rektorhelyettese az intézmény több mint fél évszázados pedagógusképző múltját méltatva úgy fogalmazott, a SEK-et a hazai képzésben betöltött több, mint fél évszázados szerepe teszi alkalmassá a pedagógusképző központi szerepre, a gazdaság szereplői felől érkezett elvárásra pedig (amely a gépészmérnök-képzés indítását szorgalmazta) egy felsőoktatási intézmény nem mondhat nemet, a SEK sem tette.

Dr. Betlehem József, a Pécsi Tudományegyetem dékánja azt mondta, az egyetem az elmúlt 23 évben Szombathelyen megteremtette az egészségügyi képzéseket a szakképzéstől a felsőoktatási képzésekig. A felvételi és a beiskolázási számok azt mutatják, hogy a PTE helyi képzései egyre népszerűbbek. Az intézménynek mind szorosabb a kapcsolata az egészségügyi és a szociális ellátórendszerrel, s a célja továbbra is az, hogy minőségi képzéseket kínáljon.
Dr. Vígh Károly, a Magyar Tudományos Akadémia Vas Megyei Tudományos Testület elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy minden város életében szükség van egy olyan társadalmi szervezetre, amely közvetít a tudomány képviselői között. Az MTA megyei testülete – például az együttműködési megállapodás révén – hídként kíván szolgálni a Vas megyei felsőoktatási intézmények és tudományos műhelyek között, vállalja, hogy a problémafelvetés és az egymásra találás fóruma lesz.
|